K zdravému životnému štýlu patrí pohyb

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zdravie je opak choroby. Kto je zdravý, ten má dostatok energie, pociťuje fyzickú a duševnú pohodu. Aby bolo zdravie optimálne a organizmus funkčný, v rámci zdravého životného štýlu je dôležitá nielen kvalitná strava, ale aj pravidelný pohyb.

Každý sa zrejme niekedy zamyslí nad tým, či pohyb dokáže natoľko pomôcť jeho zdraviu, ako o tom mnohí odborníci hovoria. Výskumy potvrdili, že ľuďom, ktorí dlhodobo chodili šesť dní v týždni na tridsať minútové prechádzky, sa výrazne zlepšil zdravotný stav v mnohých parametroch. Takže áno – pohyb sa oplatí! Preto ak obľubujete turistiku, cyklistiku či akýkoľvek iný druh športu, nevzdajte to. Pohyb pôsobí ako liek, pritom nemá žiadne vedľajšie účinky. Okrom toho, že prospieva telu, podporuje aj sviežu myseľ a dobrú náladu. Jeho priaznivé účinky sú okamžité, a to v akomkoľvek veku.

 

Ozdravujúca turistika

Turistiku môžu vykonávať malí aj veľkí. Chôdza je prirodzený, nenáročný pohyb, ktorý spevňuje svaly, posilňuje srdce, mozog, pľúca a regeneruje mnoho orgánov. Na turistických túrach vám dobrú službu poskytnú trekingové palice a vhodná športová obuv. No športová obuv musí byť pohodlná – nesmie tlačiť a spôsobovať odreniny.

Pokiaľ trpíte bolesťami nôh, uprednostnite zdravotnú obuv. Zdravotná obuv dokáže dokonale kopírovať tvar chodidiel a prispôsobiť sa aj špecifickým tvarom nôh. Chôdzu uľahčuje nielen vďaka svojej pružnosti a priedušnosti, ale aj vďaka nešmykľavej podrážke. Zdravotná obuv, vyrobená z prírodných materiálov, je pre svoju zdravotnú neškodnosť ideálna. A netreba zabudnúť, že kvalitná športová obuv zabezpečí nielen bezproblémovú chôdzu, ale prispieva aj k správnemu držaniu tela.

turistika na SlovenskuPrečítajte si tiež
Turistika na Slovensku. 20 dôležitých pravidiel.

 

Blahodarná cyklistika

Zrejme každý cyklista vie, že pred jazdou na bicykli si má skontrolovať sedadlo, pneumatiky, reťaz, brzdy, svetlá a že na oblečení má mať reflexné prvky. Tiež to, že ak má byť jeho jazda bezpečná, v jeho výbave nesmie chýbať prilba a cyklistické okuliare. A viete, čo robí pre svoje zdravie človek, ktorý sa pravidelne bicykluje?

  • posilňujete svalstvo a naberá silu
  • zlepšujete svoju kondíciu, koordináciu a rovnováhu
  • zvyšujete zdatnosť srdca a ciev
  • okysličujete mozog a regeneruje pľúca
  • zlepšujete pohyblivosť kĺbov
  • spaľujete kalórie a zlepšujete svoje trávenie
  • nadobúdate psychickú pohodu a rovnováhu
  • zlepšujete svoju vytrvalosť, reakčný čas, pamäť a tvorivosť
  • odbúravate stres, čím prirodzene posilňujete aj kvalitu spánku.

Akákoľvek pohybová aktivita má pre človeka nenahraditeľný význam. Športovanie patrí medzi najhodnotnejšie možnosti trávenia voľného času. A okrem zdravotnej funkcie a posilnenia celkovej imunity sa stále viac do popredia dostáva aj jeho pozitívny spoločenský význam.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.