Orchideu do obývačky, svokrin jazyk do spálne… Vyberte si správnu zeleň do každej miestnosti. Je jasné, že izbové rastliny a kvety dodajú každej miestnosti nielen útulnejší a krajší vzhľad, ale aj mnoho zdravotných benefitov. Dokážu znižovať stres, zharmonizovať priestor, vyčistiť vzduch od škodlivín a priniesť do domova zdravú energiu.
Na to, aby sa im dobre darilo, potrebujú nielen vhodnú starostlivosť, ale aj správne zvolené prostredie. Kľúčová je svetelnosť interiéru, ale aj jeho vlhkosť, teplota či prítomný prievan. Pozreli sme sa na to, kde sa najviac bude dariť vašim orchideám, sukulentom aj exotickým palmám. Poradíme rastliny pre jednotlivé miestnosti – spálňu, obývačku, kúpeľňu, či kuchyňu. A na záver pridáme pár tipov feng šuej pre izbové rastliny.
SPÁLŇA – s kvetmi alebo bez?
Ešte aj dnes sa môžeme stretnúť s názorom, že kvety do spálne nepatria, keďže odčerpávajú kyslík. V noci u väčšiny z nich kvôli neprítomnosti slnečného žiarenia neprebieha fotosyntéza, samé však kyslík potrebujú. Botanici už dávno vyvrátili názor, že množstvo kyslíku, ktoré rastliny v noci spotrebujú, môže ohroziť naše zdravie. Zdravé a bohato olistené izbové rastliny sú v pravidelne vetranej spálni mimoriadne prínosné – podieľajú sa na zvyšovaní vlhkosti vzduchu, znižovaní množstva prachu a mikróbov. A v neposlednom rade upokojujú oči a znižujú stres.
V spálni býva zvyčajne chladnejšie ako v ostatných miestnostiach. Nebýva tam prievan, ale ani dostatok slnečného žiarenia. Tomuto prostrediu sa preto potešia aj rastliny, ktorým by sa v iných častiach bytu nedarilo.
Aloe vera
Je charakteristické najmä svojou liečivou dužinou z listov, ktorá pôsobí hojivo na pokožku tela. Aloe vera produkuje kyslík aj v šere, okrem toho osviežuje vzduch a zlepšuje jeho kvalitu. Táto rastlinka by nemala chýbať v domácnosti astmatikov či alergikov. O aloe vera sa navyše ľahko stará, postačí slnečné stanovište a občasná zálievka.
Svokrin jazyk
Ideálna rastlina najmä do tmavých rohov spálne. Najintenzívnejšie absorbuje oxid uhličitý a uvoľňuje kyslík najmä v noci, zatiaľ čo ostatné rastliny tak robia predovšetkým počas dňa. Preto je skvelým riešením do spálne.
Levanduľa
Optimálna záhradná bylinka, pri správnej starostlivosti sa jej darí aj vnútri. Jej príjemná vôňa má prirodzene upokojujúce a relaxačné účinky. Levanduľa spomaľuje srdcový rytmus a zabezpečuje hlbší spánok. Okrem toho eliminuje nepríjemné pachy a odháňa mole. Často sa využívajú najmä sušené levanduľové kvety, no pokojne si do spálne môžete umiestniť aj živú rastlinku v kvetináči.
Lopatkovec
Pomerne obľúbená izbová rastlina s bielymi kvetmi. Jeho listy slúžia ako filtre toxických chemických látok. Spomedzi rastlín, ktoré boli skúmané NASA, dokázal lopatkovec v ovzduší neutralizovať až šesť nebezpečných látok (benzol, formaldehyd, trichlóretylén, xylén, toluén a amoniak).
Kvety tejto rastliny zvyšujú vlhkosť v miestnosti, ktorá dokáže eliminovať vzdušné alergény. Lopatkovec výrazne eliminuje aj spóry plesní. Čistý a zdravý vzduch je kľúčom ku kvalitnému spánku. Lopatkovec je nenáročný na starostlivosť a keď ho niekedy zabudnete poliať, nebude mu to vadiť.
Palma areková
Spávať pod palmami je zosobnením hotového raja 🙂 Palma areková je ďalšou z rastlín, ktoré NASA zaradila medzi ideálne čističky vzduchu. V spálni ju ocenia najmä ľudia, ktorí sú často prechladnutí, majú plný nos alebo ťažkosti s dutinami. Palma areková do ovzdušia uvoľňuje vlhkosť, a tak uľahčuje dýchanie.
KUCHYŇA
V kuchyni sa najviac striedajú teploty, či už pečiete, varíte alebo následne často vetráte, teplotné skoky ako aj zmeny vlhkosti dávajú rastlinám riadne zabrať. Existujú však aj také, ktoré si s nimi ľahko poradia.
Zelenec chochlatý
Má krásne sfarbenie listov a je veľmi nenáročný na starostlivosť. Patrí medzi top rastliny, ktoré čistia a zvlhčujú vzduch, čo v kuchyni určite uvítajú najmä majitelia plynových sporákov. Zelenec miluje polotieň, toleruje široké teplotné rozpätie a neprekáža mu ani suchý vzduch. Najefektnejšie vyzerá v závesných kvetináčoch. Ak sa mu darí, kvitne a bujnie. Jediné čo neznáša, je priame svetlo – popálilo by jeho jemné listy.
Potosovec zlatý
Čistí vzduch od formaldehydu. Je nenáročný na pestovanie, výborne sa prispôsobí rôznym svetelným podmienkam a je relatívne odolný voči suchu. Ďalšou výhodou je, že ho môžete pestovať aj na horných skrinkách a výborne vyzerá v závesných kvetináčoch, takže neprídete o priestor na kuchynskej linke. Rýchlo sa rozrastá a vydrží aj v tmavších kútoch.
Geránium
Je krásne kvitnúca a najmä nenáročná rastlina, ktorá vašu kuchyňu rozžiari rôznymi farbami od ružovej, cez červenú, fialovú či bielu. Pri správnej starostlivosti dokáže kvitnúť celý rok.
Sukulenty, kaktusy
…a tiež agáve kuchyni svedčia. Najmä ak v nej máte parapet, na ktorý počas väčšiny dňa žiari slnečné svetlo. Majú hrubé šťavnaté listy, ktoré zadržiavajú vodu. Vďaka tomu sú odolné voči suchu a všeobecne nenáročné na údržbu. Existujú stovky rôznych druhov sukulentov v očarujúcich tvaroch, farbách a veľkostiach.
Medzi populárne druhy patria eševéria, haworthia, aloe vera, tučnolist (crassula), kalanchoe, rozchodník a ďalšie – všetky sú mimoriadne dekoratívne a ich údržba je veľmi jednoduchá.
Bylinky
Sú skvelou zelenou alternatívou, najmä ak pri varení radi používate čerstvé suroviny.
V kuchyni sa dobre darí bylinkám ako petržlen, koriander, pažítka, ale aj tymián či bazalka, ktoré sú vhodné aj na výrobu bylinkového masla. Obľúbené sú aj bylinky na výrobu čajov a výluhov ako materina dúška, medovka, šalvia, mäta alebo stévia. Mnohým sa darí celoročne, zo zvyšných si na jar a v lete vytvorte mini bylinkovú záhradku. Kuchyňu skrášlia aj okrasné papričky, ktoré ocenia najmä milovníci ostrých chutí. Ich sfarbenie navyše poteší aj zrak.
Prečítajte si články o BYLINKÁCH.
KÚPEĽŇA
Rastliny v kúpeľni sú dnes in. Zásadou však je, že v nej musí byť okno. Ak ho v kúpeľni nemáte, je lepšie vsadiť na inú dekoráciu, keďže v úplnej tme neprežije žiadna rastlina. V kúpeľni s prístupom svetla sa však bude dariť mnohým rastlinám, ktorým sa v iných miestnostiach kvôli nedostatočnej vlhkosti nedarí.
Maranta
Izbovka dožadujúca sa vlhkosti bude prostredie, kde sa často sprchujete, priam milovať. Substrát udržujte stále vlhký, ale dajte pozor na preliatie – podobne ako orchidea by nikdy nemala stáť vo vode. Maranta (Kalathea) sa vám odvďačí krásnym zafarbením listov a drobnými kvietkami.
Paprade
Pravým papradiam ako slezinník (Asplenium), nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata) a parohovec (Platycerium) sa v kúpeľni pri slabom osvetlení darí veľmi dobre. Páči sa im nepriame, prirodzené svetlo. Paprade milujú sprchovanie a budú si užívať vlhkosť, ale tiež potrebujú pravidelné zavlažovanie a ostrekovanie.
Bromélie
Epifytické rastliny sú tiež dobrými kandidátmi pre vlhkú kúpeľňu s nízkou intenzitou osvetlenia. Tieto rastliny nepotrebujú ani pôdu, v prírode sa viažu na stromy veľmi plytkými koreňmi a získavajú všetku svoju vlhkosť a výživu z okolitého vzduchu, preto potrebujú dostatočnú vlhkosť a denné poprašovanie. Malé bromélie môžete umiestniť aj do nástenných rámov alebo visiacich terárií.
OBÝVAČKA
Zväčša priestranná miestnosť ponúka ideálne podmienky na pestovanie solitérnych rastlín. Ich vzrast, tvar a farebnosť vyniknú, ak sú umiestnené na viditeľnom mieste, najvhodnejšie pred oknom. Väčšina z nich totiž potrebuje na svoj rast dostatočné osvetlenie.
Hustoklasec žltý
Kvitne od jari do jesene. Na vrcholkoch stoniek sa tvoria pekné dlhšie bielo-žlté kvety a listene. Celý rok potrebuje svetlé, ale nie slnečné miesto s izbovou teplotou. Vyžaduje pravidelné polievanie a hnojenie. Je však citlivý na premiestňovanie, snažte sa mu preto vytvoriť rovnomerné podmienky.
Aspidistra elatior
Je vynikajúcou voľbou, ak ste notoricky známym zabijakom kvetín. Uspokojí sa s málom svetla, aj keď ju dlhšie nepolejete. Vydrží to a zvláda aj zafajčené priestory. Je to jedna z najodolnejších rastlín s dlhými listami podobnými kopijám, ktorej neprekážajú teplotné extrémy.
Dracéna
Hodí sa najmä do svetlejšej obývačky. Táto izbová rastlina z Madagaskaru má dlhé špicaté listy lemované červenou linkou. Taktiež je zvyknutá na svetlo, no priame slnko jej škodí. Tomu by ste mali prispôsobiť aj jej umiestnenie v obývačke.
Orchidea
Slnečný parapet v obývačke krásne oživia aj orchidey. Ich vôňa a neuveriteľná rozmanitosť kvetov je v rastlinnom svete bezkonkurenčná – tvorí najväčšiu rodinu kvitnúcich rastlín na svete s viac ako 30 000 rôznymi druhmi.
Orchidea sa dokáže prispôsobiť akémukoľvek vonkajšiemu prostrediu od rovníkových trópoch až po arktickú tundru, v izbových podmienkach je však dosť náročným obyvateľom. Vyžaduje si svetlo, vyššie teploty (18°C v nočných hodinách až do 27 °C počas dňa) a vlhkosť – počas vykurovacej sezóny preto umiestnite v blízkosti rastliny misku alebo tácku s vodou. Zalievať ju stačí raz do týždňa a prebytočnú vodu pod črepníkom po 10 minútach vyliať.
Ak ste začiatočníci, v kvetinárstve si vyberte čo najstaršie rastliny (mladé rastliny je oveľa ťažšie potešiť) a radšej čo najviac v kvete.
- Do obývačky, kde sa stretáva množstvo ľudí, môžeme umiestniť stálozelené i kvitnúce izbové rastliny.
- V spálni by mali mať miesto kvetiny s okrúhlymi, nie so špicatými listami, pretože harmonizujú energiu.
- Do detskej izby sú vhodné zelenec chocholatý a filodendrony, ktoré čistia a vyrovnávajú energiu.
- V pracovni potrebujeme inšpiráciu a sústredenie, a tie podporujú napríklad amarylka a zornica.
- V kuchyni sa bude na parapete dariť pažítke a petržlenu — prajú harmónii a komunikácii.
- Suché kvety sú podľa feng šuej mŕtve a ako dekoráciu by sme ich mali používať len krátky čas.
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com