Keď sa cítime trošku nachladení, uzimení, chceme sa zahriať – často si pripravíme svoj obľúbený čaj. Niekto len klasický ovocný, čierny, prípadne zelený. Iní si doň dajú med a citrón. Ale nemusia to byť len tieto dve obľúbené prísady. Do čaju môžete pridať množstvo ďalších ingrediencií, ktoré nielen obohatia chuť, ale aj podporia zdravie.
Takže prečo si dávať len čaj s medom a citrónom, keď máte ďalšie možnosti?
Nielen čaj s medom a citrónom…
Možno vám tak chutí najlepšie, ale je dobré striedať rôzne čaje a ingrediencie. Môžete tak svojmu telu dodať širokú škálu prospešných látok.
1. Škorica
Začneme zázračnou škoricou, ktorá je jedným z najobľúbenejších zimných korenín a nechýba v obľúbených dezertoch či vianočnom cukroví. Využiť však môžete nielen jej vôňu, ale aj jej zdravotné účinky.
V čaji pomáha zahriať telo, má antivírusové a antibakteriálne účinky. Uvoľňuje dutiny, potláča bolesti hrdla a pomáha posilňovať imunitný systém.
2. Brusnice
Brusnice sú prírodné antioxidanty, ktoré podporujú zdravie močových ciest a pomáhajú znižovať zápaly v tele. Pôsobia ako diuretikum a tiež ako probiotikum, ktoré podporuje zdravie čriev, a tým aj imunitný systém.
Pridávajte ich do čaju vo forme šťavy, čerstvé alebo sušené.
3. Kurkuma
Žiarivo žltooranžová kurkuma je známa ako silný antioxidant a prírodný protizápalový prostriedok. Pridanie štipky kurkumy do čaju pomáha zmierniť bolesť, prospieva tráveniu, podporuje liečbu zápalov a posilňuje pečeň.
Prečítajte si tiež
Kurkuma proti zápalom, pre fajčiarov aj proti rakovine.
4. Dula
Dule posilňujú imunitu, zmierňujú bolesti v krku, zmierňujú dýchacie problémy a majú protizápalové vlastnosti.
Sú zabudnutým ovocím našich starých mám, ale čoraz častejšie ich vídame najmä na trhoviskách od domácich pestovateľov. Majú protizápalové a protireumatické účinky.
Čerstvé si môžete nastrúhať priamo do čaju alebo ich pridať vo forme sušených plátkov. Ak máte doma dulový kompót, môžete namiesto medu použiť nálev.
5. Zázvor
Ďalšia hviezda našej kuchyne a častá prísada do čaju v zimnom období, alebo „keď už začína byť zle“. Zázvor je známy svojimi protizápalovými a antivírusovými vlastnosťami. Pomáha pri prechladnutí, podporuje trávenie a zahrieva telo.
Môžete si vybrať medzi čerstvými plátkami alebo zázvorovým práškom. Nakrájajte kúsok čerstvého zázvoru na tenké plátky (asi 2–3 cm) a zalej ho spolu s čajom. Môžete ho aj jemne nastrúhať pre intenzívnejšiu chuť.
6. Kardamón
Aromatický kardamón má antioxidačné vlastnosti, pôsobí proti vírusom a baktériám. Zmierňuje bolesti hrdla a kašeľ. Okrem toho sa už po stáročia používa pri tráviacich ťažkostiach a v minulosti sa používal aj ako protijed pri uštipnutí hadom a škorpiónom. Dá sa kúpiť v kapsulách alebo ako mleté korenie. Prípadne pridajte do čaju 1 až 2 celé struky kardamónu, rozdrvené.
7. Klinček
Voňavé klinčeky pridávajte nielen do vareného vína, ale aj do posilňujúceho čaju. Obsahujú eugenol, ktorý má antibakteriálne, antiseptické a analgetické vlastnosti. Zmierňuje bolesti v krku, bolesti zubov a kašeľ. Ľudia s poruchami zrážania krvi a diabetici užívajúci inzulín by sa však mali mať na pozore pred jeho používaním.
Do čaju stačí pridať 2-3 celé klinčeky a nechať chvíľu lúhovať. Potom vyberte.
8. Mäta
Mäta upokojuje tráviaci systém, uvoľňuje dýchacie cesty a má osviežujúci účinok. Je výborná pri nádche a upchatom nose, zjemní chuť čaju.
Pridajte niekoľko čerstvých lístkov mäty alebo sušenú mätu do čaju počas lúhovania.
9. Medovka
Medovkový čaj je nielen chutný, voňavý, ale aj zdravý. Má upokojujúce účinky, pomáha pri strese, nespavosti a tráviacich problémoch. Pomôže zrelaxovať, najmä pred spaním.
Pridajte čerstvé listy medovky alebo sušenú medovku a lúhujte 5 až 10 minút.
10. Bazalka
Ešte ste si nedávali bazalku do čaju, ale len na pizzu, alebo do šalátov? Bazalka má antibakteriálne, antivírusové a adaptogénne vlastnosti, ktoré pomáhajú pri strese a posilňujú imunitu. Je skvelá na relaxáciu a zlepšenie dýchania.
Použite čerstvé alebo sušené listy bazalky, ktoré stačí polúhovať v čaji.
Prečítajte si tiež
Bazalka. 15 spôsobov jej liečivého využitia.
11. Pomarančová alebo citrónová kôra
Kôra z týchto citrusových plodov obsahuje vitamíny, antioxidanty a esenciálne oleje, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Kôra dodá čaju sviežu citrusovú arómu a posilní účinok citrónu.
Použite strúhanú kôru z bio ovocia, aby ste predišli možných zvyškom pesticídov.
12. Čierne korenie
Možno ste prekvapení, že čierne korenie do čaju, ale vyskúšajte to, je dokázané, že zlepšuje absorpciu živín (napr. kurkumy) a podporuje trávenie. Má tiež antioxidačné a antibakteriálne účinky. Ďalej posilňuje imunitu a zlepšuje účinky iných korenín.
Takže štipku čierneho korenia dávajte spolu s inými prísadami, ako je kurkuma, kardamón ap.
Foto: Freepik.com