Levanduľové polia. Kde ich nájdete a ako prebieha samozber?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Samozbery sú v posledných rokoch veľmi obľúbené. Najmä samozber jahôd láka čoraz viac ľudí a na našej stránke nájdete prehľad cca 40 jahodovísk po celom Slovensku. Tiež samozber hrachu, marhúľ, jabĺk a hrušiek, samozber čerešní, či drobného bobuľového ovocia.
Ale funguje aj samozber levandule, ktorá je nielen voňavou bylinkou, ale tiež liečivou. Na Slovensku máme viaceré levanduľové polia – prinášame vám tipy, kde ich nájsť a ako sa tam zbiera levanduľa. Tiež poradíme, čo si z levandule pripraviť – recept na jednoduchú levanduľovú tinktúru a jej využitie.

Levanduľové polia na Slovensku

Nie je ich veľa, ale sú krásne a treba niektoré z nich aspoň raz navštíviť. Tá vôňa vám učaruje, môžete si nazbierať levanduľu a mnohí ponúkajú už aj výrobky z levandule, ako sú sirupy, kozmetické prípravky, či víno.

levanduľaLevandéria v Tomášikove

Južne od Galanty a Sládkovičova je malá obec Tomášikovo a kúsok za ním malá rodinná firma, ktorá vznikla v roku 2016. Levandéria Františka Rémesa má vysadených približne 3 500 sadeníc levandule lekárskej. Vyrábajú tam sirupy, víno, mydlá alebo sójové sviečky, ktoré nájdete aj na ich stránke.

levanduľové polia

levanduľaLevanduland v Malých Levároch

Na Záhorí, pár kilometrov na sever od Malaciek nájdete levanduľové pole v Malých Levároch. Tamojší Levanduland vznikol pred 10 rokmi a pôvodne z jedného poľa sa rozrástol na miesto s viac ako desaťtisíc sadenicami bio levandule lekárskej. Naozaj obrovské pole, kde máte pocit ako vo francúzskom Provensalsku.

Funguje tam samozber. Ak sa chcete prísť len odfotiť, dohodnite si termín vopred. Na Facebooku nájdete aktuálne info o prenájme poľa na fotenie, piknik, zásnuby, sobáš, či oddych. Prípadne ich kontaktujte na info@levanduland.sk, 0903253660, 090231935.

Ak chcete ochutnať niečo z ich produkcie, majú aj e-shop, kde sú sirupy, alkoholické aj nealkoholické nápoje, džemy, omáčky, nechýba kozmetika, ale aj čerstvé a sušené kvety levandule.

Pozrite si video recept na prípravu levanduľového sirupu
podľa šéfkuchára Romana Paulusa:

 

levanduľaViollet Hill na Myjavských kopaniciach

V obci Dolný Výhon (Poriadie) na Myjavských kopaniach pestujú jedlú odrodu levandule, ktorá je tiež vhodná na sirupy, čaj, na pečenie i varenie. Majú tam aj nejedlú levanduľu vhodnú na kytice a dekorácie.
Nazývajú ju aj „kopanyčárska levandula“, má vysoký obsah silíc, je aromatická a pestujú ju od roku 2016. Môžete si prísť nazbierať (samozber plánujú 15. až 16.júla 2023 od 10:00 do 18:00), alebo sa môžete ísť odfotiť na levanduľovom poli, s tým začínajú v týždni od 26.júna.

Violet Hill levanduľa

levanduľaLevanduľan v obci Trstice

Na juhozápade Slovenska cca 20 km od Dunajskej Stredy nájdete farmu, kde pestujú francúzsku levanduľu, ktorú ošetrujú prirodzeným spôsobom bez použitia chemikálií. Je to dvojhektárová bujná plantáž s 20-tisíc kusmi sadeníc, ktorá je najväčšia na území Žitného ostrova a Matúšovej zeme.

Pestovaná francúzska levanduľa je v bio kvalite, je bohatá na esenciálne oleje a má výraznejšiu arómu. Tiež majú svoj eshop, kde si môžete objednať levanduľové výrobky bez chémie.
Samozber sa začína 20.júna a potrvá do 13.júla. Viac si nájdete na ich FB profile.

levanduľaLevanduľová farma Zbehy

Necelých desať kilometrov od Nitry sa nachádza pole s približne 8-tisíc kusmi sadeníc levandule. Pestujú jedlú aj nejedlú odrodu.
Samozbery prebiehajú cez víkendy od 9:00 do 17:00 (až do odvolania). Zatiaľ je k dispozícii len levanduľa lekárska. O spustení samozberu levandule francúzskej sa informujte na ich FB stránke.
Cenník levandule je 9 € za papierovú tašku a 10 € za platenú taška. Do každej tašky sa zmestí cca 1 kg levandule. Platba je možná len v hotovosti. V prípade potreby vedia zapožičať nožničky na strihanie. Pre aktuálne informácie si prípadne zavolajte na tel. čísle 0915 867 966 alebo 0948 431 685.

levanduľaEkoSad v okrese Púchov

Čučoriedkovo – levanduľová farma v Dolnej Breznici je nádherná, voňavá a určite sa oplatí zastaviť tam, ak pôjdete okolo. Predpokladané kvitnutie levandule odhadujú na polovice júla.
Pestujú tam čučoriedky kanadské, jablká, levanduľu lekársku, dorábajú vlastný med.

Fotenie si radšej rezervujte vopred na ich stránke Ekosad.sk. Za 30 minút zaplatíte 25€, pričom si rezervujete presný termín.

 

levanduľaBeLavende pri Zemplínskej Šírave

Ďalšie levanduľové pole je pri Trnave…ale nie tej na západe, pri malom slovenskom Ríme 🙂 Trnava pri Laborci je malá obec kúsok od Zemplínskej Šíravy, pod Vinianskym hradom. Ponúka pole s rozlohou 3,5 hektára s približne 70-tisíc rastlinami. Po prvý raz tam bude samozber. Nablízku je inak aj jahodové pole, tak sa zastavte.

Prichádzajú tam ľudia z okolia, aj zďaleka, len aby videli tú nádheru. Dostanete tam nožnice do ruky a môžete si odstrihnúť toľko kvetov, koľko potrebujete. Môžete fotiť, relaxovať, inhalovať. Kúpou ich kozmetických výrobkov a levanduľového oleja, ktorý si sami destilujú a tak majú pod prísnou kontrolou jeho kvalitu, podporíte ich farmu v jej raste a napredovaní.
Po prvý raz v roku 2023 zaviedli vstupné – zaplatíte 2 eurá, deti do 15 rokov 1 euro a do 6 rokov zdarma.

levanduľové polia

Levanduľová tinktúra

Levanduľa má vedecky dokázané priaznivé účinky na zdravie, takže sa oplatí nazbierať a následne spracovať. Môžete ju macerovať v oleji, v alkohole, nasušiť do vrecúšok alebo si vysušiť len tak kyticu pre radosť do vázy. Najčastejšie sa asi robí levanduľový sirup, ktorého príprava je naozaj jednoduchá: levandule sa zalejú prevarenou vychladnutou vodou, 24 hodín necháte odstáť. Na druhý deň zmes prevaríte s cukrom a plníte za horúca do fliaš.
Tu je recept na levanduľovú tinktúru a jej využitie:

Potrebujete 50 g levandule. Zalejte ju 500 g liehu (50-60%), alebo domácou pálenkou. Nechajte lúhovať 2 týždne, potom sceďte a uchovávajte v tmavej nádobe.
Dávkovanie je 1 kvapka na 1 kg telesnej hmotnosti, ideálne rozdelené na 3 dávky. Čiže ak máte povedzme 70 kýl, tak si dajte ráno 30 kvapiek, poobede a večer po 20 kvapiek.

Levanduľa pomáha pri mnohých zdravotných problémoch. Tinktúra ovplyvňuje funkciu podžalúdkovej žľazy. Tlmí bolesti hlavy a upravuje psychické problémy a nespavosť, blahodarné pôsobí na žalúdok, proti nadúvaniu a bolesti brucha.
Tinktúra je tiež vhodná na ošetrenie pleti – zriedená s destilovanou vodou sa používa ako voda po holení, alebo aj ako pleťová voda.
Vtieranie levanduľovej tinktúry pomáha pri reume, dne i zápalov nervov. Tinktúru môžete použiť ako kloktadlo, prípadne ju inhalovať pri chorobách dýchacích ciest. Dokonca sa levanduľová tinktúra využíva pri nadmernom vypadávaní vlasov a pri liečbe lupín.

levanduľová tinktúra

Foto: Levanduland.sk, Violet Hill, Freepik.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.