Vychutnať si pohárik vínka po obede alebo večer pred spaním je naozaj zdravé. Nápoj plný chuti, slnka a dobrej nálady. A ak máte toto vínko z vlastných zásob, dorobené doma – niet lahodnejšieho zážitku pre správneho vinára 🙂 Existuje veľa možností, ako a z čoho si vyrobiť domáce vínko.
Šípkové, černicové, či malinové víno. Ochutnali sme aj skvelé jablkové víno, či trnkové. No absolútne úžasné je ríbezľové víno – či už z bielych, červených alebo čiernych ríbezlí.
Ponúkame vám recept na domáce ríbezľové víno podľa starej mamy Hanky Sekulovej – milovníčky a propagátorky prírodných jedlých a liečivých záhrad. Ríbezľové víno má rokmi odskúšané a je naozaj výborné!
Domáce ríbezľové víno (RECEPT)
Suroviny a pomôcky na 1 liter ríbezľovej šťavy:
2 l vody, 1 kg kryštálového cukru (my dávame hnedý trstinový), na zlepšenie chuti je vhodné k červeným ríbezliam pridať aj malé množstvo čiernych.
Ďalej potrebujeme:
- kvasinky – vyrobili sme si ich sami zo sušených hrozienok namočených 24 hodín vo vode
- bublák – kvasná zátka
- sklenený pohár (najlepšie sú na utopence, dostať v Metre 5- alebo 8-litrové)
- korkovú zátku
- vosk na utesnenie korkovej zátky
- mlynček na ovocie alebo kvalitný odšťavovač
POSTUP:
Obraté ríbezle prepláchneme vodou a pomelieme aj so stopkami v mlynčeku na ovocie alebo odšťavíme v odšťavovači tak, aby sme získali hustú šťavu. Vylisované šupky so stopkami a semenami by mali byť takmer suché (tento „odpad“ dávam stromom ako výživu; dnes máme z tohto „odpadu“ škôlku malých ríbezlí).
Získanú šťavu nalejeme do veľkej nádoby, pridáme vodu a cukor. Dobre premiešame, aby sa cukor úplne rozpustil. Pridáme kvasinky z hrozienok, ktoré sme si pripravili deň vopred (jednoducho sme nechali hrozienka namočené vo vode).
Zmes šťavy, vody, cukru a kvasiniek nalejeme do sklenených nádob (ak máte demižóny, tak do demižónov). Vzduchotesne uzavrieme korkovou zátkou, do ktorej sme dali kvasnú zátku – bublák. Hadičku opäť utesníme (páskou, voskom ap.).
Nádobu (demižón) umiestnime na niekoľko týždňov do pivnice.
Asi po týždni začne kvasný proces, ktorý sa prejavuje unikaním oxidu uhličitého vznikajúcom pri kvasení. Z nádoby sa vytláčajú bublinky oxidu uhličitého a voda v kvasnej zátke začne doslova bublať. To je znak, že budúce vínko už pracuje.
Po niekoľkých týždňoch až mesiacoch (podľa toho, aké zrelé či mladé vínko chceme ochutnávať, teda ako sme netrpezliví) vykvasené mladé víno prvýkrát stáčame – filtrujeme.
Jednoduché filtrovanie
Tu je jednoduchý spôsob filtrovania cez čistú látku (namiesto stáčania hadičkou):
- Zoberieme veľký hrniec alebo nádobu, ktorú prikryjeme čistou utierkou − musíme ju upevniť. Do stredu utierky pomaly lejeme mladé víno a filtrujeme ho cez utierku. Väčšie časti zostanú na utierke a čisté víno tečie do čistej nádoby.
- Keď je už na utierke veľa tuhých častí, tak ju čistými rukami vyžmýkame, aby sme získali čo najviac drahocenného vína.
- Čisté prefiltrované mladé víno cez lievik nalievame naberačkou do sklenených fliaš (osvedčili sa vínové fľaše z obchodu so závitovou uzavieracou zátkou.)
- Mladé víno vo fľašiach nechávame ešte nejaký čas zrieť − keď sme veľmi nedočkaví mladé víno má ružovú farbu, je plné bubliniek a je šumivé (ale aj to je veľmi chutné). Taká šumivá malinovka s chuťou vína. Staršie ríbezľové víno je číre, krásne červené a má plnú, trochu trpkastú chuť po ríbezliach.
Na zdravie 🙂