Bolestivé afty v ústach. Domáca liečba, príčiny a 5 účinných tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Afty sú nákazlivé ochorenie, odborne stomatitis aphthosa a ak ste afty mali, viete, aké to vie byť otravné, bolestivé a nepríjemné. Afty vyvoláva vírus herpes simplex, ktorý zapríčiňuje aj opar na perách. Občas afty môžu vyvolať aj iní pôvodcovia ako baktérie, poranenia zo zle sediacej protézy alebo výplň zubov s ostrými hranami.

Keď sa začnú v ústach tvoriť malé pľuzgieriky a vriedky, ktoré sú naplnené tekutinou – viete, že je zle. Že potrvá, kým sa ich zbavíte. Po čase tieto pľuzgieriky praskajú a zostanú po nich maličké krátery s belavým povlakom. U niektorých ľudí môžu afty spôsobiť zvýšenú telesnú teplotu, či zväčšené krčné lymfatické uzliny.
Máme pre vás niekoľko tipov, ako bojovať proti aftám a zbaviť sa ich čo najrýchlejšie. Každému zaberie niečo iné, takže treba vyskúšať, čo funguje práve u vás.

Bolestivé  afty – prečo vznikajú a čo ich spúšťa?

bolestivé afty - liečbaAfty sú naozaj nepríjemné a vedia potrápiť. Väčšinou sa však úplne zahoja v priebehu dvoch týždňov. Ak je to neznesiteľné, najmä u menších detí, lekár môže predpísať povrchové anestetiká na utíšenie bolesti. Ranky totiž môžu byť také bolestivé, že malé deti odmietajú piť a najmä jesť.

Čo býva príčinou častejších áft? Je to najmä oslabená imunita, dlhodobý stres, citlivá sliznica v ústach, chýbajúce vitamíny, málo železa, nedostatok spánku a dedičný predpoklad. Tvorbu áft podporujú aj alkohol a fajčenie. Aftami trpia viac ženy ako muži, a je zaujímavé, že u dospelých je to asi ¼ ľudí. U detí a mladých do 30 rokov oveľa častejšie.

Buďte opatrenejší aj pri čistení zubov – radšej menej tvrdú, či skôr mäkkú kefku. Čistite menej razantne, aby ste si neporanili sliznicu v ústnej dutine.

Na sliznici spôsobujú mikroskopické trhliny aj niektorú jedlá, povedzme chipsy. Možno si podvedome hryziete do vnútornej strany pier, jazyka alebo ďasna. Aj to vie odštartovať tvorbu áft. Problémom môžu byť aj niektoré strojčeky na zuby.

Ak afty a zápaly trvajú dlhšie ako šesť týždňov, vyhľadajte lekára. Zájdite za zubným alebo ORL lekárom, ktorí môžu nasadiť kortikoidy alebo v krajnom prípade antibiotiká.

domáca liečba proti bolestivým aftám

ikona zdvihnutý palecŠalviový čaj na afty

Šalvia lekárska má mnoho skvelých účinkov, okrem iného aj brzdí zápalové procesy.
Sparte 1 čajový lyžičku šalviových listov v 150 ml vriacej vody. Nechajte 10 minút lúhovať a potom sceďte. Takýto čaj pite pomaly, po dúškoch, premieľajte ho v ústach.

ikona zdvihnutý palecRataňové výplachy

Možno ste ešte nepočuli o tinktúre z koreňa juhoamerického kríka kraméria trojmužná (trojtyčinková), alias ratan. Tá pôsobí sťahujúco a liečivo. Na internete a v niektorých bio obchodoch nájdete koreň, tinktúru.
Niekoľko kvapiek tinktúry zrieďte v pohári teplej vody a potom si tým vypláchnite celú ústnu dutinu. Viackrát za sebou a najlepšie po každom jedle.

Ako si pripraviť takúto tinktúru?
Zalejte 50 gramov koreňa 40-percentnou vodkou tak, aby boli časti koreňa úplne zaliate. Nechajte 10 až 14 dní lúhovať v uzavretej nádobe a občas ňou potraste, premiešajte obsah. Potom výluh prelejte do tmavej fľašky s kvapkadlom, ktoré kúpite v lekárni.

ikona zdvihnutý palecVýplach slanou vodou

Aj tento jednoduchý trik pomáha. Dajte 1 čajovú lyžičku morskej soli do šálky s horúcou vodou a rozmiešajte. Nechajte vychladnúť, premiešajte a potom si tekutinou dobre vyplachujte ústa. Opakujte 3 až 4 razy za deň. Dezinfikujete tak ústnu dutinu a podporíte proces hojenia.

ikona zdvihnutý palecTinktúra z myrhy

Túto tinktúru kúpite takmer v každej lekárni. Stačí zriediť v pohári vody, do toho namočte vatovú tyčinku a opatrne potierajte nepríjemné afty. Nechajte pôsobiť, nepite ani nejedzte po aplikácii, aby sa liečivá myrha vsiakla a začala pôsobiť.

ikona zdvihnutý palecPropolis, aloe aj med proti aftám

Propolis je veľmi účinný na rôzne poranenia a dobre dezinfikuje a lieči poranenú pokožku. Tinktúru kúpite v lekárni, ale aj od včelárov v malých fľaštičkách za pár eur.
Antibakteriálne a antiseptické účinky má aj aloe vera a med.
Niektorým ľuďom pomáha žuvanie klinčekasladkého drievka, ktoré tlmia bolesť zapáleného vriedka. Navyše vedia skrátiť čas hojenia.

propolisPrečítajte si tiež
Propolis a jeho liečivé účinky. 20 osvedčených receptov.

Čo afty podporuje a dráždi ich?

Samozrejme rôzne ostré pochutiny, ako spomínané chipsy. Tiež korenisté jedlá a horúce nápoje vedia vriedok podráždiť. Ak máte práve afty, obmedzte ovocie a potraviny, ktoré obsahujú kyslé šťavy. Citlivú a poranenú sliznicu dráždia citrusy, alkohol, ale tiež jedlá s octom.

Pozor aj na zubnú pastu. Afty zvykne dráždiť penivá zložka v mnohých pastách. Niekedy pomôže výmena pasty. Raz denne si môžete vypláchnuť ústa aj ústnou vodou, ktorá neobsahuje alkohol.

A čo pomôže?
Odborníci odporúčajú potlačiť dôvody, pre ktoré afty vznikajú (viď vyššie). A zároveň zaraďte do jedálnička viac vitamínu B, ktorý sa nachádza v kvasniciach, vajciach, orechoch, celozrnných obilninách, strukovinách, listovej zelenine alebo v zemiakoch. Tiež pomôže pridanie probiotických jogurtov do jedálnička – pomáhajú vrátiť bakteriálne prostredie v ústach do normálu.

bolestivé afty - liečba

Foto: Freepik.com, wikimedia/Genppy


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.