Vedeli ste, že dospelý človek si skontroluje svoju e-mailovú schránku priemerne 145-krát za deň? Strašne často, však? Možno sa to nezdá a asi si hovoríte, že medzi takých ľudí nepatríte. No zdanie klame – často to robíme podvedome, raz na počítači, potom v mobile, na tablete. Hneď ráno po prebudení, aj pri jedle, či večer pred spaním…
E-mailová choroba je čoraz častejšia a o to nebezpečnejšia, že si ju často ani neuvedomujeme. Pritom nás oberá o čas, sme nekoncentrovaní, v strese a napätí, zabúdame na dôležitejšie veci, spoločnosť ap. Možno aj preto Julie Morgenstern, expertka na manažment času, napísala knihu Never Check E-Mail in the Morning (Nikdy si ráno nekontrolujte e-mail).
Čo spôsobuje e-mailová choroba?
Čoraz viac spoločností a organizácií si to začína uvedomovať. Časopis Harvard Business Review píše o tom, že priemerný zamestnanec strávi denne čítaním a odpovedaním na e-maily až 28% času!
A dôsledok?
Keď človek trávi priveľa času e-mailmi, môže to oslabovať jeho kariéru a takmer úplne zabrániť v podávaní pracovných výkonov na vysokej úrovni. Časté venovanie sa e-mailom môže pôsobiť deštruktívne na vašu produktivitu a vyhliadky do budúcnosti, je ten, že zakaždým, keď odošlete alebo dostanete e-mail, vaše telo uvoľní malé množstvo dopamínu. Ide o stimulant podobný kokaínu.
„Poskytne vám jemný pocit slasti, ktorý spôsobí, že v podvedomí pocítite túžbu zopakovať si tento zážitok. A keďže ho získavate odosielaním alebo prijímaním e-mailov, kontrolou SMS správ, telefonovaním alebo iným druhom komunikácie pomocou smartfónu či počítača, začnete to robiť počas celého dňa. Čoskoro sa nedokážete prinútiť prestať, podobne ako narkoman,” tvrdí známy motivátor Brian Tracy vo svojej knihe Pán svojho času, pán svojho života.
Mailovanie nás unavuje a rozptyľuje
Podľa jedného článku z novín USA Today spôsobuje neustále odpovedanie na e-maily a správy čoraz väčšiu únavu mozgu. Dôsledkom je, že počas dňa prídete asi o desať IQ bodov. Čiže sa vlastne v priebehu dňa stávate hlúpejšími. Večer je váš mozog taký unavený, že máte problém aj s najjednoduchšími rozhodnutiami, napríklad čo si dať na večeru alebo čo pozerať v televízii.
Neustále čekovanie e-mailov patrí medzi najväčšie príčiny plytvania časom. Zoznam urobili odborníci na základe stoviek štúdií a prieskumov a vyrušenie e-mailom (smskou či telefonátom) je dokonca na prvom mieste.
Keď totiž dostanete nový e-mail, váš sled myšlienok sa naruší a vaša pozornosť sa odpúta od úlohy, ktorú máte splniť. Stratíte niť a potom sa musíte prácnejšie dostať do toho istého bodu. Musíte si pripomenúť, čo ste robili, v akej ste fáze a čo má nasledovať…a náhodou príde ďalší mail a ste na začiatku. Toto nielenže znižuje vašu efektivitu, sústredenosť, ale tiež to unavuje.
Ako sa zbaviť e-mailovej choroby?
Základom je presne si stanoviť, kedy si budete pozerať e-maily. Rozhodne je dobrým začiatkom nekontrolovať si hneď ráno e-mail, pretože naskočíte na túto vlnu a už sa veziete. Skontrolujte si ho iba dvakrát za deň, možno okolo jedenástej pred obedom a o tretej popoludní. Medzitým ho majte vypnutý.
Čiže vypnite si všetky zvuky, signály a zvonenia, ktoré vám pripomínajú prichádzajúce správy. Vždy, keď začujete oznámenie, totiž dostávate dávku dopamínu, a to vás odpútava od vašej práce a znižuje produktivitu. Vyskúšajte si to najbližšie – pípne nový email, alebo dokonca vpravo dolu vyskočí hláška, že máte novú správu: len minimum ľudí to odignoruje a pracuje ďalej. Väčšina dopíše vetu, dokliká a ide pozrieť na novú správu. A takto to urobíte za deň nespočetne veľakrát.
No po pravde – niet sa čo čudovať. Veď vaše telo uvoľňuje istú dávku dopamínu, čo je rovnaká chemická látka, aká sa nachádza aj v kokaíne. Dopamín funguje ako stimulant a poskytuje vám príjemný pocit. Tento stimul vás motivuje, aby ste proces opakovali, aby ste pozreli na nový e-mail, aby ste naň odpovedali…
A vraciame sa k tomu rannému čekovaniu e-mailov: keď už raz odpoviete na prvý ranný e-mail a dostanete prvú dávku dopamínu, zistíte, že je čoraz ťažšie nereagovať na prichádzajúce správy. Potrebujete to. Máte podvedomý absťák, až napokon nedokážete odolávať vôbec.
Prečítajte si tiež
Digitálna diéta. Ako si ustrážiť čas na mobile…
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com