Prečo je plávanie liečivé a ako nám pomáha?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že prezident Franklin D. Roosevelt, ktorý mal obrnu, nechal v Bielom dome vybudovať bazén a kvôli terapeutickým účinkom plával viackrát denne?
Alebo že ďalší prezident John F. Kennedy, ktorého trápila takmer neprestajná bolesť chrbtice a život plný nepríjemných zdravotných neduhov, miloval bazén tak veľmi, že plával pred obedom aj večerou? Jeho bazén je tam dodnes, pod miestnosťou, ktorá slúži na tlačové konferencie.
Plávanie je liečivé a nie je to len „marketingový“ trik lekárov a odborníkov. Pomáha nám v mnohých smeroch, lieči telo aj dušu.

Liečivé plávanie

Naša viera v univerzálnu liečebnú silu vody pramení z čias staroveku. Egyptskí králi si do kúpeľa pridávali esenciálne oleje. Čínske a japonské tradície nedali dopustiť na liečivé účinky termálnych prameňov. Gréci každý druh vodnej terapie preskúmali dôkladne do hĺbky. Euripides napísal, že „oceán človeku prinavracia zdravie“…

Plávanie bolo neoddeliteľnou súčasťou vodoliečby už v minulosti. V osemzväzkovej Encyklopédii hydroterapie z roku 1851 sa „kúpeľ s plávaním“ predpisuje na „zachovanie zdravia“ a kvôli „hygiene“ každému. Zároveň sa tu vyzdvihuje jeho „pozoruhodný liečivý účinok pri niektorých formách chronických ochorení“.

kniha Prečo plávame

„Či už vám tuberkulóza oslabila pľúca, alebo ste trpeli chronickou zápchou, plávanie bolo riešením – posilní a otvorí pľúca, rozhýbe chabé brušné svaly a dá „veci“ do pohybu. Brožúry, v ktorých sa plávanie v slanej vode ordinovalo v záujme dlhovekosti, sa na verejnosť len tak valili,“ popisuje Bonnie Tsui v knihe Prečo plávame. Ak radi plávate, túto knihu si vychutnáte, pretože sa díva na pohyb vo vode z rôznych pohľadov, medicínsky, vedecky, historicky. Ponúka mnohé príbehy ľudí, ktorým plávanie zmenilo život…a možno bude toto kniha, ktorá ho zmení pozitívnym spôsobom aj vám.

V 50. rokoch 18. storočia pôsobil Benjamin Franklin v Londýne. Každý deň plával v Temži. Studený kúpeľ bol v tom období v móde ako recept na zdravie a tento vedec, vynálezca a renesančný človek bol väčšinu svojho dlhého života nadšeným zástancom plávania bez plaviek 🙂

ako správne plávaťPrečítajte si tiež
Ako správne plávať kraul, prsia, splývanie, znak, motýlik…

 

Lepšie ako chôdza či bicyklovanie

„Počas posledných štyroch či piatich rokov sa stalo niečo zvláštne – uvedomili sme si, že rozsah účinkov plávania vlastne prevyšuje rozsah účinkov chôdze alebo bicyklovania,“ hovorí. Dr. Hirofumi Tanaka, riaditeľ výskumného laboratória pre kardiovaskulárne starnutie a profesor kineziológie na Univerzite v Texase. Zaoberá sa pohybom, liečením a starnutím našich tiel. „Predtým to nikto nevedel.“

Po cvičení na súši sa krvný tlak zníži v priemere o päť až sedem bodov. Ako sa však zistilo, pri plávaní sa krvný tlak znižuje v priemere o deväť bodov, čo je pri krvnom tlaku významná hodnota. Okrem toho znižuje riziko tuhnutia ciev, čo znamená, že ich steny nestrácajú pružnosť a nezvyšujú tak záťaž srdcového svalu.

Samotný tlak vody na naše telo zohráva úlohu pri plávaní zo zdravotných dôvodov. Keď sa ponoríte do vody, krv je z končatín vytláčaná k srdcu a pľúcam. Dočasne sa tak zvýši krvný tlak a srdce s pľúcami pracujú výkonnejšie. Podporuje sa tým výkonnosť a odolnosť kardiovaskulárneho systému a časom sa znižuje krvný tlak. Navyše, voda pri plávaní vytvára jemný, všadeprítomný odpor, proti ktorému musia vaše svaly vyvíjať silu.

 „Plávanie je jediným spôsobom existencie, ktorý poznám a pri ktorom sa cítim slobodná,“ píše Yuknavitchová. Bývalá súťažná plavkyňa rozsiahlo písala o zdravotných aspektoch plávania hlavne s pribúdajúcim vekom. Hovorí, že voda pomáha telu zapamätať si, že život a čas stále prúdia.

plávanie je liečivé

 

Plávanie v starobe

S pribúdajúcimi rokmi by ste mali plávať čoraz častejšie. Plávanie je totiž skvelé pre starnúce telá. Podľa odborníkov je to stavom beztiaže, pri ktorom je možná fyzická aktivita bez bolesti a poškodenia, ku ktorému dochádza pri nárazoch na súši. Chlad a nadnášanie zmierňujú zápaly a podporujú telo.
V Japonsku, krajine starých ľudí, je plávanie ohromne populárne. Existuje dokonca aj podžáner japonskej mangy, respektíve komiksov, venovaný plávaniu.

Mimochodom, ako autorka uvádza v spomínanej knihe Prečo plávame, plávanie sa vždy pokladalo za dobré pri liečení artritídy. V roku 2016 Tanaka a jeho kolegovia zverejnili štúdiu, ktorá to potvrdila.
„Pri pacientoch s artritídou je hlavným problémom bolesť a funkčnosť,“ hovorí Tanaka. „Deň čo deň trpia chronickou bolesťou. Po plaveckom výcviku úrovne ich bolesti výrazne poklesli. A hoci pacienti boli vo vode, veľmi sa zlepšili funkcie, ktoré sme sledovali na súši – chôdza, vstávanie z kresla. Plávanie je najlepším cvičením, ktoré môžeme naordinovať, pretože stimuluje pohyblivosť – bezbolestne – a cirkuláciu.“

Tento výskum plávania prebiehal v bazénoch so studenou vodou, t. j. v bežných plaveckých bazénoch, ktorých teplota je obvykle okolo dvadsaťšesť stupňov a menej.
Každodenné plávanie v studenej vode naozaj podporuje vaskulárne funkcie – zdravý obeh krvi v tele, do poškodených častí, ktoré ju potrebovali. Lepšie než beh alebo bicyklovanie. A čo je najdôležitejšie, bez bolesti.

Poznáme potápačský reflex, reakciu na ponorenie tváre do studenej vody – žily v pokožke sa stiahnu a srdcová frekvencia neskutočne poklesne.

Za všetko mohli podpätky...
V súčasnosti jedna z najlepších maratónskych plavkýň na svete začala plávať až v dospelosti, presnejšie v roku 2009, pretože noha, ktorú jej takmer amputovali, si vyžadovala rehabilitáciu.
„Za všetko mohli vysoké podpätky,“ hovorí mi Kim Chambersová. Škaredo kvôli nim spadla na schodoch pred jej apartmánom v San Franciscu.
Pamätá si ešte slová lekárov: Nohu sa nám podarilo zachrániť, nevieme však, či ju ešte vôbec budete môcť používať. Ďalšie dva roky sa učila opäť chodiť. Objaviť v sebe nevšedné nadanie na diaľkové plávanie prekvapujúco trvalo oveľa kratšie…

 

Zdroj a foto: Grada, Pixabay.com, Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.