Vždy na jeseň prichádza sezóna chrípky, ľudia sú prechladnutí, bolí ich hlava, tečie im z nosa. K tomu sa pridáva nepríjemný kašeľ a kýchanie. V Európe ochorie na chrípku až 50 miliónov ľudí ročne a jeseň bez prechladnutia je pre väčšinu ľudí neznámy pojem. Dajú sa však už vopred pripraviť účinné zbrane, prípadne keď už pocítite, že ste prechladli, existujú účinné tipy, ako sa zbaviť prechladnutia.
Staré známe odporúčania ako – doprajte si každý deň vitamíny, strávte vonku aspoň pol hodiny, venujte sa pohybu, dodržiavajte pitný režim, otužujte sa, vetrajte, pravidelne si umývajte ruky… – to všetko už poznáte, však?
Zvykne sa hovoriť, že keď nádchu a prechladnutie liečite, trvá týždeň. Ak ju neliečite, trvá sedem dní 🙂 Samozrejme, že ak už pociťujete prechladenie, nevyliečite sa mávnutím čarovného prútika. Máme však pre vás recept, ktorý môže uzdravenie výrazne skrátiť a dostať vás do formy.
Ako viete, prechladnutie je akútne respiračné ochorenie, ktoré spôsobujú rinovírusy, adenovírusy ap. Vstupnou bránou sú teda najmä naše dýchacie cesty. Prechladnutie sa prejavuje postupne, teplota nie je vyššia ako 38 stupňov, kĺby nezvyknú bolieť ako pri chrípke, ale často sa prejaví bolesť svalov na rukách, na nohách a na chrbte. Od začiatku sa objaví nádcha a bolesť hrdla.
Ako sa zbaviť prechladnutia za 24 hodín?
Po zobudení
Je 7:00.
Vstali ste a cítite bolesť v hrdle? Ťažšie sa vám dýcha?
Začnite s opatreniami okamžite – siahnite po bylinke, ktorá sa volá právenka metlinatá a po škorici.
Ide o silné antivirotiká, pokojne zoženiete v obchode vo forme tabletiek, alebo tinktúry. A ideálne ich kombinujte s echinaceou.
K tomu si vyšťavte čerstvý pomaranč, mrkvu, červenú repu a nastrúhajte zázvor. Táto bomba dodá telu rýchlo stráviteľnú výživu a posilní imunitu v prvých hodinách prechladnutia.
Spomínaná právenka metlinatá má podľa niektorých odborníkov ešte lepšie účinky ako echinacea. Je to antioxidant, má protinádorové látky a chráni pečeň. Využíva sa nielen pri prechladnutí, infekciách hrdla, ale aj pri herpese, hepatitíde a gastrointestinálnych problémoch. V Škandinávii ju využívajú ako prevenciu pri bežnom prechladnutí.
Právenka má výraznú horkú chuť, ktorú budete v ústach ešte dlho cítiť. Nie je to však nič hrozné. Kúpite ju teda ako tinktúru, ale aj ako prášok, či kapsuly. Hľadate aj pod označením Andrographis Paniculata.
Dopoludnia
Deň sa rozbieha, je 8:00.
Dajte si veľmi teplú sprchu, ktorá uvoľní hlieny. Na raňajky si môžete dopriať vajíčka, ktoré vám dodajú bielkoviny potrebné pre boj s infekciou. Ak nemáte hlad, nevadí, nenúťte sa. Pôst je jednou z ciest, ako urýchliť uzdravenie tela.
10:00
Nezabudnite sa hydratovať a to najmä vtedy, keď máte aj teplotu. Voda sa vám totiž viac odparuje z tela a musíte ju doplniť. „Tekutiny pite čo najteplejšie, pretože telo ich tak lepšie prijme,“ radí klinická neuropatka Michaela Carter.
Dajte si tiež prvú dennú dávku vitamínov: 1000 mg céčka a 600 mg látky zvanej NAC. Ide o N-acetylcistein. Je to silný antioxidant, ktorý zároveň podporuje vykašliavanie. Vo forme šumivých tabliet ho kúpite za pár eur.
Obed
Je 12:00 a na obed si pripravte číry vývar, môžu to byť napríklad wakame riasy, shitake huby a zázvor. Ale pokojne si môžete dopriať klasický kurací vývar, v ktorom ste však povarili aj cibuľu a koreňovú zeleninu. Nemal by chýbať ani cesnak.
Dajte si druhú dávku vitamínov: opäť 1000 mg céčka, vitamín E (800 IU) a omega-3 mastné kyseliny (asi 2 gramy).
Hoci sa vám asi nebude chcieť a najradšej by ste zaľahli, choďte na čerstvý vzduch. Doprajte si polhodinovú prechádzku – výskumy dokázali, že čerstvý vzduch pomáha posilňovať imunitu a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. A to aj vtedy, keď už váš organizmus bojuje s vírusovou nákazou.
Popoludní
Okolo 14:00 si môžete na chvíľku zdriemnuť, stačí aj polhodinka. Vaše telo už pracuje na plný plyn, aby sa zbavilo ochorenia. Čiže k ľahkej strave, vitamínom, bylinkám a množstvu tekutín treba aj odpočinok. Neprepínajte sily, nesnažte sa nahovárať, že vás to nepoloží, ste silní a zvládnete to.
Po 15:00 si môžete dať tretiu dávku vitamínov, opäť 1000 mg céčka (posledná dávka v daný deň), vitamín D (800 IU) a asi 60 mg zinku. Ten podporuje imunitu a prospieva zdravej pokožke, vlasom i nechtom. Chráni nás aj pred voľnými radikálmi.
Stále pite dostatok tekutín, vynikajúci je čaj z čerstvého zázvoru.
Prečítajte si tiež
Chrípka a jej liečba. 20 užitočných tipov.
Večer
Je 18:00.
Opäť nič ťažké do žalúdka, ale skôr zeleninovú polievku, v ktorej by nemali chýbať cibuľa a cesnak. Môžete pridať vajíčko, ktoré dodá potrebné bielkoviny.
Po večeri si namiesto televíznych správ doprajte horúci kúpeľ. Môžete doň nasypať aromatické bylinky, nejakú detoxikačnú zmes (napríklad soľ a sódu bikarbónu). Horká soľ obsahuje veľa horčíka a stopových prvkov. Spolu so sódou pôsobia proti stresu, uvoľňujú telo a pomáhajú bojovať telu s infekciou. Viac o pozitívnych účinkoch sódy bikarbóny si môžete prečítať v tomto článku. Po takomto kúpeli sa budete ešte chvíľu potiť.
21:00. Nechoďte neskoro do postele, netrávte čas pri telke, ale zaľahnite. Dostatok spánku je pre obranyschopnosť nesmierne dôležitý.
Prevencia
Stále je však lepšia prevencia, ako už liečiť napadnutý organizmus.
A je to jednoduché:
- treba sa vyhýbať kontaktu s chorými ľuďmi
- nechodiť na miesta s veľkou koncentráciou ľudí
- umývať si často ruky, mydlom a teplou vodou
- nedotýkať sa rukami tváre, nešúchať si oči – znížite tak riziko prenosu vírusu prostredníctvom rúk z kontaminovaných predmetov
- nepožičiavajte si mobily, príbory, fľaše, deti hračky ap.
- myslite na životosprávu: pestrá strava, ovocie a zelenina, otužovanie, aktivita, vetranie, dostatok spánku