Hurá na detský bicykel. Čo by ste nemali zanedbať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pekné počasie láka von do prírody. Možno vaše dieťa podľahlo čaru bicyklovania, a viac ako pešky ho bude baviť výlet na dvoch kolesách. Výborný nápad, akurát nezabudnite na niekoľko dôležitých detailov. Ľahko by sa totiž mohlo stať, že sa pohodové chvíle zmenia na stresujúci zážitok.

 

Bicykel v poriadku

Pred každou jazdou treba skontrolovať všetky bicykle, aby ste s dieťaťom, prípadne ak ich máte viac, s viacerými deťmi neostali niekde uviaznutí kvôli poruche, ktorej sa dalo kontrolou predísť. V horšom prípade sa niekomu môže stať úraz.

Dôslednejšia kontrola a údržba bicykla je nutná najmä vtedy, ak sa dlhší čas nepoužíval. Na bežnú údržbu si možno trúfnete svojpomocne, ale opravy závažnejších nedostatkov odporúčame zveriť do rúk odborníkov v servise.

  • Je dostatočne nafúkaná pneumatika? Nie je opotrebovaný dezén?
  • Nie sú zodraté brzdy? Sú dobre nastavené?
  • Reťaz premažte špeciálnym mazivom tak, aby celý jej obvod pokrýval olejový film.
  • Aký je tlak vidlice? Je čistá?
  • Nie sú vyosené kolesá, nemajú tvar osmičky a sú poriadne upnuté?
  • Nie sú uvoľnené kľuky, sedlo, spoje, pedále? Ak áno, povolené časti utiahnite. Na bicykli nesmie nič hrkať ani búchať.

Pokiaľ ide o detské bicykle, skontrolujte a upravte aj nastavenie výšky sedadla. Možno niektoré z detí vyrástlo natoľko, že bude potrebovať nový bicykel. Jazda na príliš malom alebo príliš veľkom bicykli nie je ani komfortná, ani bezpečná.

detský bicykel

 

Prilba a reflexné prvky

Deti, resp. osoby mladšie ako 15 rokov, majú povinnosť nosiť prilbu pri jazde v obci aj mimo nej. Pre ostatných je od r. 2019 nosenie prilby dobrovoľné. Zo zákona sa tiež vypustila povinnosť nosenia reflexných prvkov na oblečení – povinným sa však stalo osvetlenie bicykla.

 

Čo im obliecť? Oblečenie do každého počasia

Plánujete si s deťmi vyraziť na bicykli častejšie? Potom by ste mohli porozmýšľať o tom, že svojim cyklistom zadovážite detské termoprádlo. Princíp funkčnej bielizne spočíva v tom, že rýchlo odvádza pot od pokožky a tým ju udržuje suchú. Podmienkou je, aby aj ostatné vrstvy oblečenia (mikina, bunda) vedeli transportovať vlhkosť smerom von, pretože ináč sa funkcia termoprádla stráca.

Termobielizeň nechladí, rýchlo schne a chráni pred podchladením, ale aj prehriatím. A preto, aj keď mnoho ľudí pokladá termoprádlo za výlučne zimné oblečenie, tento odev má svoj význam i v teplejších mesiacoch roka.  Akurát v lete by sme zvolili termo tričko z tenšej vrstvy.
Čo sa týka materiálov, merino vlna môže dráždiť, resp. škrabať citlivú detskú pokožku, aj napriek vláknu s hrúbkou pod 28 mikrometrov. Aby termoprádlo mohlo plniť svoju funkciu a neomínalo, vždy kupujte veľkosť, ktorú vaše dieťa práve nosí. Malo by mu byť obtiahnuté, ale pohodlné.

V teplých dňoch predstavuje termoprádlo väčší komfort, ale samozrejme, nič sa nedeje, ak pri občasných cyklotúrach oblečiete ratolesti klasické detské tepláky a bavlnené tričko. Skôr sa zamerajte na pohodlnú športovú obuv.
Skutočne nepríjemná situácia by nastala vtedy, ak by pri náhlej zmene počasia chýbala vo vaku mikina a nepremokavá bunda alebo pršiplášť (ideálne s integrovanými reflexnými prvkami). Alebo ak by ste zabudli na ochranu hlavy, šiltovku či klobúčik, a výlet by sa skončil úpalom.

 

Plánovanie trasy

Trasu (dĺžku, povrch, prevýšenie ap.) prispôsobte veku a kondícii najmladšieho dieťaťa. Kým vám a starším deťom sa zdá, že terén je v pohode, pre malé šidlo na detskom bicykli môže byť príliš náročný. S malým dieťaťom sa vyhýbajte príliš frekventovaným, hrboľatým a výrazne stúpajúcim trasám. Pri plánovaní si tiež všímajte, či je možnosť sa po ceste občerstviť, dokúpiť si vodu, jedlo, a kde sa dá oddýchnuť. Najmä, ak sa chcete vybrať na celodenný výlet.

ukradli mi bicykelPrečítajte si tiež
Ukradli mi bicykel. Ako mám postupovať?

 

Tekutiny a malá maškrta

 Kratší výlet sa vám pravdepodobne podarí zvládnuť aj s vlastnými zásobami. Horšia ako hlad je dehydratácia. Na cestu preto určite zoberte dostatok tekutín. Smäd najlepšie uhasí čistá, nechladená voda bez bubliniek – je tou najlepšou voľbou pre vás aj pre deti každého veku. Malou maškrtou, napríklad ovocím, si počas pauzy môžete všetci doplniť stratenú energiu.

A ešte toto...
A ešte toto…Slniečko má na nás veľmi pozitívne účinky, ale len dovtedy kým sa nespálime. Zvlášť deti, ale aj seba chráňte pred nadmernými slnečnými lúčmi opaľovacím krémom a balzamom na pery s UV filtrom. Tiež je dobre mať pri sebe repelent proti komárom a kliešťom.

— PR článok —
Foto:  Dreamstime, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.