Ako rozoznať pravú čokoládu od nekvalitnej?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nie je čokoláda ako čokoláda. A keďže si ju niektorí dopriavame aj viackrát, naučte sa rozpoznať pravú čokoládu od lacných náhrad, či menej kvalitných kúskov. O to viac, že pravá čokoláda je bohatá na antioxidanty, minerály, či vitamín D. Tie sú súčasťou kakaového masla. Čokoláda tak zabraňuje vzniku krvnej zrazeniny, ktorá spôsobuje infarkt alebo mozgovú porážku. Samozrejme, stále hovoríme o pravej čokoláde. Kvalitnej, ktorú sa teda oplatí vyhľadať a nahradiť ju nepodarkami, ktoré nás obklopujú.

„Naozaj zdravú čokoládu robia napríklad Indiáni z kmeňa Kuna,“ vysvetľuje profesor Viliam Bada z III.internej kliniky LFUK na bratislavských Kramároch.  „Ide o potravinu, ktorá lieči, pretože je prirodzená. V čokoláde, ktorú vyrábajú, je v 100 gramoch 2000 miligramov antioxidantov, teda látok, ktoré nás chránia pred voľnými radikálmi.“
Na porovnanie – vo väčšine kupovaných amerických či európskych čokolád je na 100 gramov približne 100 miligramov antioxidantov…

 

Rozoznajte pravú čokoládu

Na pultoch je množstvo druhov čokolád a výrobcovia sa neštítia označovať svoje výrobky za neškodné, zdravé, nespôsobujúce priberanie.
Dôležité je preto čítať detailné informácie na obale.

Nestačí, keď je na obale uvedené 70% kakaa. Alebo viac. Musí to byť kakao, ktoré nebolo odtučnené a alkalizované. Čiže musí obsahovať skutočné kakaové maslo, ktoré je zdravé, a nie rastlinné margaríny.
Málokedy však na čokoláde nájdete údaj, koľko antioxidantov obsahuje, však?
Preto je obyčajné označenie „70-percentná čokoláda“ irelevantná a zavádzajúca. Vy hľadajte zmienku o dvoch spomínaných veciach:
– bola odtučnená?
– bola alkalizovaná?
Ak to nenájdete, pýtajte sa…alebo hľadajte ďalej. Často sú označené ako Dark Excellence alebo Noir Intense.
Pretože dokonalá pravá čokoláda má skutočne liečivé účinky a môžu ju konzumovať dokonca aj diabetici.

ako rozpoznať pravú čokoládu

Všímajte si tieto informácie

  • Takže základom je nájsť informáciu o tom, či bolo kakaové maslo odtučnené, alkalizované. Ak áno, v žiadnom prípade nejde o pravú kvalitnú čokoládu.
  • Tiež sa môžete riadiť podľa pôvodu kakaových bôbov, z ktorých je čokoláda vyrobená. Zárukou kvality je Venezuela, Ekvádor, Indonézia, Kolumbia, či Madagaskar. Z odrôd kakaovníka spomeňme Criollo, Forastero alebo Nacional.
  • Nikdy sa nenechajte oklamať označením „pravá švajčiarska/pravá belgická čokoláda“. Toto označenie používa množstvo výrobcov a takto parazitujú na popularite čokolád zo spomínaných krajín. Zákon to nijako nezakazuje, nerieši.
  • Všímajte si zloženie. Blízko ku kvalitnej horkej čokoláde ste, ak sa použila na výrobu kakaová sušina, kakaové maslo, vanilka a trstinový cukor. Pri mliečnej čokoláde je to aj sušené mlieko a tolerovať môžete aj sójový lecitín, ktorý vylepšuje konzistenciu čokolády.
  • Rozhodne vráťte čokoládu do regálu, ak obsahuje: tuk (mliečny, stužený, kokosový, palmový), dochucovadlá, éčka, arómy, leštiaca zmes ap.
  • Máte radi čokolády s orieškami, kúskami ovocia a rôznymi náplňami? Pozrite si ich obaly a zistíte, že práve tie obsahujú najviac škodlivých látok, ako sú cukry a umelé sladidlá. Napríklad v čokoládach s kúskami ovocia býva ovocie chemicky konzervované, aby nezačalo kvasiť.
  • Kvalitnú čokoládu nájdete v obchodoch so zdravou výživou alebo v špecializovaných predajniach. Keď si ju rozbalíte, za pár sekúnd sa vám začne topiť.

Biela čokoláda
je v podstate najmenej zdravá a odporúčaná. Obsahuje biele kakaové maslo, čo je vlastne vylisovaný tuk z kakaových bôbov (tie obsahujú asi 52% kakaového masla). Nájdete v nej kakaovú sušinu, cukor, sušené mlieko, prípadne aj vanilku a sójový lecitín.
Mliečna čokoláda
obsahuje to, čo biela čokoláda, len sa do nej pridáva ešte aj kakaová hmota, ktorá má priaznivé účinky na zdravie.
Horká čokoláda
je najzdravšia. Neobsahuje mlieko, len kakaovú hmotu, kakaové maslo, vanilku, sójový lecitín.


čokoládové pochúťkyPrečítajte si aj
Lahodná čokoláda a 3 zdravé pochúťky.

Prečo nevyrábame pravú čokoládu?

Za všetko môže holandský inžinier Coenraad Van Houten. Hoci nie úmyselne.
V roku 1882 skonštruoval so svojím otcom výkonný hydraulický lis. Ním sa mu podarilo z kakaovej masy, ktorá obsahovala 57% kakaového masla, znížiť toto množstvo na 27%. A následne dokonca na nulu. Do zvyšku, ktorý mu zostal, pridal lúh, ktorý alkalizuje. Tak čokoláda krásne stmavla, zhnedla.
Kakaové maslo sa následne nahrádzalo lacnými náhradami ako kakaové šupky, zemiakový škrob, sójový lecitín, sušené mlieko, či nekvalitnými rastlinnými tukmi.

Alkalizáciou a odtučnením vlastne odstránil všetky prospešné látky, ktoré čokoláda v prírodnom stave obsahuje. A vznikla tak lacná zmes, z ktorej sa priberá, kazia sa zuby a podporuje vznik cukrovky.
Zoznámte sa s modernou súčasnou čokoládou.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.