Bolí ma hrdlo, škriabe ma v ňom – pomôže mi obklad? A studený alebo skôr teplý?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď začne bolieť hrdlo, škriabe vás v ňom, alebo vám chvíľami až horí – je to nepríjemné. Ťažko sa vám prehĺta, akoby ste mali v krku golfovú loptičku. Bolí to, je to nepríjemné a najmä v noci to vie pekne potrápiť. Niekedy ak sa v noci zobudíte, že nemôžete prehltnúť, potom už často ani nezaspíte. Proste to nejde a sústredíte sa len na to prehĺtanie, aby čo najmenej bolelo.
Otázkou je – bolí ma hrdlo, pomôže mi studený alebo teplý obklad?

 

Bolí ma hrdlo…

Nie vždy musíte hneď siahať po liekoch z lekárne – kvapky, cukríky na cmúľanie  či sirupy sú fajn, ale pokiaľ to ide podomácky, vyhnite sa chémii. Ak máte zápal hrdla a škriabe vás v ňom, môžete vyskúšať niektorý z 20 domácich liečivých receptov, ktoré sme pre vás spísali v našom článku. Sú šetrnejšie k organizmu, aj bezpečnejšie.

bolesť hrdla studený obklad

 

Obklad – studený alebo teplý?

Už naše babičky využívali studený obklad a nezavrhujú ho ani zdravotníci. Dnes už má dokonca aj názov – Priessnitzov. Funguje na báze vlhka a chladu, následne tepla.

Ako na to?
Namočte napríklad látkovú vreckovku do poriadne studenej vody, vyžmýkajte a priložte na hrdlo. Potom to prekryte igelitom (pokojne rozstrihnite mikroténové vrecúško) a cez to suchou šatkou, malým uteráčikom alebo ďalšou vreckovkou (čo máte k dispozícii). Obviažte a nechajte pôsobiť. Po dvoch-troch hodinách môžete vymeniť a postup opakovať.

 

Ako a prečo to funguje?

Kombinácia ľudského tela a studenej mokrej vreckovky vytvorí prostredie podobné saune: najskôr dôjde k výraznému prekrveniu chorého miesta, čím sa urýchľuje liečivý proces. Teplota v mieste pôsobenia sa na dve-tri minúty zníži, zúžia sa cievy. Následne dochádza k rozšíreniu ciev, prekrveniu, teplota sa zvyšuje a v mieste pôsobenia vzniká prehriatie. Volá sa to lokálna vazodilatácia.

Mimochodom, tento spôsob obkladov výborne funguje aj na kĺby, na uvoľnenie svalstva a zvýšenie prekrvenia v mieste zápalu.

bolí ma hrdlo - studený obklad

 

Studený obklad je vhodný pri týchto problémoch:

  • dráždivý kašeľ, na hrudník
  • bolesti hrdla
  • angína, zápal krčných mandlí
  • horúčka (nad 38 stupňov Celzia)
  • pri trombózach na zlepšenie cirkulácie
  • na podkožné hematómy (modriny) a opuchy
  • výrony kĺbov alebo pomliaždenie svalov
  • na kĺby pri dlhotrvajúcich reumatických ťažkostiach
Kto bol Priessnitz?
Priessnitzove obklady sú pomenované podľa Vincenza Priessnitza. Bol to jednoduchý muž, ktorý pochádzal z oblasti Jeseníka v Čechách. Považuje sa za zakladateľa vodoliečby a rozšírenie vodoliečebných procedúr a kúpeľných zariadení po celej Európe. Svojou liečbou studenou vodou, vzduchom, prácou a prísnym režimom dosiahol významné výsledky  v liečbe  mnohých chronických ochorení.

 

Foto: Pexels.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.