Breza je strom nádeje a umocňuje v nás vnútornú silu, posilňuje nás a má široké využitie v ľudovom liečiteľstve.
Breza previsnutá, alebo tiež betula pendula je strom vysoký 20 až 30 metrov a má mnohoraké využitie. Obsahuje veľa účinných látok, pričom základnou látkou sú silice. Z kôry sa destiluje živicový olej, ktorý sa využíva napríklad pri chronických chorobách kože. Listy sa používajú na problémy s obličkami a reumu. A šťava, ktorá z brezy kvapká na jar, osviežuje a pôsobí ako čistiace tonikum.
Máme pre vás niekoľko tipov, ako využiť listy, či kôru brezy. Môžete vyskúšaj recept na brezový olej, ako si usušiť listy či kôru, a tiež ako získať brezovú vodu. No a poradíme, pri akých zdravotných problémoch pomáha.
Všestranná breza
Breza je obľúbená predovšetkým v Škandinávii. Metly z jej konárikov používajú ľudia v saunách a parných kúpeľoch, kde sa nimi bijú po koži na podporu potenia, osvieženia a úľavu pri slabých a boľavých svaloch.
V severnej Európe je tradičný produkt brezový olej extrahovaný z listov a konárikov, ktorý sa bežne aplikuje zvonka pri reumatických bolestiach.
Brezové drevo môžete využiť aj do krbu – pozrite si, aké palivové drevo je najvhodnejšie.
Okrem lekárskej oblasti sa breza využíva na drevo a papier a z kmeňa sa vyrábajú vedrá a kanoe.
Zber a sušenie
Listy zbierajte pred a počas kvitnutia, čiže v apríli až júni. Sušte ich v tieni pri teplote 30 až 40 stupňov – ideálne na site, nie v sušičke. Prípadne ich položte na plech, ktorý ste vystlali papierom na pečenie a sušte pri izbovej teplote 2 až 3 dni. Usušené sú vtedy, keď sa vám po dotyku lámu, prípadne pekne šuštia.
Uchovávajte ich v tme, v plechovej nádobe alebo pokojne aj v papierovom vrecúšku. Spotrebujte ich maximálne do roka, potom už strácajú svoje účinky.
Malé lístky v spomínanom období mierne lepia, keď sa ich dotknete a majú v sebe množstvo vitamínu C. Aj preto sa breze hovorí strom vitality a pevného zdravia. Približne od polovice júna už stráca silu, tie najväčšie účinky, tak to skúste stihnúť dovtedy 🙂
Púčiky brezy zbierajte na jar, najlepšie zo starších stromov a to v apríli a máji (pred vypučatím). Odrežte ich spolu s konárikmi a sušte v tieni pri teplote do 30 stupňov Celzia.
Ako využiť benefity brezy?
- breza je vhodná, keď máte príznaky sprevádzajúce obličkovú slabosť – málo vylučovaného moču, zadržiavanie tekutín a opuchy
- výborne účinkuje v súvislosti s reumatickými problémami, ako sú stuhnuté a boľavé svaly, artritické bolesti a kŕče v nohách
- breza podporuje vylučovanie odpadových látok v moči, čím sa odstraňujú aj zo svalových tkanív a zhybov
- listy obsahujú látku podobnú aspirínu, ktorá obmedzuje zápal a tlmí bolesť
- breza sa tradične používa na lámku, fybromyalgiu a infekcie obličiek aj močovej sústavy, ako je napríklad cystitída
- vlažný odvar z listov a konárikov pomáha pri stuhnutých a boľavých svaloch
- čaj z listov a púčikov brezy používajte pri opuchlinách srdcového a obličkového pôvodu
- brezová voda pomáha pri kŕčoch žalúdka, čriev a tráviacich ťažkostiach
- odvar z brezy je vhodný pri hojení ťažko sa hojacich rán, odrenín, zápaloch kože, aj pri hemoroidoch
- breza sa využíva pri prečistení pokožky, pretože uvoľňuje upchaté póry
Prečítajte si tiež
Liečba stromom – ako funguje a ako pomáha?
Tipy, čo si pripraviť
Úplne najjednoduchšie je natrhať lístky brezy, dať do vody a nechať ich lúhovať. Na pol litra môžete dať za hrsť lístkov, odložíte na pol dňa-deň a môžete potom počas dňa popíjať.
Urobte si brezový píling z čerstvých listov. Potrebujete hrsť brezových listov, hrsť hrubozrnnej soli a 2 lyžičky oleja. Dajte do mixéra a 2 minúty mixujte, kým vám nevznikne jednoliata hmota. Naplňte do pohárov.
Takýto píling je skvelý na telo, pleť, natriete a necháte pôsobiť 5 až 10 minút. Potom umyjete a výborne sa tak detoxikujete, aj voniate 🙂
Čaj z brezových listov si urobíte ľahko: jednu polievkovú lyžicu usušených listov zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte lúhovať 15 minút. Sceďte a pite.
Môžete skúsiť aj brezový olej. Vezmite sklenenú nádobu a naplňte ju do polovice čerstvými brezovými listami. Zalejte olejom – olivovým, mandľovým ap. Prekryte nádobu priedušnou látkou a upevnite gumičkou. Umiestnite na slnečné miesto a nechajte lúhovať asi mesiac. Potom sceďte a čistý olej nalejte do fľašky.
Odvar z brezovej kôry
Kôra brezy obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá má tlmiace účinky na bolesť. Najskôr si kôru nasušte – ideálne je zbierať ju n jar, v apríli a máji. Olúpte malé množstvo hornej vrstvy, sušte a potom podrvte.
Dajte polievkovú lyžicu nadrvenej usušenej kôry, zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 20 minút. Takýto odvar môže pomôcť pri kožných problémoch, pôsobí protizápalovo, využíva sa na zápaly kĺbov, reumu, dnu ap. Môžete ho aj piť.
Brezový cukor
Xylitol poznajú najmä ľudia, ktorý vyznávajú zdravý životný štýl. Ide o zdravú náhradu cukru takmer bez kalórií a negatívneho vplyvu na zuby. Na spracovanie xylitolu naše telo nepotrebuje inzulín, takže je vhodný aj pre ľudí s cukrovkou.
Brezová voda
Hovorí sa jej aj miazga, či živica, ale v skutočnosti je to voda, riedka a číra.
Potrebujete vŕtačku, rúrku alebo slamku, povraz a fľašku. Do kmeňa vyvŕtajte šikmo dohora dieru širokú ako malíček a hlbokú približne dva centimetre. Zatlačte rúrku alebo slamku tak, aby vyústila do fľašky, ktorú pripevníte k stromu. Za niekoľko hodín sa fľaška naplní.
Sladká brezová živica obsahuje zdravé aminokyseliny, enzýmy a stopové prvky ako vápnik, draslík, horčík a mangán. Keď slnko a púčiky zvnútra vysušia strom, korene vytiahnu zo zeme vodu, ktorá vylezie hore kmeňom a roztečie sa do konárov sťaby potôčik ignorujúci gravitačný zákon. Po týždňoch vypučia lístky a už sa nebude dať načerpať.
Foto: LepšíDeň.sk, Pexels.com, Unsplash.com