Ako oživiť kvások? Podrobný popis

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pečiete z kvásku? Ideálny je vždy čerstvý kvások, ktorý využívate bez odkladania do chladničky alebo pomocou iného uchovania. V tom prípade by ste však museli piecť raz za 2 až 3 dni. Čo nie je vždy možné – idete na dovolenku, nemáte čas ap. Takýto kvások však môžete uchovať na niekoľko dní alebo týždňov, či už zmrazením alebo usušením. Prípadne si aj tak uchovajte časť kvásku pre prípad, že omylom použijete do chleba celý kvások alebo si kvások nejakým spôsobom zničíte. Následne vyvstáva otázka – ako oživiť kvások, aby bol opäť v najlepšej forme?

Najskôr musíte mať naozaj stabilný a dobre vypestovaný kvások. Tomu sa vynikajúco a detailne venuje v knihe Kvások Lenka Mančíková, ktorá organizuje aj kurzy pečenia z kvásku.
Mimochodom, optimálny kvások spoznáte aj podľa bubliniek, ktoré produkuje. Ak ich nemá, kvások „ochorel“ a dôvodov môže byť niekoľko. V domácnosti sa šíria bacily od niektorého chorého člena, do pohára s kváskom sa dostala špina, mali ste nekvalitnú múku ap.

Ak ste d niekoho dostali kvások, alebo ste si ho našli pribalený ku knihe Kvások (sušený v prípade predobjednávky na NOXI.sk), máme pre vás detailný popis, ako oživiť kvások. „Ak už máte svoj kvások, tento si nechajte do rezervy,“ radí Lenka Mančíková z portálu Zdravé pečenie. „Ak nemáte, je čas si ho oživiť a na to budete potrebovať len pár vecí.“

 

Ako oživiť kvások

Na oživenie sušeného kvásku potrebujete:

  • ražnú celozrnnú múku (alebo ryžovú múku v prípade bezlepkového kvásku)
  • čajovú lyžičku
  • vodu
  • sklenený pohár (odporúčame s objemom 7 dcl)

ako oživiť kvások sušený kvások

POSTUP:

  1. Rozdrobený usušený kvások vložte do skleneného pohára a pridajte 1-2 lyžičky vody, aby sa kvások rozpustil.
  2. Primiešajte 1-2 lyžičky ražnej celozrnnej múky. Vznikne vám cestíčko s konzistenciou ako cesto na lievance (môže byť aj hustejšie). Pohár prikryte potravinárskou fóliou a nechajte postáť asi 6 hodín pri izbovej teplote. Potom primiešajte ďalšiu lyžičku múky a vody.
  3. Toto zopakujte dva aj trikrát denne. Proces kysnutia sa rozbehne asi za 3 dni od namočenia kvásku. Vtedy už môžete v kvásku pozorovať malé bublinky.
  4. Kvások držte v teple. Keď sa vám zdá, že sa nie a nie rozbehnúť, vložte ho do vyhriatej rúry (na maximum 50 stupňov Celzia).
  5. Pokračujte s prikrmovaním kvásku dovtedy, kým nezačne pracovať. To znamená, že nám krásne narastie a vytvára čoraz viac bubliniek.
  6. Nádobu s kváskom majte vždy prikrytú, aby na povrchu nevyschol.

„Z takto oživeného kvásku si môžete pripraviť rozkvas alebo ho odložiť do chladničky na ďalšie pečenie,“ dodáva Lenka Mančíková. „Vydrží bez ďalšieho prikŕmenia asi týždeň.“
Takýto postup platí aj pre zamrazený kvások.
Rozmrazíme ho na linke a postupne k nemu pridávame po lyžičkách múku a vodu. Niekedy sa nám kvások preberie za 1 až 2 dni, inokedy to trvá aj 3 či 4 dni. Takže obrňte sa trpezlivosťou. „Ľudia mi často píšu, že kvások po jednom dni vyhodili, lebo sa im nepozdával. Treba mu však dať šancu,“ odporúča milovníčka kvásku Lenka.

ako oživiť kvások - kvásková mapa

Kvásková mapa

Netrúfate si na založenie vlastného kvásku? Radšej by ste začali s pomocou skúsenejšieho? Nájdite si ho vo svojom okolí a určite sa s vami rád podelí o svoj kvások. Práve na to vznikla Kvásková mapa.
Vytvorili ju tri nadšené pekárky, ktoré na internete vystupujú ako pán Cuketka, Míša Gregorová a Maškrtnica.

Ako funguje Kvásková mapa?

Každý, kto sa chce podeliť o svoj ​​kvások, vyplní jednoduchý kontaktný formulár pod mapou. Na mape sa potom objaví aj jeho “špendlík” s ponukou.
Na jej základe sa vám môžu ozvať pekári z blízkeho okolia, ktorí sa nechcú zdržovať zakladaním nového kvásku, prípadne sa boja, že sa im nepodarí.
Kvások takto získate rýchlo, pohodlne a väčšinou zadarmo. Prípadne výmenou za nejakú malú pozornosť 🙂

V knihe  Kvások nájdete množstvo rád a tipov, ako si zakladať kvások, uchovávať ho, ale tiež aké sú najčastejšie chyby, keď sa nám nedarí pečenie z kvásku. V knižke nájdete aj úžasné recepty z kvásku, dokonca aj bezlepkové.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.