Kedy uvažovať o kúpe nových lyžiarskych doplnkov? Je vaša lyžiarska prilba ešte bezpečná?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nazývajú sa síce doplnkami, no v rámci lyžiarskeho výstroja sú z hľadiska vašej bezpečnosti na svahu veľmi dôležité. Reč je o lyžiarskych prilbách, ale aj o lyžiarskych okuliaroch. Na to, aby plnili svoju ochrannú funkciu, musia byť v bezchybnom stave. Samozrejme, bavíme sa o značkách a nie o “no name” produktoch zo supermarketu.

 

Lyžiarska prilba nechráni navždy!

Mnohí hobby lyžiari používajú rok čo rok tú istú prilbu. Existuje u prilieb dátum „spotreby“, príp. vzniká po určitých rokoch bezpečnostné riziko?

Lyžiarske asociácie odporúčajú pred začiatkom každej zimnej sezóny skontrolovať vek prilby. Najneskôr po ôsmich rokoch totiž väčšina výrobcov už negarantuje jej bezpečnosť. U každého výrobcu to však môže byť inak. Podľa TÜV Süd by sa lyžiarske prilby mali meniť dokonca každých päť rokov používania. Údaj o dátume výroby nájdete spravidla na vnútornej strane škrupiny alebo na  vnútornej výplni.

Dátum, kedy bola prilba vyrobená, si overte u predávajúceho aj v prípade, že kupujete prilbu z druhej ruky. Ak je údaj zošúchaný alebo nečitateľný, radšej kúpu oželejte. Nevýhodou kúpy cez bazár je tiež fakt, že nepoznáte históriu prilby. Čo ak mal predtým s ňou niekto nehodu?

 

Aj slabý náraz dokáže prilbu znehodnotiť

A môže to byť aj vtedy, keď na nej nebadať žiadne vonkajšie poškodenie!
Častou otázkou vo fórach je, či možno lyžiarsku prilbu používať aj po páde. Univerzálnou odpoveďou je: NIE! Každý pád na hlavu dokáže ochranný účinok prilby oslabiť, preto ďalšiu jazdu po ňom s tou istou prilbou už neriskujte.

Avšak pre úplnosť spomenieme i možnosť nechať si skontrolovať ochranu hlavy priamo u výrobcu. Ak výrobca (napr. pomocou ultrazvuku) zistí a potvrdí, že prilba nie je poškodená, môžete ju používať naďalej.

Na opravu prilieb sa môžu používať iba originálne náhradné diely a má byť zverená do rúk odborníkom!
O zadovážení novej alebo oprave pôvodnej prilby uvažujte vždy, ak pri pred-, počas-, alebo posezónnej kontrole zbadáte akékoľvek známky poškodenia. Či už pôjde o škrabance na povrchu (o preliačinách nehovoriac), chybnú výstelku alebo poškodené zapínanie, do opravy sa nikdy nepúšťajte sami.

Ďalší dôvod, prečo prilbu po čase vymeniť

Materiály a technológie sa neustále vyvíjajú a to, čo bolo považované za maximum bezpečia a pohodlia pred piatimi rokmi, dnes už platiť nemusí. Týka sa to aj lyžiarskych prilieb. Komfort k bezpečiu jednoznačne prispieva, a preto treba zvážiť, či nevymeníte prilbu za modernejšiu, ľahšiu, s ochranou uší, lepším odvetrávaním, a pod.

lyžiarska prilba

 

Čo si všímať na lyžiarskych okuliaroch?

Niektoré poškodenia okuliarov, ako sú zlomený rám alebo prasknuté sklo, si všimnete hneď. A niektoré zbadáte až pri pozornej kontrole, prípadne sa prejavia až priamo na svahu.
Ak sa vám sklá na lyžiarskych okuliaroch rýchlo a často zahmlievajú, príčinou môžu byť snehom či prachom upchaté vetracie otvory alebo poškodené tesnenie v okolí očí. Taktiež je možné, že je poškodená špeciálna vrstva na vnútornej strane šošovky, ktorá má zahmlievaniu zabrániť.
Pri lyžovaní je veľmi dôležitá nielen ochrana očí pred UV žiarením, snehom, úrazmi a pod., ale aj dobrá viditeľnosť. A práve tú má antifog vrstva, ktorú každé kvalitné lyžiarske okuliare majú, zabezpečiť. Viditeľnosť znižujú tiež menej nápadné, no početné škrabance na sklách. Aj keď sa vám zdá, že poškodenie okuliarov nie je závažné, mali by ste i v tomto prípade uvažovať o ich výmene.

lyžiarske strediskáPrečítajte si tiež
Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku.

TIP na záver
K ďalším faktorom, ktoré majú vplyv na bezpečnosť pri lyžovaní patrí napr. stav zjazdovky, lyží a lyžiarok, počasie, váš štýl jazdy, predsezónny tréning, skúsenosti, ale aj stav vašich kostí a kĺbov. Ak telu chýba kolagén, okrem iného sa to prejaví práve na kĺboch. Je tak väčšia pravdepodobnosť, že sa pri páde zraníte, prípadne sa zranenia budú hojiť pomalšie. Bohužiaľ, túto bielkovinu mladosti si telo po štyridsiatke prestáva tvoriť.

Takže, aj keď nejde o lyžiarsky doplnok, ale skôr doplnok výživy – každému lyžiarovi narodenom po r. 1979 by sme odporúčali užívať aspoň mesiac-dva pred lyžovačkou kolagén. Sprievodným benefitom užívania kolagénu bude pleť bez drobných vrások a bezchybné vlasy i nechty. Dámy (ale aj páni) môžu účinky na krásu znásobiť tiež pravidelným aplikovaním prírodných krémov na tvár alebo na okolie očí, ktoré obsahujú spomenutý kolagén, ale aj ďalšie podporné látky.

— PR článok —
Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.