Echinacea. Liečba, pestovanie a prípravky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Echinacea purpurová je severoamerická divoká rastlina, ktorú medicínsky využívali indiánske prérijové kmene. Dakotovia sypali prášok z koreňa echinacey do rán a intuitívne sa spoliehali na jeho antibiotické pôsobenie. Na rany prikladali aj čerstvo postláčané listy. Echinaceu používali aj pri pobodaní hmyzom a dokonca aj uštipnutí hadom.
Indiáni oceňovali aj celkové posilňujúce vlastnosti tejto nádhernej byliny a pri lovoch spojených s dlhými pochodmi žuli jej šťavnatý koreň,“ tvrdia Josef Jonáš a Jiří Kuchař v knihe Svet prírodných antibiotík.

Neskôr americkí farmakológovia potvrdili dávne znalosti Indiánov a echinacea sa stala vyhľadávaným prostriedkom na posilnenie imunitného systému. Skvelá správa je, že sa u nej doposiaľ nenašli žiadne vedľajšie účinky. Pre svoje antibiotické vlastnosti a schopnosť posilňovať imunitu sa vo veľkom pestuje na farmaceutické účely.

 

Echinacea sa využíva celá

Posledné výskumy ukázali, že chemické látky obsiahnuté v jej koreni sa často výrazne líšia od tých, ktoré sa nachádzajú v nadzemnej časti rastliny. Kým korene majú vyššiu koncentráciu esenciálnych olejov, v nadzemnej časti je viac polysacharidov.
Rastlina tiež obsahuje estery mastných kyselín nazývané polyíny, glykoproteíny, flavonoidy, echinaceín, živice, horčiny, inulín, betaín, kyselinu fenolovú… to všetko nám pomáha znižovať napríklad krvný tlak.

Pozoruhodná je najmä jej antibakteriálna aktivita, pretože pôsobí napríklad aj proti pôvodcovi legionárskej choroby.
Veľmi zaujímavé sú jej účinky proti kvasinkám rodu Candida, predovšetkým proti druhu Candida albicans, ale aj proti menej známym druhom.

Echinacea tak účinne hojí rany, stimuluje a posilňuje odolnosť lymfatického systému. Extrakt z koreňa je skvelým prípravkom na prevenciu prechladnutia a na posilnenie imunity.
Čaj z koreňa podporuje trávenie, masť pomáha pri reume a chronických zápaloch vedľajších nosných dutín.

echinacea

 

Pestovanie, zber a úprava

Echinaceu pestujeme v záhradách aj parkoch ako okrasnú rastlinu. Rozmnožujeme ju semenami alebo odkopkami.
Obľubuje polotieň a dostatok vlahy. Prvý rok vyrastie z koreňa len prízemná ružica listov, druhý rok už vytvára viac stoniek. Tie sú na vrcholoch zosilnené. Z každej z nich, aj z pazúch listov, vyrastá veľká kvet tmavoružovej farby. Môže mať priemer až 15 cm. Stonky mávajú vyše pol metra, niekedy pokojne až do dvoch metrov.

Echinacea sa dobre pestuje aj v slovenských podmienkach, naše zimy jej neuškodia (je to trvalka), prípadne ju v silných mrazoch prikryte čečinou. Má rada vápnik,, ľahšiu humóznu zeminu a určite nie priame slnko.

Využívajte čerstvý aj sušený koreň, ktorý sa zberá v marci a apríli. Alebo tiež po skončení vegetačného obdobia v októbri. Vňať sa zvykne zbierať v júli. Koreň a vňať môžete nakrájať/nastrihať a potom sušiť na vzdušnom mieste v tieni.

Prečítajte so ďalších liečivých bylinkách.liečivé bylinky

 

Echinacea a prípravky

Odvar z koreňa sa pripraví z jednej čajovej lyžičky sušeného koreňa echinacey, ktorý sa zaleje troma decilitrami studenej vody, uvedie do varu a varí sa miernym varom päť minút. Potom sa nechá desať minút vylúhovať a scedí sa. Toto množstvo sa pije maximálne trikrát denne.

Echinaceová tinktúra sa pripraví zo 100 gramov čerstvého koreňa alebo zo 115 gramov čerstvých kvetov alebo zo 125 gramov čiernych listov, ktoré sa zalejú pol litrom šesťdesiatpercentného istého liehu a nechajú sa týždeň macerovať pri izbovej teplote za občasného pretrepania.
Preventívne sa užíva jedna čajová lyžička tinktúry ráno nalačno, inak 3x a v ťažších prípadoch prechladnutia až 5x denne. Ak kúpite hotovú tinktúru v lekárni, užívajte ju podľa návodu uvedeného výrobcom.

Pri zníženej znášanlivosti tejto pomerne silnej tinktúry sa odporúča homeopatické spracovanie koncentrovaným deväťdesiatpäťpercentným liehom. Najčastejšie sa užíva v potencii D4, zvyčajné dávkovanie je 8 kvapiek trikrát denne po jedle.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.