Vedeli ste, že túto terapiu poznali už naši predkovia v dobe kamennej? Stromy naozaj pomáhajú pri vyčerpaní a únave, pri reume, ľadvinových kameňoch aj pri migréne. Stačí vedieť, ako na to a môžete si hneď pomôcť. Veď stromov je naokolo neuveriteľne veľa, rôznorodé druhy a sú zdarma. Tak prečo ich neskúsiť?
Napokon, liečivé účinky stromov potvrdili aj vedci – v Holandsku sa 10-tisíc mladých ľudí podrobilo výskumu a ten potvrdil, že ľudia žijúci v blízkosti lesa boli o 20% menej chorí ako tí, ktorí žili v meste.
Povieme vám, ako funguje liečba stromom, ako z nich získať energiu a ktorých 7 druhov stromov treba využívať.
Liečba stromom funguje
Už len tým, že sú nám pomáhajú – čistia vzduch od prachu, vytvárajú ozón, stabilizujú teplotu v okolí a zadržiavajú vodu v krajine. Bez nich by sme sa mali oveľa horšie, hoci by sme si to ani neuvedomovali.
Na liečbu – čiže dendroterapiu – sa však dá použiť aj samotný strom, dokonca každá jeho časť. Odvary z listov, šťava z brezy, sirup z mladých výhonkov ihličnanu, objímanie kmeňa… Majú v sebe energiu, ktorú nevedomky prijímame už tým, že sa pod nimi a okolo nich prechádzame. Je to niečo ako aura ľudí, energetické pole, ktoré okolo stromov žiari. Nevidíme ho, priamo ho necítime, no vplýva na nás.
Najsilnejšiu energiu vyžarujú stromy, ktoré sú zdravé a nezničené, či už parazitmi, hmyzom, imelom ap. Tiež záleží na veku a mohutnosti stromu – čím starší, tým viac pozitívnej energie.
Niektorí dokonca tvrdia, že liečivé a relaxačné účinky majú dokonca drevené hračky, či nábytok.
Ako zo stromu získať energiu?
Treba na to správny čas – napríklad keď strom raší, uberá mu to energiu. Oslabuje ho tiež dlhý a výdatný dážď. V zime sa všetka energia hromadí v koreňoch, strom spí, odpočíva a vyžaruje oveľa menej energie.
Vhodný čas je počas pribúdajúceho Mesiaca – vtedy majú stromy väčšie liečebné a relaxačné účinky. A najúčinnejšie sú kvitnúce stromy.
Takže vyberte si vhodný čas a nájdite strom na pokojnom, príjemnom mieste. „Môžete si pod neho sadnúť, objať ho, hladkať dlaňami a vnímať ho všetkými zmyslami. Štruktúru jeho kôry, vôňu silice, listov, kvetov. Zhlboka sa nadýchnite a nechajte myšlienky voľne plynúť,” popisuje odborník na čínsku tradičnú medicínu Tomáš Nováček.
Ktoré stromy pomáhajú najviac?
1. Lipa
Je to prastarý strom Slovanov, symbol sily, priateľstva a dobrých myšlienok. V ľudovom liečiteľstve sa využívajú najmä kvety lipy – prečítajte si náš článok Lipové kvety a 3 výborné recepty.
Lipa prináša do života lásku, láskavosť, pomáha pri srdcových a pľúcnych problémoch.
2. Dub
Dodáva silu, pomáha pri zápalových ochoreniach a v minulosti sa považoval za strom umenia, osvietenia. Ako možno viete, dubová kôra má protizápalové účinky, zastavuje krvácanie, používa sa pri tráviacich problémoch a tiež proti hemoroidom.
3. Vŕba
Upokojuje, je symbolom pamäte, liečenia a múdrosti. Na liečbu sa používa predovšetkým vŕbová kôra a listy vo forme nálevu a odvaru. Výborne znižuje teplotu, podporuje potenie a potláča chronické bolesti hlavy. Vŕba má upokojujúce účinky, podporuje spánok a nálev sa používa pri reumatických problémoch.
4. Breza
Symbol nového života, mladosti a sexuality. Dokáže rozprúdiť energiu, odstraňuje nechutenstvo, úzkosť, skľúčenosť a depresiu. Podporuje tiež látkovú premenu, zmierňuje artritídu a dnu, lieči kožné ochorenia. Pri liečbe sa používajú brezové listy, kôra a spomínaná brezová šťava, či voda. Zbiera sa na jar, je číra, sladkastá a je to doslova živinová bomba.
5. Borovica
Podporuje vytrvalosť, uľavuje pri reumatických ťažkostiach, posilňuje oslabený organizmus. Pobyt v jej blízkosti posilňuje pamäť a vracia duševnú rovnováhu. Z mladých výhonkov sa pripravuje sirup alebo čaj, ktorý je skvelým liekom na kašeľ a nachladnutie. Borovicové silice pomáhajú rozpúšťať hlieny v prieduškách a nosných dutinách. Majú dezinfekčné účinky, ničia bacily.
6. Smrek
Silný ochranný strom, ktorého ihličie zaháňa negatívnu energiu, harmonizuje miesto, kde stojí a jeho vôňa pomáha potlačiť únavu. Silice zo smreku uvoľňujú dýchanie cesty, rozpúšťajú hlieny a pomáhajú pri reume, bolestiach nôh, či rúk. Výhonky smreku posilňujú imunitu. Konáriky a šišky sa dávajú do kúpeľa, ktorý pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, nervozite, nespavosti a vyčerpanosti.
Prečítajte si tiež
Liečivý sirup zo smrekových výhonkov.
7. Buk
Krehký a zároveň silný strom, ktorý má silnú a čistú energiu. Veľmi pozitívne pôsobí na psychiku, znásobuje pohodu, mierni bolesti hlavy a neurologické problémy. Kôra sa používa proti horúčkovým stavom, odvar zasa lieči priedušky. Buková živica dezinfikuje, pridáva sa do sirupov na liečbu pľúc a má antiseptické účinky. Napríklad žuvanie čerstvého listu pomáha proti aftám v ústach.
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com