Liečivá očista. 7 pravidiel, ktoré prospejú vášmu zdraviu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rozhodli ste sa po zime prečistiť svoj organizmus a dostať z tela všetky škodlivé látky a  toxíny? Očistu môžete urobiť kedykoľvek počas roka, keď máte pocit, že nie je všetko v poriadku.
Napríklad častejšie cítite úzkosť, depresie, máte akné, ekzém, či črevné ťažkosti. Tiež vás nadúva, trpíte závratmi, zvýšenou únavou, možno máte problémy s hmotnosťou ap. Aj toto môže znamenať, že vaše telo nie je v ideálnom stave a hodila by sa mu liečivá očista.
Pozrite si 7 zásad, na ktoré by ste pri očiste nemali zabúdať. A vedeli ste napríklad, že hladovaním zabrzdíte proces uzdravenia a očisty?

 

Je očista iba mýtus?

liečivá očista - 7 pravidielNiektorí ľudia tvrdia, že nemusíme podstupovať očisťujúce kúry, pretože telo sa dokáže samo prirodzene detoxikovať. Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že očisty nás v skutočnosti vôbec neočisťujú.
Podľa medicínskeho odborníka Anthony Williama je to len reakcia na druhy očíst z minulosti (aj súčasnosti), ktoré nie sú pre nás osožné – kde šlo iba o ľahkovážny biznis s práškami, knihami či stravovacími plánmi, ktoré nezohľadňujú fungovanie tela a jeho potreby.

A tak sa mnohí dietetici, výživoví poradcovia a lekári snažia chrániť zdravie svojich pacientov tvrdením, že prirodzené očisťujúce procesy v tele sú dostačujúce. Pritom mnohí odborníci aj vedecké experimenty ukázali, aké dôležité je pre naše telo očistenie. Jedy a patogény, spôsobujúce chronické ochorenia, ohrozujú naše zdravie už pred narodením a neprestajne nám spôsobujú ťažkosti, pretože im denne čelíme. Očista je účinným nástrojom ochrany pre každého z nás – pokiaľ ju podstupujeme správnym spôsobom.

 

Liečivá očista – 7 pravidiel

V knihe Liečivá očista od Anthony Williama nájdete neuveriteľné množstvo informácií a faktov – od vysvetlenia toxínov v tele, aký majú na nás vplyv a ako si s nimi neraz nevieme poradiť. Až po samotnú očistu, krok za krokom, ktorá je akoby tlačidlom reštart pre vaše telo. „Jeho známa deväťdňová očista 3:6:9 mení život ľuďom na celom svete. Ponúka ju v troch rôznych verziách vrátane verzie pre začiatočníkov a pokročilých,“ tvrdí odborníčka na oblasť fyziatrie a funkčnej medicíny Ilana Zablozki-Amir.

ikona srdce1. Zeleninu varte na pare (nesmažte)

Vyhýbajte sa pečeným a smaženým jedlám počas deviatich dní. Varte zeleninu na pare alebo ju pridávajte do polievok a dusených pokrmov. Pri pečení a smažení sa zvyčajne vyparuje z potravín viac vody, no pri očiste je dôležité, aby si potraviny uchovali určité množstvo vody, čím sa podporuje proces očisty.
Pečenie a smaženie rozhodne nie sú zlé spôsoby prípravy jedál. Ak sa však takto pripravovaným jedlám budeme vyhýbať počas očisty, zlepší to vnútorné mechanizmy hydratácie v organizme a schopnosť rýchlejšie sa očistiť od väčšieho množstva toxínov.

liečivá očista

 

ikona srdce2. Jedzte primerané porcie

Na prvý pohľad triviálna vec, „veď to všetci poznáme“, no nie každý dodržiava. Každý potrebujeme rôzne množstvo kalórií a máme odlišný apetít. Jedzte porcie, ktoré sú pre vás primerané. Ak sa cítite prejedení, naložte si menšie porcie. Počas očisty však inštinktívne jeme menej.

Dbajte na to, aby ste nehladovali. Hladovaním zabrzdíte proces uzdravovania, ktorý sa snažíte touto očistou dosiahnuť. Ak sa vám zdá, že počas očisty treba skonzumovať priveľa stravy – napríklad, ak nedokážete zjesť dve jablká naraz – tak nejedzte nasilu. V žiadnom prípade sa pri očiste nenúťte jesť, ak ste už sýti.

 

ikona srdce3. Pravidelne sa hydratujte

Pamätajte na to, že sa treba stále hydratovať. Každý deň v čase medzi rannou a večernou dávkou vody s citrónovou alebo limetkovou šťavou vypite približne 1 liter vody. Pokojne ich môžete vypiť aj viac.
„No vyhýbajte sa vode, ktorá má pH vyššie ako 8,0. Platí to aj v prípade, že používate prístroj na alkalizáciu vody – pH nastavte na 8,0 alebo menej. Voda s vyšším pH ostáva v žalúdku, kým tráviaci systém nezníži hodnotu na 7,7 a neuvoľní ju do organizmu. Pitie vody s ideálnou hodnotou pH šetrí váš tráviaci systém,“ vysvetľuje Anthony William.
Čo je vhodné piť? Napríklad horúcu korenenú jablkovú šťavu, kokosovú vodu, zelerovú šťavu ap.

zelerová šťavaPrečítajte si tiež
Zelerová šťava uzdravila milióny ľudí na svete.

 

ikona srdce4. Znížte príjem tukov v strave

Znížte príjem tukov v strave aspoň o polovicu a až do večere sa úplne vyhýbajte radikálnym tukom. Medzi radikálne tuky zaraďujeme orechy, semienka, avokádo, oleje, olivy, kokos, vývar z kostí a všetky živočíšne proteíny.
Mliečne výrobky, ako sú jogurt, mlieko, smotana, maslo, syr, kefír a srvátkový proteín sa považujú za radikálne tuky. Tie ste však už vylúčili, pretože počas očisty nesmiete konzumovať žiadne mliečne výrobky.

 

ikona srdce5. Jedzte viac ovocia, zeleniny a listovej zeleniny

Sústreďte sa na to, aby ste každý deň jedli viac ovocia, zeleniny a listovej zeleniny. Ak zaradíte do svojej stravy a občerstvenia viac týchto liečivých potravín, je menšia pravdepodobnosť, že si zachováte staré zvyky a budete siahať po bežnom rýchlom občerstvení, ktoré je na zozname problematických potravín.

Minerály, vitamíny a stopové minerálne soli v listovej zelenine a iných druhoch zeleniny fungujú spoločne ako antioxidanty a glukóza z ovocia je dôležitá na stabilizáciu orgánov a obnovou buniek. Ďalším dôležitým aspektom je fakt, že ovocie, zelenina a listová zelenina nie sú potravou pre patogény – a každý z nás má v organizme patogény, ktoré vyvolávajú rôzne príznaky.

liečivá očista - ovocie a zelenina

 

ikona srdce6. Vyhýbajte sa všetkým radikálnym tukom

V záujme podpory uzdravenia úplne vylúčte radikálne tuky. Znamená to, že úplne vylúčite zo stravy orechy, semienka, orechové maslá (napríklad arašidové maslo), orechové mlieka, olej, olivy, kokos, kakao, avokádo a všetky živočíšne proteíny (vrátane vývaru z kostí a mliečnych výrobkov).
Ak by ste v tomto štádiu jedli tieto tuky, narušilo by to očistu. Ako keby ste umývali riady a niekto by vám nalial masť do umývadla – museli by ste začať odznova, aby ste riady naozaj poriadne umyli.

Keď ich vylúčite, umožníte pečeni, aby využívala energiu na svoju očistu do takej miery, do akej sa to za iných okolností nedá. „Majte na pamäti, že pre pečeň je veľmi ťažké očisťovať sa do hĺbky pri strave s vysokým obsahom tukov. Vďaka tomuto oddychu od tukov v kombinácii s biologicky dostupnými živinami z potravy, ktorú prijímate, môže telo naozaj využiť svoju energiu na uzdravenie,“ píše A.William v knihe Liečivá očista.

Mimochodom, ak je avokádo jednou z vašich obľúbených potravín, pochutnávajte si na ňom počas prvých troch dní očisty. Od štvrtého dňa sa mu vyhýbajte – pretože hoci je to ovocie a ľahšie sa trávi ako iné radikálne tuky, pri očiste pečene sú nevhodné aj dobré, zdravé a vynikajúce tuky.

 

ikona srdce7. Doprajte si odpočinok

Ak sa dá, skúste sa menej namáhať, najmä po týždni očisty. Zvážte, ktoré povinnosti môžete odložiť na inokedy. Naplánujte si očistu tak, že deviaty deň bude celý, alebo aspoň časť z neho, dňom pokoja. Ak sa dá, vyhraďte si čas tak, aby ste si mohli poležať alebo dokonca zdriemnuť. Urobte si prestávku a myslite na to, čo všetko pečeň a ostatné orgány v tomto čase vykonávajú. Je to záver veľkého a hlbokého ponoru pečene do očisty, ktorú vykonáva úžasným spôsobom. Úspešne završujete proces uzdravenia – regenerujete sa z emocionálnej, telesnej aj duševnej stránky tým, že sa zbavujete toxínov, jedov, patogénov a ich odpadovej hmoty.

kniha Liečivá očista

O knihe Liečivá očista
Je to už šiesta kniha Anthony Williama, ktorý si ako Medicínske médium získal dôveru a náklonnosť tisícok ľudí po celom svete vrátane filmových a rockových hviezd, miliardárov, profesionálnych športovcov, autorov bestsellerov a nespočetného množstva ľudí iných profesií, ktorí nevedeli nájsť vhodný spôsob liečby.

Kniha Liečivá očista ponúka:

  • Rady, ako si zvoliť vhodnú očistu.
  • Množstvo poznatkov o príčinách vzniku takmer 200 zdravotných problémov a ochorení spolu s radami, ako užívať výživové doplnky (vrátane dávkovania), ktoré možno zaradiť do stravy počas očisty.
  • Viac ako 75 receptov a vzorové jedálne lístky pri očiste podľa Medicínskeho média.
  • Dôležité odporúčania, čo sa smie a čo nesmie pri očistách spolu s ich modifikáciami a náhradou potravín.
  • Pravdu o moderných témach, ako prerušovaný pôst, pôst o vode alebo o šťavách, vláknina, proteíny, objemová a rysovacia fáza (tzv. bulking and cutting), počítanie makier a mikrobióm.
  • Fakty o vajíčkach, mliečnych výrobkoch, lepku, rybom oleji, jablčnom octe či kofeíne.
  • Obšírne poznatky o očisťovaní od skrytých toxínov, škodlivej stravy, toxických ťažkých kovov a vírusov.

 

— PR článok —
Zdroj a foto: Liečivá očista (Anthony William),
Tatran, Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.