Automobilový priemysel a ekológia: Je elektromobilita naozaj riešením?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Udržateľnosť a ochrana životného prostredia sú dôležitou témou automobilového priemyslu. Dokazuje to aj stále rastúci trend elektromobilov. Aký je ale ich skutočný vplyv na životné prostredie a čo nás čaká v tejto oblasti v budúcnosti? Je elektromobilita skutočne riešením?

Škodlivé látky z výfukových plynov stále pribúdajú

Automobilový priemysel prechádza významnými zmenami. Okrem produkcie elektromobilov a budovania siete nabíjacích staníc sa výrobcovia áut snažia aj o celkové znižovanie emisií, ktoré vznikajú výrobou vozidiel. Podľa Európskej únie však produkcia emisií v automobilovom odvetví stále stúpa.

Cestná doprava dnes môže za 30 % všetkých emisií, pričom za väčšinou z nich stoja automobily. Jazda autom je neekologická aj z dôvodu, že sa v jednom vozidle vezie v priemere len 1,7 pasažiera. Hromadná doprava, napríklad autobusová, je preto dobrou alternatívou. Do popredia ale vstupujú najmä elektricky poháňané vozidlá.

Európa to s elektromobilitou myslí naozaj vážne. Do roku 2030 by na jej cestách malo jazdiť až 30 miliónov áut jazdiacich na elektrinu. S týmto cieľom súvisí aj plánovaná výstavba závodov na výrobu batérií, ktoré teraz väčšinou dodávajú z Ázie.

Sú však elektromobily skutočne šetrnejšie než spaľovacie motory?

sú elektromobily šetrnejšie?

Elektrické autá a udržateľnosť

Rovnako ako pri autách so spaľovacím motorom, aj produkcia elektromobilov zanecháva uhlíkovú stopu. Problémom je najmä batéria, ktorej výroba má na životné prostredie výrazne negatívny dopad. V prípade vypúšťania znečisťujúcich látok počas jazdy však elektrické autá jednoznačne vedú.

Ďalším dôležitým argumentom je aj pôvod elektriny. V Číne sa napríklad viac než 70 % energie získava spaľovaním fosílnych palív. Podľa odporcov elektromobility sa teda tvorba smogu len presúva do elektrární. Európska únia preto do budúcnosti počíta aj s rozvojom obnoviteľných zdrojov energie.

Tieto zdroje by mali do roku 2030 tvoriť aspoň 40 % podiel. Ide o poriadnu výzvu, pretože momentálne z fosílnych palív vznikajú až dve tretiny elektrickej energie vo svete. Niektoré obnoviteľné zdroje ako slnečná alebo veterná energia pritom nie sú vždy dostupné. Pri budovaní by sa mal klásť dôraz na ich dostatočnú rozmanitosť, aby sme neboli závislí od jediného nepredvídateľného zdroja.

elektromobilita v Europe

O budúcnosti rozhodnú aj šoféri

Na udržateľnosť tlačia aj ľudia, ktorí stále viac uprednostňujú ekologické výrobky. Cenný prínos elektrických áut pritom vidia iv kvalite ovzdušia a menšieho hluku v mestách. Tam majú elektromobily aj skvelú spotrebu. V mestách im neprekáža ani kratší dojazd akumulátorov s menšou kapacitou, ktoré sú ekologickejšie.

Dostupnosť nabíjacích staníc je zatiaľ stále nízka, preto siahajú motoristi po hybridných modeloch. Tie sú výborným kompromisom, ktorý šetrí životné prostredie, a tiež peňaženku. Oceníte ich aj v prípade, ak doma nemáte možnosť nočného nabíjania, pretože žijete napríklad v paneláku.

O skutočnom dopade elektromobility na životné prostredie ale zatiaľ nemôžeme hovoriť. V porovnaní s tradičnými motormi ide stále o nový trend, ktorý však sľubuje zaujímavé výsledky. Aký bude dopad autopriemyslu na planétu v budúcnosti závisí od prekonania výziev, ktoré s nastupujúcou elektromobilitou súvisia, ale aj od správania sa spotrebiteľov.

— PR článok —
Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.