12 tipov, ako využiť ošúpanú kôru z pomaranča

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte radi pomaranče? Najmä počas sviatkov nesmú chýbať na slávnostnom stole a je skvelé, keď sa vám podarí kúpiť šťavnaté a sladučké pomaranče, však? Nebudeme si asi klamať, že nie sú ničím postrekované, takže používať kôru z pomaranča treba premyslene a zodpovedne. Vyraďme varenie a pečenie, no existuje mnoho iných spôsobov, ako si pomarančovou kôrou spríjemniť každodenný život. Ak chcete kôru predsa len použiť pri pečení, siahnite po bio verziách a pýtajte sa na spôsoby ošetrovanie, pestovania.

Mimochodom, čistá nechemicky ošetrená pomarančová kôra obsahuje betakarotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A (prospešný pre našu imunitu). Je to aj silný antioxidant, ktorý nás chráni pred voľnými radikálmi. Ak si teda občas doprajete kandizovanú kôru z pomaranča, určite vám to neuškodí.

 

Tipy ako využiť kôru z pomaranča

Asi sa zhodneme, že pomarančová kôra nádherne vonia. Už keď si lúpete pomaranč, cítite tú sviežu, citrusovú vôňu, ktorá však nie je taká silná ako vôňa citrónu. Tak to využite a prevoňajte si doslova celú domácnosť.

Osviežovač vzduchu

Ošúpte dva pomaranče a dajte kôru do hrnca. Pridajte citrónovú šťavu (pol citróna) a škoricu, prípadne môžete prihodiť aj klinček. Zalejte 2dcl vody a varte asi desať minút. Potom nechajte vychladnúť a nalejte do pripravených fľaštičiek s rozprašovačom. Môžete použiť už použité, alebo si kúpiť nové.

Prevoňané oblečenie

Ošúpte pomaranč a dajte ho usušiť – či už do rúry, alebo na radiátor, prípadne na plech do komory, čo bude trvať trošku dlhšie. Potom usušenú kôru z pomaranča nastrúhajte nadrobno a vložte do látkových vrecúšok. Zviažte šnúrkou a zaveste do skrine k oblečeniu alebo položte medzi spodnú bielizeň, ponožky ap.

Osviežovač topánok

Dlhé nosenie dá topánkam zabrať, najmä v zime, keď ich máme na nohách aj desať hodín. Skúste tento trik: keď prídete domov, vložte do látkového vrecúška čerstvo olúpanú kôru z pomaranča, pridajte pár zrniek kávy a vrecúško dajte do topánok. Nechajte ho tam počas noci, prípadne aj deň-dva, zatiaľ môžete ísť v iných topánkach. Táto pomarančovo-kávová zmes natiahne do seba pachy a prevonia celú výstelku topánok.

kôra z pomaranča osvieži

Spoľahlivo vyčistí

Vo vrchnej časti pomarančovej kôry sa nachádza éterický oranžový olej, ktorý sa dá rozpustiť vo vode a následne sa ním umývajú ruky. Využíva sa aj v mydlách, ktoré dobre vyčistia pokožku.

Odpudzovač hmyzu

Kôra z pomaranča vie spoľahlivo odpudzovať nežiaduci hmyz. Môžete ju uložiť do vrecúšok a rozložiť do skrine, kde sa vám vyskytovali mole. Vôňu pomarančov nemajú radi ani komáre, či mravce, takže čerstvo ošúpanú kôru dajte k cestičkám mravcov, prípadne na parapetnú dosku okna. Niekto si dokonca vyrába pomarančový repelent proti komárom.

Zmäkčí cukor

Stvrdol vám v sáčku tmavý cukor? Sú tam samé hrudky, tvrdé a nepoddajné? Pridajte k nemu čerstvú kôru z pomaranča, ktorej vlhkosť „rozbije“ kryštáliky a cukor bude opäť sypký.

Kôra z pomaranča v medicíne

Keď sa vylúhujú asi 2 g sušenej pomarančovej kôry, roztok zmierni zažívacie ťažkosti a pálenie záhy. Pomarančová kôra sa tiež používa na liečbu nespavosti a ako preháňadlo. Potláča pocity nervozity a nepokoja.

Na chudnutie?

Obsiahnutý synefrín zasa zvyšuje látkovú premenu, preto býva často v doplnkoch výživy alebo v tabletkách na chudnutie. Pozor však na spomínaný synefrín – má aj nežiaduce účinky. Podľa mnohých lekárov spôsobuje nepravidelný srdcový tep, búšenie srdca a bolesti na hrudi. Opatrní musia byť najmä citlivejší ľudia.

pomarančová tortaPrečítajte si tiež
Recept na ricottovo-pomarančovú tortu.

4 drobné tipy

  • Vedeli ste, že sušená kôra z pomaranča je výbornou pomôckou pri zakladaní ohňa?
  • Pomarančovou kôrou môžete účinne vyčistiť sporák (ako prírodná hubka)
  • Ak umiestnite pomarančovú kôru do misky so soľou a vložíte do chladničky, nasaje a potlačí to nežiaduce pachy.
  • Vyrobte si z pomarančovej kôry nápaditú sviečku – pre šikovné ruky je to záležitosť doslova pár minút. Tu je video:

 

TIP na záver – ako efektne ošúpať pomaranč?

Väčšina z nás to robí klasicky, kúsok po kúsku, až máme ulepené prsty a tečie nám po nich šťava. Ale čo ak si chcete vziať pomaranč na cestu, na piknik, do tašky, keď vás zastihne hlad? Pripravte si ho už doma – pozrite si video, ako to urobiť nožíkom a lyžičkou. Vyzerá to prakticky a efektne, keď ho vybalíte niekde na lavičke v parku 🙂


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.