Gotu kola. Bylina dlhovekosti, ktorá zlepšuje pamäť i prekrvenie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gotu kola nazývaná aj Pupočník ázijský či Centella asiatica. Pravdepodobne ste ju ešte nevyskúšali, ale možno ste niekde zaregistrovali tento zaujímavý názov. vedzte však, že je to bylinka, ktorá sa už po stáročia využíva v ajurvéde a v tradičnej čínskej medicíne. Má veľa zdravotných benefitov a okrem iného sa jej pripisuje schopnosť zlepšovať kognitívne schopnosti či podporovať dlhovekosť. Poďme sa spolu na túto ajurvédsku bylinu pozrieť bližšie – ako vám môže pomôcť, kde ju nájsť a ako ju použiť.

Gotu kola ako bylina dlhovekosti

gotu kola

Táto bylina sa v medicíne využívala už v dobách dávno minulých. Poznali ju v Indii, Japonsku, v Číne či v Indonézii a Brazílii, no jej liečivé účinky sa využívali aj v Európe.

Dnes sa môžete s Gotu kolou stretnúť v podobe výživových doplnkov, no býva tiež súčasťou kozmetiky, predovšetkým tej kórejskej. Ukrýva v sebe množstvo zložiek, ktorých jedinečná kombinácia robí z tejto rastlinky skutočný unikát. Obsahuje minerály ako horčík, sodík, vápnik, draslík, chróm, selén.

Zdravotné účinky Gotu koly

Pupočník ázijský má na naše zdravie viacero pozitívnych vplyvov. Najčastejšie sa mu pripisuje priaznivý vplyv na naše kognitívne funkcie a na celkové duševné zdravie. Užívanie Gotu koly podporuje našu koncentráciu či schopnosť učiť sa, a to bez toho, aby ste pociťovali nechcenú stimuláciu, ako je to v prípade iných byliniek vplývajúcich na túto oblasť našu zdravia. Okrem toho sa využíva aj proti nespavosti či úzkosti.

Prívlastok bylina dlhovekosti táto rastlinka nedostala len tak. Gotu kola vplýva na zlepšenie kvality krvi a jej cirkuláciu. No a keďže práve krv je dôležitá pre správne fungovanie nášho tela, táto schopnosť Gotu koly je pravdepodobne hlavným dôvodom jej omladzujúcich účinkov.

Gotu kola tiež pomáha zmierňovať stres a pôsobí napríklad aj na rýchlejšie hojenie rán či proti vypadávaniu vlasov. K jej účinkom patrí tiež reguláciu krvného tlaku a podpora krvného obehu, no a využíva sa aj na zlepšenie zdravia čriev.

Gotu kola v kozmetike

Gotu kola sa často objavuje ako súčasť kozmetických produktov a s obľubou ju do svojich krémov či sér pridávajú najmä výrobcovia kórejskej kozmetiky. Je to práve preto, že obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú spomaľovať procesy starnutia pleti a zlepšujú celkový vzhľad pokožky.

Do krémov sa pridáva aj kvôli obsahu látky asiaticasoid, ktorá zvyšuje pevnosť pokožky a podporuje tvorbu kolagénu. Gotu kola pomáha aj ako prevencia vzniku strií alebo ako účinná látka v boji s celulitídou.

Kto by sa jej mal vyhnúť
Hoci má Gotu kola množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie, jej nadmerné užívanie môže spôsobiť vedľajšie účinky. Okrem toho, nie je vhodná pre tehotné ženy, u ktorých by jej užívanie mohlo spôsobiť krvácanie.
Čo sa týka nežiadúcich účinkov, pri vysokých dávkach sa môže objaviť svrbenie, bolesti hlavy či dokonca strata vedomia. Vždy ju preto užívajte podľa pokynov výrobcu konkrétneho produktu.

ginko biloba | ginko dvojlaločnéPrečítajte si tiež
Ginko biloba. Liečivé účinky a 3 recepty pre lepšie zdravie.

Formy užívania Gotu koly

Gotu kolu môžete užívať v rôznej forme. Nájdete ju ako sušinu vhodnú na prípravu čaju, či ako prášok, tinktúru alebo ako výživový doplnok v podobe kapsúl. Napríklad 60 tabliet vás vyjde na necelých 9€, pričom sa užíva jedna tableta. Zvyčajne je vhodné pre lepší účinok dodržať medzi jedlom a ajurvédskymi produktami aspoň pol hodiny, optimálne hodinu.
Triterpenoidy v gotu kole podporujú hojenie rán a zlepšujú pokožku, takže hľadajte kozmetické prípravky s jej prídavkom. Sú to rôzne gély, krémy, či masti

Ak chcete pestovať gota kolu, ideálne v interiéri, pretože neprežije mrazy.
Nech už siahnete po akejkoľvek podobe tejto bylinky, vždy sa riaďte odporúčaniami výrobcu a dodržiavajte uvedené dávkovanie.

gotu kola

Foto: Pixabay.com, Freepik.com, wikimedia/Takeaway


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.