Ako si vybrať šampón a kondicionér? Čo má obsahovať a na ktoré látky si dať pozor?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Takmer každý máme iné vlasy a výber správneho šampónu a kondicionéra je kľúčový pre ich zdravie a krásu. Pri výbere je dôležité myslieť na typ vlasov, pokožky hlavy a špecifické potreby. Vraví sa, že existujú určité látky, ktoré v šampónoch škodia, ako sú silikóny, sulfáty, či formaldehyd. Je to však naozaj pravda? Môžu byť rizikové, alebo je ich množstvo natoľko nízke, že vám neublížia. Takže ako si vybrať šampón a kondicionér?

Typ vlasov a pokožky hlavy

Značky vlasovej kozmetiky vytvárajú mnoho kategórií na označenie typu vlasov, na ktorý sa zameriavajú.

  • Množstvo mazu: suché verzus mastné vlasy.
  • Množstvo alebo druh poškodenia: chemicky ošetrené, ochabnuté, dlhé, krepovité, porézne.
  • Hrúbka prameňov: jemné verzus hrubé.
  • Hustota vlasov: riedke verzus husté.
  • Tvar (textúra): rovné, vlnité, kučeravé.
  • Farba: blond, tmavá, šedivá, farbené vlasy.
  • Špeciálne požiadavky: lupiny, 2 v 1, UV ochrana.

Vidíte, že už tu treba premýšľať nad vhodným šampónom a kondicionérom.
Vaše vlasy pravdepodobne patria do viacerých kategórií. Navyše to, ako dobre produkt funguje, závisí aj od iných faktorov, napríklad ako často si umývate vlasy, aké ďalšie produkty používate a čomu sú vlasy dlhodobo vystavované.

Ako si vybrať šampón?

Dobrým začiatkom je vyberať si produkty, ktoré sú vytvorené na mimoriadne namáhané vlasy. Prečítajte si zákaznícke recenzie a pohľadajte vzorku daného vlasového produktu.

Kondicionér slúži na zabezpečenie rovnováhy. Čím je ochranná vrstva na vlasoch hrubšia, tým menej sa o seba trú, sú lesklejšie a jemnejšie dotyk. Na druhej strane však kondicionér vlasy zaťažuje a znižuje ich objem. Aby ste tomu zabránili, nanášajte kondicionér len v oblastí uší a po dĺžkach a vyhýbajte sa korienkom vlasov. Zabránite aj tomu, aby sa zvyšky kondicionéru hromadili na pokožke hlavy.

„Aj keď nie je nevyhnutné používať šampón a kondicionér z toho istého radu, často sú navrhnuté tak, aby sa dopĺňali. Napríklad šampón s množstvom ochranných polymérov je doplnený o ľahší kondicionér, aby sa dosiahlo optimálne pokrytie vlasu ochrannými zložkami,“ radí Dr. Michelle Wongová, kozmetická chemička a vedecká pedagogička, ktorá stojí za Lab Muffin Beauty Science. V slovenčine jej vychádza praktická kniha plná tipov a rád Všetko o kráse.

Pri dlhých vlasoch si vyberajte šampón, ktorý vyhovuje potrebám pokožky vašej hlavy, a kondicionér, ktorý sa zameriava na ošetrenie končekov vlasov.

lamave-vlasy-starostlivostPrečítajte si tiež
Trápia vás lámavé vlasy či rozštiepené končeky?
5 tipov na domáce masky na vlasy.

Tipy pre vaše vlasy

ikona zdvihnutý palecAk máte mastné vlasy, kupujte šampón s hĺbkovým čistením, bez silikónov, napr. s ílom, citrusmi, čajovníkovým olejom.

ikona zdvihnutý palecAk máte suché vlasy, zadovážte si hydratačný šampón s olejmi (arganový, kokosový, avokádový), glycerínom, panthenolom.

ikona zdvihnutý palecNa farbené vlasy je dobrý jemný, bezsulfátový šampón, ochrana farby (keratín, UV filtre).

ikona zdvihnutý palecKučeravé vlasy poďakujú za šampón bez sulfátov a silikónov, s vysokou hydratáciou (shea maslo, aloe vera).

ikona zdvihnutý palecCitlivá pokožka hlavy si vyžaduje hypoalergénny šampón, bez parfémov, s upokojujúcimi látkami (ovsený extrakt, aloe).

Čo by mal dobrý šampón a kondicionér obsahovať?

  • Prírodné oleje a maslá – hydratácia a výživa.
  • Proteíny (keratín, hodvábne proteíny) – oprava poškodených vlasov.
  • Panthenol, glycerín, aloe vera – hydratácia a upokojenie pokožky.
  • Bylinné extrakty ako levanduľa, harmanček, rozmarín – podpora zdravého rastu vlasov.

ako-si-vybrat-sampon

Treba vlasové produkty striedať?

V závislosti od potrieb vašich vlasov môže byť prospešné, ak prípravky na vlasy z času na čas vystriedate. Príležitostne môžete používať napríklad šampón proti lupinám alebo hĺbkovo čistiaci šampón.

Ako ich správne používať?
Šampón nanášajte iba na pokožku hlavy, nie na dĺžky (pena sa po nich prirodzene rozloží). Kondicionér zasa aplikujte iba na dĺžky a končeky, nie na korienky, pretože to môže zaťažiť vlasy.
Ak máte citlivú pokožku, opláchnite si vlasy vlažnou vodou, nie horúcou.

Sú v šampónoch škodlivé látky?

Mnohé dámy sa pýtajú, či sa treba vyhýbať niektorým zložkám v produktoch vlasovej starostlivosti. Najmä na sociálnych sieťach videli niektoré hrozivé videá kvázi-influenceriek, ako ten či onen šampón škodí, láme vlasy, premasťuje pokožku hlavy, podporuje tvorbu lupín, preniká cez pokožku do tela a spôsobuje rôzne zdravotné problémy…

Áno, hovorí sa, že produkty vlasovej starostlivosti obsahujú množstvo zložiek, ktorým sa treba vyhýbať, no často sa to nezakladá na pravde, tvrdí odborníčka Dr. Michelle Wongová.
Mýty o ich vplyve na zdravie podporujú rôzne dezinformácie a výsledkom je, že zákazníci hľadajú produkty s označením „bez…“.

sedivenie-vlasov-zena-maskaPrečítajte si tiež
Ako spomaliť šedivenie vlasov?
7 prírodných tipov proti šedinám.

Vedecké dôkazy však ukazujú, že produkty starostlivosti o vlasy sú úplne bezpečné. Najčastejšie ide o tieto mýtizované látky:

ikona lupaSulfáty

Do kategórie sulfátov zaraďujeme laurylsulfát sodný (SLS) a laurylétersulfát sodný (SLES), obľúbené čistiace zložky, ktoré sa bežne používajú v šampónoch a čistiacich produktoch na pleť. Tvrdí sa, že vysušujú pokožku oveľa viac než iné povrchovo aktívne látky. Platí to len v prípade, ak sa SLS používa samostatne.

ikona lupaSilikóny

Silikóny sa používajú, aby dodali vlasom hladkosť a lesklý vzhľad, ale často sa o nich tvrdí, že zaťažujú vlasy. Môže k tomu dôjsť, ak použijete intenzívnu výživnú masku na jemné vlasy, no takýto účinok má množstvo ošetrujúcich zložiek, navyše silikóny majú veľmi ľahkú textúru.

ikona lupaFormaldehyd

Niektoré konzervačné látky ako DMDM hydantoín uvoľňujú veľmi malé množstvá formaldehydu, aby zneškodnili mikróby. Ich množstvo sa však považuje za bezpečné v porovnaní s pôsobením formaldehydu z iných zdrojov, napríklad z nábytku alebo z jedla.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.