Prostredníctvom PMS, čiže predmenštruačným syndrómom, vám telo naznačuje, že niečo nie je v úplnom poriadku. Možno ste v priveľkom strese, trpíte hormonálnou nerovnováhou alebo nedostatkom výživy. Všetky tieto faktory vytláčajú otravné symptómy na povrch počas dní až týždňov pred nasledujúcou menštruáciou.
Existujú však potraviny a jedlá proti PMS, ktoré pomáhajú nepríjemné obdobie prekonať. Návod na zvládnutie PMS je síce veľmi individuálny a, samozrejme, poraďte sa s lekármi, aby vám dopomohli k zdravšiemu a radostnejšiemu prežívaniu týchto chvíľ cyklu. No odborníčka Angie Marie odporúča vyskúšať aspoň niektoré jej výživové vychytávky.
Jedlá proti PMS
Angie Marie vzdeláva ľudí v oblasti sledovania plodnosti a po tom, ako ju život ohrozujúca skúsenosť s jednou formou antikoncepcie presvedčila, aby preskúmala ďalšie možnosti v oblasti reprodukcie – vrhla sa do vzdelania vo všetkom, čo sa týka tehotenstva, pôrodu a menštruácie. Vyškolila sa za dulu a stala sa lektorku plodnosti. V slovenčine jej vyšla vynikajúca kniha Zladený cyklus, kde radí ženám, ako prekonať menštruáciu, zladiť cykly, aby boli produktívnejšie, spokojnejšie a šťastnejšie.
Angie teda odporúča nasledujúce vychytávky a tipy, čo robiť, keď vás prepadne neodolateľná chuť na sladké.
KAPUSTOVÁ ZELENINA
Zaraďte ju pred menštruáciou do jedálnička viac ako v iné obdobia. Vysoká hladina estrogénu môže viesť k silným symptómom PMS a kapustová zelenina ho telu pomáha odbúravať.
Pridajte aj viac brokolice, ružičkového kelu, pak choi, karfiol.
CITRUSOVÉ PLODY
Zdravá hladina progesterónu môže pomôcť predchádzaniu PMS. Citrusy obsahujú vitamín C, čo môže nakopnúť tvorbu progesterónu. Doprajte si teda pomaranč, grapefruit a citrón.
OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY
Zvyšovanie prísunu omega-3 (a znižovanie prísunu omega-6) mastných kyselín pomáha redukovať zápal. Preto vám pri PMS uľavia mastné ryby (napríklad losos, makrela a sardinky), olej z treščej pečene, ľanové semiačka, chia semiačka a vlašské orechy.
KOMPLEXNÉ CUKRY
Na rozdiel od jednoduchých cukrov komplexné cukry postupne vstupujú do krvného obehu, aby pomohli stabilizovať hladinu cukru v krvi. Bonusom je aj vláknina, takže pri PMS si viac doprajte sladké zemiaky, šošovicu, tekvicu, jačmeň, quinou a fazuľu.
Keď vás prepadne chuť na sladké
Každý má z času na čas nutkanie zamaškrtiť si. Mnohí ľudia sa však pokúšajú tieto chute potlačiť alebo sa im úplne podvolia a siahnu po menej výživných možnostiach, než by chceli. Namiesto toho by sme mali nutkavé chute vnímať ako signály tela, ktoré nám oznamuje, čo práve potrebuje, a vedome zvoliť jedlo alebo občerstvenie, ktoré uspokojí túžbu bez toho, aby nám vzápätí klesla hladina cukru v krvi a s ňou aj energia.
Sladké chute
Máte neskutočnú chuť na koláč, sušienky a medovo-levanduľové latte? Vaše telo si žiada energiu, a keďže cukor je jej najrýchlejším zdrojom, začnete mať maškrtný jazyk. Pokúste sa utíšiť nutkanie ryžou, medom, ovocím, sladkými zemiakmi, kakaom a komplexnými cukrami. Nezabúdajte ani na dostatok horčíka. Päťdesiat percent ľudí trpí jeho deficitom!
Slané chute
Neviete sa dojesť soli? Možno trpíte dehydratáciou alebo vysokou hladinou stresu. Uspokojte slanú chuť nasucho praženými orieškami, čipsami z kelu alebo morských rias, domácich čipsov zo sladkých zemiakov či vajíčkami. Keď vás prepadne chuť na slané, zamyslite sa, či nie ste vo veľkom strese. Preťažené nadobličky ovplyvňujú to, ako jete.
Prečítajte si tiež
Čaje na ženské problémy. 9 byliniek, účinky a príprava | Prehľad
Kyslé chute
Chcelo by to niečo kyslé? „Vaše telo možno potrebuje podporiť trávenie. Skúste uspokojiť kyslé chúťky kvasenými potravinami, ako sú kyslá kapusta či grécky jogurt, citrusové plody, kombucha alebo voda s citrónom. Pravidelné zaraďovanie kyslých jedál do jedálneho lístka pomôže vyrovnávať kyslú hladinu vášho žalúdka, čo je, samozrejme, kľúčom k zdravému tráveniu,“ vysvetľuje Angie Marie v knihe Zladený cyklus.
Horké chute
Aj keď nie sú také časté ako tie sladké, chúťky na horké jedlá vám môžu naznačovať, že potrebujete antioxidanty. Niektorí ľudia dokonca majú na ne veľkú chuť, keď im je psychicky nanič. Skúste sa do seba vcítiť a zistite, či to nie je aj váš prípad! Vyskúšajte, či vám nezachutia potraviny ako horká čokoláda, kakao, púpavové listy alebo iná listová zelenina. Neuškodí vám siahnuť pred jedlom ani po horkých prípravkoch napomáhajúcich tráveniu.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com, Lindeni