Patríte k ľuďom, ktorí sa po páde schúlení v klbku utápajú v sebaľútosti a zanevrú na svoje sny? Alebo skôr ste tí, ktorí si oprášia kolená a kráčajú ďalej so vztýčenou hlavou?
Špičková baletka a choreografka Alicia Alonso patrila k tým druhým. Nezlomná Kubánka začala strácať zrak ako 19-ročná, no tancovať neprestala ani po poškodení sietnice a dlhej rekonvalescencii na lôžku, pri ktorej jej ochablo vytrénované telo. Vystriedala najznámejšie súbory od New Yorku až po Paríž, až sa vrátila do rodnej Havany, kde založila svoj vlastný. Jedna z najvýznamnejším baletiek 20. storočia pretancovala cez ťažké obdobia so závideniahodnou ľahkosťou.
Prinášame vám príbeh neobyčajnej ženy, ktorá dokáže inšpirovať a snáď vás nabije nádejou i energiou. A pridáme 10 techník, ktoré podporujú odolnosť v ťažkých časoch.
Nevydarená operácia
Ani po narodení dcéry Laury energická Kubánka neprestala tancovať a naďalej sa vzdelávala v baletnej škole School of American Ballet. Čoraz intenzívnejšie však vnímala, že sa jej rapídne zhoršuje zrak. Ako 20-ročnej jej diagnostikovali poškodenie sietnice, ktoré si vyžadovalo okamžitú operáciu a trojmesačný oddych na lôžku.
Operácia sa nepodarila, a tak nasledovali ďalšie dve, tentokrát už v Havane. Prísny oddych na lôžku sa predĺžil na rok – čas, ktorý pre baletku predstavoval neskutočné utrpenie. Alicia mala oči previazané obväzom, nesmela sa hýbať, nemohla sa hrať s dcérou a mala prísny zákaz sa smiať i plakať.
Manžel Fernando oddane sedel pri jej lôžku každý deň. Do dlane jej kreslil tanečné rozostupy a na prstoch rúk ju učil choreografie veľkých úloh klasického baletu. Alicia neskôr priznala: „Tancovala som vo svojej mysli. Nevidomá, neschopná sa hýbať, ležiac na chrbte som sa naučila tancovať Giselle.”
Kus strateného sveta
Po roku Alicii odstránili obväzy a hoci o zrak neprišla úplne, zostal je trvalo výrazne oslabený. Svet videla inak, obrí kus z neho stratila. Čo však nestratila bola láska k tancu. Denne sa prechádzala po newyorských uliciach so svojimi vodiacimi psami a napriek prísnemu zákazu lekárov tajne navštevovala baletné štúdio, aby sa dostala späť do formy.
Keď sa jej začala vracať dôvera v tanečnú budúcnosť, život jej pripravil ďalšie nemilé prekvapenie – pri silnom hurikáne ju zasiahli črepiny skla a spôsobili jej ťažké poranenia hlavy a tváre. Lekári neskôr skonštatovali, že ak prežila túto nehodu, tanec jej škodiť nemôže a po zotavení jej odobrili návrat k tréningom. Alicia okamžite bežala k baletnej tyči, kde na sebe tvrdo pracovala.
Tanec naslepo
V roku 1943 opäť zasiahol osud – hlavná predstaviteľka Giselle sa zranila, baletný súbor ju preto krátko pred premiérou požiadal o náhly záskok. Baletku prepadli pochybnosti – čiastočne slepá, bez potrebného tréningu – išlo však o rolu, ktorú toľko trénovala v mysli počas dní strávených v nemocnici.
Alicia výzvu prijala a na divadelných doskách podala výkon, za ktorý ju kritici vychválili do nebies. Krátko na to jej udelili titul primabaleríny, čo jej otvorilo dvere k ďalším vysnívaným úlohám vrátane Labutieho jazera. Pri tanci jej kvôli oslabenému zraku pomáhali drobnosti – medzi javiskom a orchestrom mala v úrovni pásu natiahnutý tenký drôt, vďaka ktorému vedela odhadnúť okraje tanečného priestoru, riadila sa aj svetlami reflektorov, baletní partneri museli stáť presne tam, kde ich čakala, aby pri skokoch neskončila v prázdnote. Aj napriek prekážkam si vytvorila povesť špičkovej dramatickej tanečnice s obdivuhodnou technikou.
Horko-sladký domov
Alicia nezabudla ani na svoju vlasť. V roku 1948 sa vrátila na Kubu a založila vlastný tanečný súbor Alicia Alonso Ballet Company. Riaditeľom sa stal jej manžel Fernando, tanečníci pochádzali najmä z New Yorku a neskôr aj z Kuby.
Baletná skupina sa vydala na úspešné turné po Južnej Amerike. Sama v tom čase pre Paris Opéra Ballet vytvorila balet Giselle, v ktorom si zatancovala hlavnú postavu. Do šťastných dní sa však ozval hlas kubánskeho diktátora Fulgencia Batistu, ktorý vyhlásil všetkých umelcov za ľavicových sympatizantov a zrušil im finančnú podporu. Súbor sa rozpadol, jeho členovia si museli privyrábať v nočných kluboch a na klasický balet im zostávalo len málo síl. Diktátor sa snažil umlčať Aliciinu rozzúrenú kritiku podplácaním, no ona odmietla.
Produktívne roky
Neskôr prijala trvalý angažmán v Ballet Russe de Monte Carlo, kde zostala až do roku 1959. Boli to produktívne európske roky, hoci jej bolo smutno za vlasťou. Pre Viedenskú štátnu operu vytvorila milovanú Giselle, pre Teatro Scala Spiacu krásavicu, vystupovala po celom svete od Royal Danish Ballet až po Boľšoi Teatr v Moskve.
Ako 39-ročná sa vrátila na Kubu, kde sa medzitým k moci dostal Fidel Castro. Nová vláda jej ponúkla 200-tisíc dolárov, vďaka ktorým mohla vrátiť prácu bývalým tanečníkom a spolu s novými v roku 1960 predstaviť dnes už legendárny Ballet Nacional de Cuba. V nasledujúcich rokoch jej tanečníci vyhrali hlavné ocenenia v baletných súťažiach po celom svete. Po skončení Vietnamskej vojny Castro dovolil baletke opäť hosťovať aj v USA. Hoci publikum ju privítalo s nadšením, baletné kruhy ju pre politickú situáciu odmietali.
Aktívna až do konca
Alicia sa tanečnej kariéry nevzdala ani v časoch, keď sa mnohí seniori hýbu už len s ťažkosťami. Krátko pred osemdesiatkou ešte príležitostne vystupovala na Kube i vo svete, niekedy aj sólovo. V roku 1995 spolu so starnúcimi kolegami zo súboru predviedli v San Franciscu balet s názvom Middle of the Sunset (Uprostred západu slnka). Až do smrti v roku 2019 pokračovala v úlohe riaditeľky Ballet Nacional de Cuba.
Takmer slepá primabalerína získala mnoho ocenení vrátane titulu Ambasádorky dobrej vôle UNESCO. Aj v pokročilom veku zostávala verná slovám z mladosti:
„Som šťastná vždy, keď som na javisku. Javisko je miesto, kde by mal stáť každý tanečník, aj keby sa tam mal len prechádzať alebo sedieť. Na javisku som doma.”
10 techník pre lepšiu odolnosť
Odolnosť vypovedá o tom, ako si dokážeme poradiť s ťažkosťami v živote. Odolní ľudia si udržiavajú dobrú náladu a vedia si poradiť so stresom efektívnejšie. Kým niektorí sa s týmito schopnosťami rodia, ďalší sa im musia priučiť. Týchto 10 techník pomôže vybudovať silnú odolnosť, ktorá sa raz zíde.
1. Nájdite zmysluplnosť
Či už sa zapojíte do komunitných aktivít, zahĺbite sa do kultivovania vášho vnútra alebo sa zúčastníte aktivít, ktoré vám dávajú zmysel, nájdite, čo vás napĺňa.
2. Verte vo svoje schopnosti
Pracujte na posilnení sebavedomia. Ak sa vo vašej mysli objavia negatívne komentáre, okamžite ich nahraďte pozitívnymi, ako napríklad: „To zvládnem. Som výborná priateľka, matka, partnerka. Svoju prácu robím skvelo.”
Pravidelne si pripomínajte dosiahnuté úspechy a vaše silné stránky.
3. Vytvorte si silnú sociálnu sieť
Nemáme na mysli Facebook a Instagram, ale okruh ľudí, ktorým sa môžete zdôveriť a ktorí vás podporia. Hoci rozprávanie s nimi nevymaže vaše problémy, dovolí vám zdieľať pocity, získať podporu, pozitívnu spätnú väzbu a možno aj nápady na riešenia ťažkostí.
4. Prijmite zmeny
Flexibilita a prispôsobivosť situáciám sú kľúčové pri budovaní odolnosti. Odolní ľudia vnímajú zmeny ako príležitosť na rast a rozvoj aj v nečakaných smeroch.
5. Buďte optimisti
Pozitívne myslenie neznamená, že problém ignorujete. Znamená to, že rozumiete, že ťažkosti sú dočasné a máte schopnosti prekonať výzvy, ktorým čelíte.
6. Dbajte na zdravú výživu
V strese zabúdame na naše potreby. Strata chuti do jedla alebo naopak, prejedanie, vynechávanie cvičenia a málo spánku sú bežnou súčasťou ťažkých životných chvíľ. Sústreďte sa na zdravý životný štýl, nájdite si čas na činnosti, ktoré vám robia radosť. V zdravom tele sa výzvam čelí ľahšie.
7. Pracujte na zručnostiach, ktoré pomáhajú s riešením problémov
Kedykoľvek narazíte na výzvu, vytvorte si zoznam potenciálnych spôsobov, ako problém vyriešiť. Experimentujte s rôznymi stratégiami a sústreďte sa na rozvoj logických riešení.
Prečítajte si tiež
Neškodné zlozvyky, ktoré vám môžu spôsobiť problémy.
8. Určite si ciele
Ak máte pocit, že vás kríza ide prevalcovať, urobte krok späť a pozrite sa na veci s nadhľadom. Premýšľajte o možných riešeniach a následne ich rozdeľte na menšie, zvládnuteľné kroky.
9. Konajte
Zaznamenávajte si každý, hoci aj malý pokrok pri riešení problému a sústreďte sa naň namiesto toho, aby ste sa nechali odradiť množstvom práce, ktorá vás ešte čaká. Aktívne riešenie problému vám dá pocit kontroly nad situáciou a pomôže premeniť ciele na realitu.
10. Pracujte na svojich zručnostiach
Popri práci na odolnosti nezabúdajte na vaše ďalšie silné stránky a charakterové črty a naďalej ich rozvíjajte. Nezabúdajte, že odolnosť má mnoho podôb.
Foto: Wikimedia, cuba50.org
Courtesy of Ballet Nacional de Cuba