Ako účinne zastaviť krvácanie z nosa

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám sa občas spustí z nosa krv? „Z ničoho nič,“ ako sa zvykne hovoriť? Nuž, nikdy to nie je len tak, ale netreba prepadať panike.  Navyše z nosa vykrvácať nemôžete, hoci to občas vyzerá dramaticky. Najmä u detí. Podľa známeho záchranára a prezidenta Slovenského Červeného kríža MUDr. Viliama Dobiáša je strata krvi z nosa asi tak tri polievkové lyžice. A na to sa neumiera J Častejšie krvácanie z nosa však môže indikovať určité ochorenia či problémy, takže úplne ignorovať by sme ho nemali.

Predstavme si však, že krvácanie z nosa máte iba občas – ako ho účinne zastaviť? Niekto tvrdí, že sa treba zakloniť, iný predkloniť. Ďalší že treba vopchať do nosa vatu alebo servítku. Niektorí odporúčajú poriadne sa vysmrkať a stlačiť si koreň nosa.
Ako to však je z odborného hľadiska? Čo odporúčajú lekári?

 

Dôvody krvácania z nosa

Najskôr si krátko povedzme, prečo vlastne vzniká krvácanie z nosa, odborne epistaxa. Začína sa väčšinou z dvoch základných dôvodov.

  1. Môže to byť nejaké infekčné ochorenie ako nádcha či chrípka, prípadne alergia, vysoký krvný tlak, cievne choroby alebo zhubné/nezhubné krvné ochorenie. Krvácanie z nosa tiež spôsobuje zvýšený príjem alkoholu, niektoré lieky, ale aj nedostatok vitamínu C a K. Krvácaním zvyknú trpieť napríklad potápači alebo letci (dôsledok tlakovej traumy), no na príčine býva aj zlyhávajúce srdce, zlá zrážanlivosť krvi, či ochorenie spojivového tkaniva.
  2. Krvácanie z nosa tiež môže byť spôsobené lokálne, čiže zápalom a pozápalovým stavom na sliznici nosa a prínosových dutinách. Ďalej stavy po operačných zákrokoch v oblasti nosa a prínosových dutín, úrazy v oblasti nosa a tváre, či rôzne deformity, ako je vybočenie nosovej priehradky, ktoré mení spôsob prúdenia vzduchu v nose a dráždi sliznicu. Príčinou častejšieho krvácania z nosa môže byť aj častejšia aplikácia niektorých liekov, napríklad kvapiek do nosa (poškodzuje sa nosová sliznica) alebo dlhodobé aplikovanie kortikoidov.

V každom prípade, ak je krvácanie z nosa zriedkavé, netreba ho špeciálne riešiť. Ak sa však opakuje častejšie, radšej zájdite k lekárovi na vyšetrenie, aby vylúčil napríklad spomínané zhubné ochorenie, onkologickú chorobu, nádor nosohltana, zlyhávajúce srdce ap.

črevná virózaPrečítajte si tiež
Brušná, črevná viróza. Čo pri nej pomáha?

Ako zastaviť krvácanie z nosa

Častejšie krvácanie z nosa teda môže upozorňovať, že s organizmom nie je čosi v poriadku. Našťastie, väčšinou je príčinou obyčajná nádcha, v období peľov zasa alergická nádcha alebo prílišné užívanie kvapiek na uvoľnenie nosa. Tie by sa mimochodom mali používať maximálne 7 až 10 dní.
V zime nám zasa škodí suchý prehriaty vzduch, prašné prostredie alebo škodliviny dráždiace nosovú sliznicu.

Hoci pri krvácaní z nosa inštinktívne zakláňate hlavu, nerobte to. Práve naopak – predkloňte sa. „Zatekajúcou krvou sa síce nedá udusiť, to by musel byť človek v bezvedomí, ale určite to nie je vhodné,“ radí doktor Viliam Dobiáš zo Slovenského Červeného kríža. O tomto probléme píše aj vo svojej knihe 5P – Prvá pomoc pre pokročilých poskytovateľov. Záklon hlavy podľa neho spôsobuje zatekanie krvi po zadnej strane nosohltana a reflexné prehĺtanie krvi. To môže napínať na vracanie.

Určite nedávajte pri krvácaní z nosa dotyčného ľahnúť si. Najlepšie je posadiť sa do predklonu a stlačiť nosové krídla na rozhraní kostenej a chrupavčitej časti, Držať ich stlačené bez prerušenia najmenej 10 minút. Toto je najdôležitejšia podmienka úspešného zastavenia krvácania z nosa.
Seďte tak, aby zvyšky krvi vytiekli ústami do vreckovky alebo servítky.
Po zastavení krvácania dve hodiny nepite a nejedzte horúce nápoje ani potraviny. Nefúkajte z nosa, hoci sa vám kvôli zaschnutej krvi môže ťažšie dýchať. A nerobte prudké pohyby.

krvácanie z nosa - správny postup

Treba obklady? Tampóny?

V mnohých rodinách sa prikladajú obklady na čelo, alebo temeno. Pomáha to?
Podľa Viliama Dobiáša studené obklady možno stiahnu povrchové cievy, ale nie tie, ktoré vedú krv do nosa. Takže studené obklady neublížia, ale určite ani nepomôžu.“
Nos je totiž zásobovaný krvou spoločne s centrálnym nervovým systémom a zachladenie s cieľom stiahnuť cievy (aby nekrvácal nos) je zbytočné – organizmus to totiž nedovolí, lebo by hrozilo nedokrvenie mozgu, píše sa v knihe Prvá pomoc v praxi od záchranárov Dušana Krausa a Miriamy Pištejovej.
Studené obklady sú teda nezmysel, hoci môžu postihnutého upokojiť.

Niekto odporúča vloženie vatového tampóna do nosa – ani to lekári neodporúčajú. Pri jeho následnom vyťahovaní sa totiž môže narušiť vzniknutá krvná zrazenina a krvácanie sa tak obnoví.

A ešte jeden trik záchranára Petra Tomáša, ktorý ho opísal na sociálnej sieti:
„Mám ho vyskúšaný na desiatkach ľudí a úspešnosť zastavenia či zmenšenia krvácania je asi 80%. Pacient v stoji pokrčí nohu v kolene a vy ho trikrát hranou ruky udriete cez Achillovu šľachu. Malo by to fungovať na báze reflexného stiahnutia ciev zásobujúcich nos. Fungovalo mi to pri traumatickom aj netraumatickom krvácaní z nosa.“

 

Foto: Astuces Pratiques, Pages Jaunes


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.