Belgická čokoláda. Poďte sa pozrieť do múzea čokoládovej dedinky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy patríte medzi milovníkov čokolády? Lahodnej, voňavej, pri ktorej sa vám už po jednom odhryznutí zbehnú v ústach všetky slinky? 🙂 Belgická čokoláda je svetoznáma, boom jej výroby nastal koncom 19.storočia a dnes je dôležitou súčasťou belgického hospodárstva i kultúry. Poďte sa s nami pozrieť do Múzea čokolády, alias čokoládovej dedinky, ktorú sme navštívili v Bruseli. Ukážeme vám úžasné stavby vytvorené z čokolády, zažijete prírodné prostredie, v akom rastú kakaovníky. Predvedú vám, ako vzniká belgická čokoláda a dajú vám ochutnať.

Lahodná belgická čokoláda

belgická čokoládová dedinkaV čom je belgická čokoláda taká slávna a vyhľadávaná?
Veľká časť úspechu je v tom, že sa zachovávajú tradície a recepty, ktoré fungovali pred desaťročiami. Samozrejme, výroba sa stále inovuje, no základ zostáva rovnaký. Kakao sa vyrába najmä v Afrike, Strednej Amerike a Južnej Amerike. Zloženie belgickej čokolády sa stanovilo už v roku 1894 zákonom: musí tam byť aspoň 35 percent čistého kakaa, aby sa zabránilo falšovaniu čokolády nekvalitnými tukmi.

Mnohé firmy naďalej vyrábajú čokoládu (a pralinky) ručne, čo je veľmi prácne a aj preto sú ceny vyššie. V Bruseli, či „Benátkach severu“, ako nazývajú mesto Bruggy, nájdete čokoládové obchodíky doslova na každom kroku. Možno poznáte značky, ktoré dostanete aj u nás a patria k najvyššej kvalite:

  • Leonidas – vyrobené len z belgickej čokolády a kakaového masla, bez palmového oleja
  • Côte d’Or – názov odkazuje na niekdajší názov Ghany, odkiaľ pochádza mnoho kakaových bôbov na výrobu čokolády
  • Godiva – v roku 1926 ju založila rodina Drapsovcov, majú cca 600 predajní po celom svete
  • Neuhaus – remeselná belgická čokoláda, ktorú založil v roku 1857 švajčiarsky prisťahovalec Jean Neuhaus
  • Pierre Marcolini – legendárny chocolatier, v roku 1991 vyhlásený za najlepšieho výrobcu zákuskov a zmrzliny

belgická čokoláda

Belgická čokoládová dedinka

Múzeum nájdete na severozápade Bruselu, pri parku Elisabeth a bazilike Sacré-Coeur (presne Rue De Neck 20, 1081 Bruxelles Koekelberg) Nie veľmi nápadná budova, ktorá však skrýva čokoládové kráľovstvo 🙂
Nájdete tam popis celej histórie – ako a z čoho sa belgická čokoláda vyrába. Od kakaového bôbu až po tabuľku čokolády, alebo obľúbené pralinky. Je to taká malá gurmánska prechádzka, ktorá pošteklí všetky vaše chuťové poháriky.

Po vstupe si kúpite lístky a potom odporúčame prejsť si celou expozíciou. Až na záver sa zastavte v malej výrobni čokolády, kde vám mladý muž veľmi ochotne popíše výrobu čokolády. Tiež rôzne finty, ako sa dosahuje naozaj chrumkavá, lahodná štruktúra. Ako treba správne temperovať čokoládu a ako záleží na každom stupni Celzia (ukáže aj rozdiel správne temperovanej čokolády a tej, ktorá sa nevydarila – pozrite si nižšie vo fotogalérii).

V jednotlivých miestnostiach sú multimediálne panely, dotykové obrazovky, ale tiež repliky architektonických stavieb, ktoré vytvorili z čokolády remeselníci. Je tam bazilika Sacré-Coeur, známe Atómium, či bruselský Víťazný oblúk.

belgická čokoláda víťazný oblúk

Ako sa vyrába čokoláda

Veľmi zaujímavý je tropický skleník, ktorý imituje prostredie, v akom rastú a dozrievajú kakaové bôby, ale tiež banány, vanilka, kurkuma, či zázvor. Je tam neuveriteľne teplo a vlhko, takže vydržíte chvíľu a musíte ísť von 🙂

Najviac sa návštevníci (a obzvlášť deti) tešia do malej výrobne čokolády, kde stroje miešajú čerstvú čokoládu, na stole sú rôzne pomôcky a v chladničke sa chladia práve dokončené čokoládové pralinky. Okamžite zacítite vôňu roztopenej čokolády a začnete nenápadne prehĺtať. Môžete si pozrieť výrobu čokolády, vysvetlia vám, ako to prebieha a môžete obdivovať výtvory tamojších čokoládových remeselníkov.

Existujú v podstate dva postupy výroby čokoládových praliniek.
Buď sa použijú formy, z ktorých sa potom vyklopia čokoládové výtvory. Alebo sa najskôr formuje náplň pralinky, ktorá sa potom obalí v čokoládovom vodopáde.

Kedy a za koľko?
Múzeum belgickej čokoládovej dedinky je otvorené od utorka do nedele a to od 9:00 do 18:00 (cez víkend od 10:00).
Vstupné pre dospelého je 8€, pre mladých do 18 rokov 5€ a pre deti do šesť rokov zdarma. Rodinný lístok 2 dospelí a 2 deti vás vyjde na 20 eur.

Ako to je s belgickými pralinkami?

Áno, pralinky sú belgický vynález a vďaka nim si táto krajina získala slávu po celom svete. Ročne sa tam vyrobí vyše 170-tisíc ton praliniek! V Belgicku je asi dve tisíc výrobcov a ročný zisk z vývozu čokoládových produktov dosahuje takmer 2 miliardy eur.

Všetko sa to začalo v 16.storočí, kedy sa do Európy vďaka Španielom dostala čokoláda. Kakao privážali najmä z oblastí dnešného Mexika a ako vieme, Belgicko bolo v tom období pod nadvládou španielskych Habsburgovcov.

Keď Belgicko získalo novú kolóniu, africké Kongo, začalo odtiaľ dovážať veľké množstvo kakaa a tam sa začala cesta k prvej pralinke. Niektorí hovoria, že pralinka sa zrodila vo Francúzsku, no prvá belgická pralinka sa zrodila v roku 1912 v bruselskej krytej pasáži sv.Huberta a vytvoril ju Jean Neuhaus. Bol to čokoládový bonbón s náplňou z drvených mandlí.

Vzápätí začal takéto pralinky predávať v elegantných škatuľkách, tzv. ballotins. Pribúdali ďalšie značky. Neuhaus sa odvtedy stal jedným z najdôležitejších výrobcov. Côte d’Or  sa stal najväčšou komerčnou značkou, firma Guilyan vyrábala pralinky hlavne v tvare mušličiek, zárukou kvality je prirodzene aj Laonidas, čo Godiva.

Kde sa dozvedieť viac o čokoláde?

Okrem spomínanej čokoládovej dedinky je v Bruseli aj Múzeum kakaa a čokolády. V Brugách nájdete interaktívne čokoládové múzeum Choco Story. Vo viacerých „pralinkárňach“ môžete výrobcov pozorovať priamo pri práci. A jedna z mála výrobní čokolády, ktorú môžete navštíviť aj ako turista, sa nachádza v mestečku Tournai.

Pozrite si FOTogalériu:

Foto a video: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.