Na jar sa vždy tešíme mnohí – najmä ak sa zima naťahuje, nie a nie skončiť, a my už by sme prijali rozkvitajúce stromy, kvety, krajšie počasie. Marec sa už považuje za jarný mesiac, ale neraz sa zima ešte vracia a spôsobuje problémy farmárom, záhradkárom, ale aj bežným ľuďom citlivým na počasie. Najmä všetci skúsení záhradkári zbystria pozornosť, keď meteorológovia po príjemnom počasí ohlásia návrat mrazov. Dobre vedia, že musia chrániť záhradu, inak môžu prísť o budúcu úrodu. Rovnako sú na tom poľnohospodári a farmári.
Aké kroky teda podniknúť, keď sa vracajú mrazy a niektoré rastliny a stromy už nasadili púčiky?
V uplynulých dňoch bolo na Slovensku celkom teplo, niekde vystúpili teploty až na 16 stupňov a príroda sa začala prebúdzať. S návratom zimy a mrazov sa však môže všetko zmeniť. To čo, zima načala predtým, môžu vracajúce sa mrazy doraziť. „Už koncom víkendu sa má výrazne ochladiť a podľa predpovedí klesne teplota pod bod mrazu nielen v noci, ale aj cez deň. Preto treba konať, ak milujete svoju záhradku,“ pripomína pre LepšíDeň.sk záhradný architekt Martin Čurda.
Podľa Kataríny Kullovej zo Záhradného centra Kulla už teraz vidno, že niektoré rastliny sú omrznuté. Keby pokračovalo teplejšie počasie, pomohlo by im to a rastliny by sa s tým vysporiadali. „Po návrate mrazov to však môže dopadnúť horšie, ako sme čakali. Rastliny sa už akoby pripravili na jar a ďalší mráz ich oslabí a môže poškodiť,“ dodáva skúsená záhradkárka.
Ako chrániť záhradu
„Ak bolo relatívne teplo a potom prichádza opäť zima, dokonca mráz, nie je to pre rastliny dobré,“ vysvetľuje Martin Čurda zo seriálu Nová Záhrada. „Rastliny sa prebudili zo zimnej dormancie a začala v ich pletivách prúdiť miazga. Prichádzajúci mráz však môže veľmi výrazne poškodiť kvetné púčiky, ktoré sa už začali rozvíjať a hrozí, že prídeme o veľkú časť úrody ovocia.“
Čo teda urobiť, aby sme kvetné puky zachránili? Aké kroky treba podniknúť, aby nám nezmrzli a neopadali?
„Menšie ovocné stromy môžeme obaliť bielou vliesovou textíliou (netkaná textília vyrábaná lisovaním neusporiadaných celulózových a syntetických vlákien). Pri väčších pomôže zadažďovanie – čiže výdatný postrek vodou, pomocou záhradnej hadice. Do korún stromov. Mráz vytvorí z vody na stromoch tenkú ľadovú vrstvu, ktorá je tepelný izolant – púčiky ochráni pred holomrazom,” radí Martin Čurda.
Tento zákrok treba urobiť pred nástupom mrazov, alebo keď radikálne začnú teploty klesať, aby sa vytvorila spomínaná ľadová vrstva a poslúžila ako tepelný izolant.
Plodiny na poliach
Návrat mrazov po oteplení, ale aj neskoré jarné mrazy už narobili v minulých rokoch dosť problémov. Keď sa už v strome prebúdza život, šťava v pletivách prúdi, alebo už nasadili púčiky a dokonca idú do kvetu – vtedy treba konať. Nespoliehať sa na to, že nejako to rastliny a stromy prežijú.
Vedeli ste napríklad, že odolnosť kvetov proti namŕzaniu zvyšuje aj plnohodnotná výživa stromu, najmä dostatok draslíka?
Výsadbu letničiek, jahôd, ale aj tekvice, uhorky či kukurice treba pri neskorších mrazoch chrániť netkanou textíliou. Priesady je aj dobré postupne otužovať, kým ich presuniete na finálne stanovište.
Problémy môžu teraz nastať aj u poľnohospodárov a farmárov, upozorňuje Eva Sadovská zo Slovenského farmárskeho družstva. „Ozimné plodiny by mohli byť návratom mrazov poškodené. Najhoršou možnosťou pre plodiny na poliach je silný holomráz v kombinácii so silným vetrom, trvajúcim niekoľko dní.“
Prečo sa ochladzuje?
A práve to hrozí aj v nasledujúcich dňoch. Už v sobotu sa veľmi ochladí a bude sa to podobať tomu, čo sme tu mali koncom februára. Ochladenie bude sprevádzať veľmi silný vietor, takže pocitová teplota bude ešte nižšia. Chladno bude najmä ráno a v noci.
Spôsobuje to poloha tlakovej výše nad Škandináviou a tlakovej níže, ktorá sa bude presúvať z Jadranu nad Ukrajinu. Medzi týmito útvarmi sa vytvorí priestor na to, aby sem prenikol studený vzduch z oblastí Ruska.
V prvej polovici týždňa od 19.marca budú nočné a ranné mrazy na celom Slovensku. Cez deň však bude svietiť slnko a dobré je, že v utorok nastane jarná rovnodennosť. Slnko už bude dosť vysoko, deň porovnateľne dlhý ako noc, takže vzduch sa bude lepšie zohrievať.
Prečítajte si tiež
Kompostovanie. Najčastešjei otázky a užitočné tipy.
Vplyv na bežných ľudí
Toto výrazné ochladenie, silný vietor a mrazy budeme pociťovať aj my. Zhorší sa zdravotný stav u ľudí, ktorý majú vysoký krvný tlak, ochorenia srdca a ciev. Môže dôjsť k výkyvom tlaku krvi. Aj zdraví ľudia môžu pociťovať miere závraty. Pozor by si mali dávať najmä starší ľudia.
Základom je dobre sa obliecť. Už sme mnohí odložili teplé oblečenie do skríň a myslíme si, že tých pár dní nejako prečkáme a vydržíme. Nenechajte sa oklamať. Pokles teplôt má byť výrazný, takže opäť vytiahnite zimné bundy a dobrú obuv. Nepodceňte teplotnú zmenu.