Čo som to len chcel… Mávate aj vy tzv. efekt dverí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste to už zažili…a možno aj častejšie, ako by ste chceli 🙂 Idete z jednej miestnosti do druhej a zrazu zabudnete, prečo ste tam išli. Môže sa vám to stať, keď vyjdete z kancelárie a chcete ísť ku kolegovi…čo som to vlastne chcel? Alebo vyjdete z domu a zrazu ste zabudli, čo ste to mali vybaviť, či zariadiť. Psychológovia tomu hovoria efekt dverí a ide o úplne bežný mechanizmus.
Prečo sa nám to často stáva a ako sa tomu vyhnúť? Znamená to nejaký problém v mozgu? Alebo je to len tradičné „kto nemá v hlave, má v nohách?“ 🙂

 

Efekt dverí

Vedci tvrdia, že nejde o nič hrozivé: mozog sa v reakcii na zmenu prostredia snaží prispôsobiť novej situácii tým, že predchádzajúce údaje vymaže alebo potlačí. Zvyčajne sa to udeje vtedy, keď sme veľmi zaneprázdnení alebo máme na starosti veľa vecí. Zároveň sa ocitneme v relatívne odlišnom prostredí, na inom mieste a zabudneme, čo sme to vlastne chceli.

Do jednej štúdie sa zapojilo vyše 70 dobrovoľníkov, ktorí sa mali pohybovať prostredníctvom virtuálnej reality po rôznych miestnostiach. V každej ďalšej miestnosti si mali spomenúť na špecifické predmety, ktoré videli v tej predchádzajúcej. Bol to napríklad modrý kužeľ alebo žltý kríž.

Testovaní spočiatku nerobili veľké chyby, spomínali si presne, ale potom im vedci vymysleli dodatočné špecifickejšie úlohy, ktoré mali pre prechode do iných miestností plniť. Toto väčšie zaťaženie mozgovej kapacity a pamäte sa začalo prejavovať spomínaným efektom dverí.

efekt dverí zabúdanie

 

Ako sa efektu dverí vyhnúť?

Mimochodom, vedci zistili, že za pamäťový výpadok ani tak nemôžu samotné dvere, prechod do inej miestnosti, ale to, ako veľmi sa od seba miestnosti a prostredia odlišujú. Ak ide o dobre známe a veľmi podobné miestnosti, pamäťový výpadok je minimálny.

Ak ste napríklad v činžiaku a idete z bytu výťahom na nižšie poschodie, efekt dverí bude minimálny. Ak však zaparkujete v garáži obchodného centra a vyjdete po schodoch do supermarketu, je veľká pravdepodobnosť, že zabudnete viaceré veci, ktoré ste chceli kúpiť, či vybaviť.

triky na pamäťPrečítajte si tiež
7 trikov, ako si veci čo najlepšie zapamätať.

Odborníci preto odporúčajú zámerne sa sústrediť na danú úlohu, až kým ju nesplníte. Nemajte však obavy, ak sa vám to stáva. Nespúšťa sa u vás Alzheimer, to len mozog všetko robí zámerne a vie prečo. Ak totiž prechádzate do nového prostredia, musí sa sústrediť a prispôsobiť. Čo ak by tam číhalo nebezpečenstvo? Alebo treba reagovať na novú vzniknutú aktivitu? Preto potlačí to, čo ste mali v pláne…“preskúma“ nové prostredie, zorientuje vás a po čase si opäť spomeniete, čo ste to vlastne chceli 🙂

Dôvodom tiež môže byť multitasking, keď sa snažíme robiť a myslieť na viacero vecí naraz. Pamäť sa jednoducho preťaží a na niektoré veci zabudne. Dokazuje to aj štúdia v časopise BMC Psychology – čím viac úloh má na mysli človek, tým pravdepodobnejší bude efekt dverí.

 

Foto: Vecteezy.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.