22 pozitívnych návykov šťastných ľudí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existujú dva typy ľudí.
Tí, ktorí sa rozhodli byť šťastní, a tí, ktorí sú rozhodnutí byť nešťastní. Väčšina z nich počas svojho života neurobí nič pre to, aby boli šťastní. Len pasívne čakajú, vzdychajú a myslia si „keby som mal viac peňazí,“ alebo „keby som mohol schudnúť“, potom by som bol určite šťastný.

Toto však nie je správna cesta ku šťastiu. Nie je to vždy ľahké, ale môžeme si vybrať, aby sme boli šťastní. Ako?
Vo väčšine prípadov nie je nikto, kto by nás mohol zastaviť, vedzme, jedine my sami sme prekážkou k nášmu šťastiu.
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, šťastie nepochádza z bohatstva, perfektného vzhľadu, zo slávy alebo z dokonalého vzťahu. Šťastie prichádza zvnútra. To je dôvod, prečo, ak naozaj chceme byť šťastní, musíme začať od seba.

šťastní ľudia

Začnite deň správne – ako šťastní ľudia:-)

V čom spočíva teda tajomstvo, aby sme boli šťastní?
Môžeme sa naučiť, ako to robiť, rovnako ako sa učíme akúkoľvek inú zručnosť. Zistilo sa, že šťastní ľudia majú tendenciu dodržiavať určitý súbor návykov, ktoré vytvárajú mier v ich živote. Ak sa naučíme aplikovať tieto návyky vo svojom vlastnom živote, je predpoklad, že budeme aj my šťastní. Totiž robia veci inak. Ak sa opýtame ktoréhokoľvek šťastného človeka, povie nám, že:

  1. Osloboď sa od zášte. Odpustenie a zabúdanie je nevyhnutné pre naše vlastné šťastie, pretože zadržať zášť znamená, že v sebe dusíme tiež hnev, závisť, nenávisť, bolesť a iné negatívne emócie, ktoré stoja v ceste nášmu vlastnému šťastiu. Vypustiť zášť nás oslobodí od negativity a umožňuje väčší priestor pre pozitívne emócie.
  2. Správaj sa ku každému láskavo. Láskavosť je nielen nákazlivá. Je dokázané, že nás urobí aj šťastnejšími. Keď sme láskaví k ostatným, náš mozog produkuje hormóny šťastia a neurotransmitery, ako je serotonín a budeme môcť budovať silné vzťahy s ostatnými, podporovať pozitívne pocity všade okolo nás.
  3. Považuj svoje problémy za výzvu. Zmeňme svoj vnútorný dialóg, takže kedykoľvek budeme mať „problém“, zobrazme si ho ako výzvu alebo považujme to za novú príležitosť zmeniť svoj život k lepšiemu. Odstráňme slovo „problém“ úplne z našej mysle.
  4. Vyjadri vďačnosť za to, čo máš. Ľudia, ktorí sú vďační za to čo majú, sú schopní lepšie sa vyrovnať so stresom, majú viac pozitívnych emócií a dokážu lepšie dosiahnuť svoje ciele. Najlepší spôsob, ako využiť pozitívnu silu vďačnosti, je aktívne zapísať presný zoznam toho, za čo sme vďační za každý deň. Je známe, že tí, ktorí tak činia, majú dobrú náladu, väčší optimizmus a ešte lepšie fyzické zdravie.
  5. Choď vpred za svojím veľkým snom. Tak väčšou pravdepodobnosťou dosiahneme svoj cieľ. Lepšie než obmedziť seba samého je ísť za svojím veľkým snom. Vtedy otvoríme svoju myseľ a dostávame sa do optimistickejšieho a pozitívnejšieho stavu, v ktorom budeme mať silu dosiahnuť prakticky všetko, čo si prajeme.
  6. Netráp sa kvôli maličkostiam. Obyčajne je to zaujímavé deň – dva, prečo sa kvôli tomu sužovať? Šťastní ľudia vedia, ako „hodiť za hlavu“ každodenné nepríjemné životné podnety.
  7. Hovor o ostatných len v dobrom. Mnohých láka zhromažďovať každodenné klebety, ale negatívne hovoriť o druhých je ako dať si kúpeľ v negatívnych emóciách, naše telo ich pohltí. Namiesto toho hovorme len pozitívne, pekné slová o iných osobách. Tak súčasne pomôžeme podporovať pozitívnejšie myslenie vo svojom vlastnom živote.
  8. Vyhni sa výhovorkám. Je ľahké viniť ostatných za chyby svojho života, ale ak to robíme, znamená, že ich obchádzame. Šťastní ľudia preberajú zodpovednosť za svoje chyby a prehmaty, a tak použijú svoje zlyhanie ako príležitosť k zmene k lepšiemu.
  9. Ži v prítomnosti. Ponorme sa do toho čo robíme práve teraz a sústreďme sa len na prítomný okamih. Vyhýbajme sa premietaniu minulých negatívnych udalostí v našej hlave alebo sa neobávajme o svoju budúcnosť. Vychutnávajme len to, čo sa deje v našom živote práve teraz.
  10. Prebuď sa v rovnakom čase ráno každý deň. Vstávanie v rovnakom čase je zdanlivo jednoduché. Pritom nám pomôže regulovať cirkadiánny rytmus, takže sa ľahšie prebudíme a pravdepodobne sa posilní naša vôľa. Navyše zvyk vstávať skoro každý deň prežíva mnoho úspešných ľudí, pretože zvyšuje ich produktivitu a sústredenosť.
  11. Neporovnávaj sa s ostatnými. Každý z nás je jedinečný, takže nemusíme merať a porovnávať svoju vlastnú cenu s okolím. Na druhej strane aj to škodí nášmu šťastiu, ak si myslíme, že sme lepší ako naši rovesníci. Podporuje to v nás odsudzujúce pocity a nezdravý pocit nadradenosti. Merajme svoj vlastný úspech dosiahnutý a založený na vlastnom pokroku, nie na iných.
  12. Obklop sa pozitívne zmýšľajúcimi ľuďmi. Porekadlo „bieda miluje spoločnosť“ stopercentne platí. To je dôvod, prečo si musíme vybrať priateľov, ktorí sú optimistickí a šťastní, pretože len tak budeme obklopení pozitívnou energiou.
  13. Uvedom si, že nepotrebuješ súhlas druhých. Je dôležité sledovať svoje vlastné sny a túžby, bez toho, aby nám odporcovia stáli v ceste. To je v poriadku, ak sa usilujeme o názory druhých, ale šťastní ľudia zostanú verní svojmu vlastnému srdcu a nepotrebujú žiadne schvaľovanie pri ich rozhodovaní.
  14. Urob si čas počúvať. Počúvanie nám pomôže nasať z múdrosti druhých a súčasne umožňuje utíšiť našu vlastnú myseľ. Intenzívne počúvanie nám pomôže cítiť sa byť spokojní a zároveň nám pomôže získať rôzne pohľady.
  15. Staraj sa o sociálne vzťahy. Pozitívne sociálne vzťahy sú kľúčom k šťastiu. Určime si a urobme si čas na návštevu s priateľmi, rodinou a ďalšími významnými ľuďmi.
  16. Medituj. Meditácia nám pomôže udržať sústredenú myseľ, upokojuje nervy a podporuje vnútorný pokoj. Výskum ukazuje, že môže dokonca viesť k fyzickým zmenám v mozgu, ktoré nás robia šťastnejšími.
  17. Jedz zdravo. To, čo jeme priamo ovplyvňuje našu náladu a energetickú hladinu v krátkodobom i dlhodobom horizonte. Kým správna strava je hnacím motorom pre naše telo a mozog a zanecháva nás v sústredenom, šťastnom stave, spracované nezdravé potraviny spôsobujú ľahostajnosť a náchylnosť na chronické choroby. Môj plán zdravej výživy, ktorý uvádzam v knihe Oddelená strava pre zdravie je výborný návod, ktorý pomôže vybrať tie najlepšie potraviny pre fyzický i emocionálny wellness.
  18. Cvič. Cvičenie zvyšuje hladinu zdraviu prospešných mozgových chemických látok, ako sú serotonín, dopamín a noradrenalín, ktoré pomáhajú tlmiť niektoré z nežiaducich účinkov stresu a tiež zmierňujú príznaky depresie. Cvičenie nepovažujme len za nástroj ako schudnúť, predchádzať chorobám alebo žiť dlhšie – všetko výhody, ktoré sa uplatnia až v budúcnosti. Skúsme prihliadať na cvičenie ako na každodenný nástroj, ktorý okamžite zlepší naše rozpoloženie, zníži stres a urobí nás šťastnejšími.
  19. Ži optimálne. Neporiadok vysáva energiu priamo z nás a nahradí ju pocitom chaosu. Je často prehliadnutý zdroj stresu, ktorý v nás vyvoláva pocity úzkosti, frustrácie, rozptýlenie a dokonca aj pocit viny. Preto z času na čas urobme doma i v práci veľké upratovanie, zbavme sa nadbytočných dokumentov, súborov a iných „vecí“, ktoré zaberajú nie len miesto vo svojom fyzickom prostredí, ale aj v našej mysli.
  20. Buď úprimný. Zakaždým, keď klameme, naša hladina stresu sa pravdepodobne zvýši a naše sebavedomie bude len trochu vyššie. Navyše, ak iní zistia, že sme klamári, dôjde k poškodeniu našich osobných a profesijných vzťahov. Na druhej strane pravdivosť, zvyšuje naše duševné zdravie a umožňuje ďalšie budovanie dôvery v nás.
  21. Vytvor si osobnú kontrolu. Zabráňme, aby nám ostatní ľudia diktovali, ako máme žiť. Namiesto toho, vytvorme si osobnú kontrolu v našom živote, ktorá umožní splniť naše vlastné ciele, sny a zmysel pre osobné sebavedomie.
  22. Prijmi to, čo nie je možné zmeniť. Všetko, čo v našom živote nie je perfektné, to je úplne v poriadku. Šťastní ľudia sa učia prijímať krivdy a prekážky v ich živote, ktoré nemôžu zmeniť. Namiesto toho vynakladajú svoju energiu na zmenu, ktorú môžu usmerniť k lepšiemu.
šťastní ľudia

Deti, rodina a blízki sú šťastie. Nezabúdajte na to!


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.