265 osvedčených a užitočných rád do záhrady

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte záhradku, viete, že je to nielen úžasná radosť, ale aj celoročná starostlivosť a zvažovanie, čo kde a ako.
Jednoducho, v záhradke či v sade alebo okolo domu prichádzajú situácie, keď nevieme ako správne postupovať.
Raz pri omladzovacom reze nevieme, na akom dreve rodia broskyne či višne, inokedy zase kedy máme vysádzať mrkvu a s čím ju môžeme kombinovať na hriadke, aké letničky alebo trvalky môžeme vysadiť do skalky, do akej pôdy máme dať čučoriedky, na akú výšku treba kosiť trávnik, či nám vyrastie z kôstky strom slivky, ktorý bude prinášať bohatú úrodu…

Čo vysadiť ku plotu?
Čo nepatrí do kompostu?
Ako má byť otočené parenisko?
Čo urobiť, aby čerešne bohato rodili?
Ako zakryť nevzhľadný plot?
Prečo vznikajú fľaky v trávniku?

Aj takéto otázky nájdete v novej knihe Osvedčené rady do záhrady, ktorá na 230 plnofarebných stranách odpovie na bežné problémy záhradkárov počas celého roka. Edícia Praktické rady záhradkárom sa tak rozrástla o kúsok, po ktorom siahnu všetci pestovatelia ovocia, zeleniny, ale aj milovníci okrasných záhrad.
265 otázok a odpovedí do záhrady, ktoré zozbieralo vydavateľstvo Plat4M spolu s profesorom Ivanom Hričovským a ďalšími odborníkmi. Vznikla tak kniha, akých na našom trhu nie je veľa – praktické, užitočné tipy a odporúčania, ktoré vzišli z praxe a zo samotných záhradiek bežných záhradkárov.

Ivan Hričovský

Profesor Ivan Hričovský

Jeden z najznámejších a najuznávanejších odborníkov na záhradkárčenie profesor Ivan Hričovský súhlasil s vytvorením elektronického záhradkárskeho fóra, kde sa ľudia môžu pýtať na veci súvisiace so záhradkárčením a sadovníctvom, no dostanú aj odborné odpovede.
Popularita poradenského profilu na Facebooku sa mimoriadne rozrástla a stala sa súčasťou mnohých domácností na Slovensku i v Čechách.

Je však ešte stále veľmi veľa takých, ktorí jednoducho nevedia prísť na internet a takto si prečítať praktické rady z rôznych oblastí záhradkárčenia.
Práve im má slúžiť novinka Osvedčené rady do záhrady. Rady, tipy, odporúčania a aby pokrývala všetky oblasti záhradkárčenia, požiadal Ivan Hričovský pri odborných odpovediach o výpomoc aj niekoľkých uznávaných slovenských odborníkov, ktorí sa venujú problematike biologickej ochrany rastlín, ovocinárstvu, zeleninárstvu, vinohradníctvu a produkcii vína, záhradnej architektúre, okrasným rastlinám, drevinám a krom, výžive a hnojeniu záhradných rastlín a ďalším oblastiam.

Osvedčené rady do záhrady

V knihe Osvedčené rady do záhrady nájdete aj zopár rád na november, ktorý sa blíži a treba myslieť na určité veci aj v tomto mesiaci:

NOVEMBER
November je posledný jesenný mesiac. Priemerné denné teploty poklesnú na 4,3 °C v nížinách a pod 2 °C vo vyšších polohách. Tiež pôdna teplota klesá v priemere o 3 °C, takže na konci novembra je na povrchu len 2,2 °C a v 60-centimetrovej hĺbke 6,5 °C, ale v hĺbke jedného metra ešte 8,2 °C, čo sa dá využiť ešte na výsadbu stromčekov.
Vodné zrážky – niekedy aj snehové – predstavujú hodnotu od 36 do 68 milimetrov vodného stĺpca. Dĺžka dňa sa ešte o niečo skráti, na 8,25 hodiny a slnečný svit len na okolo 50 hodín, čo sú iba tri percentá z celoročného úhrnu.

nov4ZALIEVAME EVERGREENY
Diana Pálešová, Prešov: Odporúčate zalievať pred zimou stálezelené rastliny v záhrade?

Pred príchodom mrazov treba, aby sme bohato zaliali stálezelené rastliny. Odporúčam na to použiť odstátu vodu zo sudov, jazierok či iných vodných nádrží. Pritom vyprázdnime pred zimou tieto vodné nádrže, aby nám ich nezničila zamrznutá voda.

nov2SKONTROLUJME NAŠE STROMY A KRY
Iveta Kotianová, Martin: Je ešte v novembri dobré niečo urobiť s ovocnými i okrasnými stromkami a krami?

Prejdeme sa po záhrade a skontrolujeme každý strom. Po tom, čo opadali listy, odhalili sa konáre a vidíme, ktoré sú vyschnuté. Zoberieme teda rebrík, pílku a nožnice a choré konáre odstránime. Tvarovací a zmladzovací rez drevín ponecháme prejadroviny na začiatok marca a kôstkoviny po zbere úrody. Odstraňovanie chorých konárov však robíme iba v nevyhnutných prípadoch.

OPATERA O KRÍKOVÉ A STROMKOVÉ RUŽE
Miloš Chovánek, Kremnica: Treba sa v novembri postarať o ruže?

Pre väčšinu rastlín a kríkov u nás je zima veľmi ťažkým obdobím. Pred zimou je dobré ku koreňom prisypať 20 až 40 centimetrov pôdy a po prvých mrazoch kríkové ruže mierne orezať. Pri stromkových ružiach je vhodné ich korunky obaliť do bieleho papiera alebo netkanou textíliou. Kríkové i stromkové ruže vám to na budúci rok „vrátia“ vo forme nádherných kvetov.

Lepsiden.sk Facebook

Osvedčené rady do záhrady

OČISTITE A USKLADNITE NÁRADIE
Pri novembrových prednáškach a praktických ukážkach vždy nakoniec pripomínam úlohy, ktoré sú síce samozrejmosťou, ale nie každý záhradkár ich urobí.

Postarajte sa o všetko kovové náradie. Po oškrabaní, opláchnutí a vysušení kusov náradia ich potrieme troškou motorového, zeleninového alebo ľanového oleja. Otupené náradia nabrúsme a na nákove vytvarujme poškodené a pozohýbaná náradia. Zazimujme kosačky. Pri poslednom kosení v sezóne kosme až dovtedy, kým úplne nevyprázdnime nádrž s benzínom. Očistime hornú a spodnú časť kosačky, naostrime čepele noža, vymeňme oleje a filtre a prikryme ju pokrývkou v garáži. Odložme hadice. Odmontujme hadice od vonkajších píp a stočme ich. Pri stáčaní sa postarajme o to, aby z nich vytiekla všetka voda. Pripomeňme si ešte ďalšie dôležité kroky, ktoré by sme mali urobiť v týchto novembrových dňoch a na ktoré v prípade rýchleho príchodu zimy nebudeme mať už čas. Mladým jednoročným a dvojročným stromčekom a všetkým ovocným stromkom by sme mali pobaliť kmene. Papierové alebo platické obaľovacie materiály chránia stromky pred chladom a lesnou zverou. Na jar musíme vo vhodnom čase tento obaľovací materiál odstrániť. V chladných regiónoch nesmieme zabudnúť na balenie ruží. Jemnejšie druhy zabalíme do výšky asi jedného metra do vrecoviny. Do vnútra nasypeme slamu alebo opadané vyschnuté listy. Do výšky až 30 centimetrov nasypeme mulčovací materiál, čím znížime hrozbu toho, aby zamrzli korene ruží. Slamou mulčujeme aj jahody. Robíme to ešte predtým, kým teplota neklesne pod 6 stupňov Celzia. Po položení slamy na jahody ich prikryjeme konármi ihličnanov, aby slamu neodvialo.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.