Lipa je považovaná za symbol slovanstva a rod zahŕňa asi 30 druhov. Dokáže vyrásť až do 40-mterovej výšky a má listy srdcovitého tvaru s mimoriadne liečivými kvetmi. Keď ich usušíte, voňajú po mede a majú na náš organizmus mnohé blahodarné účinky. Lipa kvitne v júni až v júli, takže je čas využiť ich silu. Aj do zásoby.
Povieme vám, ako správne zbierať a sušiť lipové kvety. Aké majú liečivé účinky a pridáme recepty na lipový med, víno, domáci sirup s lipových kvetov a lipové cukríky.
Liečivé lipové kvety
Lipa je skutočne liečivá, pretože obsahuje vitamíny C, E, flavonoidy, éterické oleje a triesloviny. Podporuje detoxikáciu organizmu a trávenie. Zlepšuje tiež funkciu obličiek a močového mechúra.
Lipa zmierňuje stres, úzkosť, pocity neistoty a celkovo dobre vplýva na náš nervový systém. Preto je dobré piť lipový čaj, lipové limonády, ale vhodný je aj relaxačný kúpeľ z lipových kvetov.
Lipa je výborným pomocníkom počas zimy, kedy pomáha proti kašľu, odstraňuje hlieny a slúži aj ako kloktadlo. Začnite piť lipový čaj už na jeseň a začiatkom zimy, aby ste posilnili organizmus, imunitu. Je tiež známe, že lipa podporuje potenie, čím sa z nášho tela rýchlejšie vyplavujú toxíny. Počas chrípkovej sezóny sa zvykne užívať lipové víno ako liek (nižšie nájdete jednoduchý recept).
A lipu môžete užívať aj zvonka – potieranie lipovými kvetmi, ich výťažkom, prospieva pokožke, ktorú čistí a hydratuje. Zápary sa využívajú pre zdravšie vlasy a pokožku hlavy, aj proti lupinám.
Zber a sušenie lipových kvetov
Lipové kvety teda zbierajte v júni a júli, teda na začiatku kvitnutia, kým sa ešte netvoria plody. Vezmite si prútený košík, oberajte celé súkvetia aj s listeňom. Dajte však pozor na konáre a nepoškoďte ich.
Kvety potom rozložte do tenkej vrstvy na plech a sušte napríklad v sušičke pri teplote 30 až 35 stupňov. Nesušte ich na priamom slnku, lebo lipové kvety obsahujú silice, ktoré nemajú rady priame slnko. Radšej ich sušte v polotieni, kde prúdi vzduch.
Následne ich uskladnite na suchom mieste, povedzme v papierových alebo látkových vrecúškach, prípadne v sklenenom pohári.
4 recepty z lipových kvetov
Lipový čaj nebudeme spomínať, ten by mal byť základom najmä v jesennom a zimnom období. Má totiž upokojujúce účinky, detoxikuje, znižuje horúčku, znižuje krvný tlak.
Pripravíte si ho úplne jednoducho – hrsť lipových kvetov zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať asi 10 minút. Môžete dochutiť medom, prípadne citrónom.
Teraz si však vyskúšajme recepty na víno, sirup, med a lipové cukríky.
1. Domáci sirup z lipových kvetov
Čerstvo natrhané lipové kvety (asi 4 hrste) opláchnite a zalejte 1 litrom horúcej vody. Nechajte ich aspoň cez noc lúhovať, aby pustili liečivé látky.
Na druhý deň preceďte cez sitko alebo látku a výluh dajte do hrnca. Pridajte 1kg trstinového cukru, lyžičku kyseliny citrónovej a zohrievajte.
Postupne pridajte aj 6 klinčekov a kúsok škorice, ktoré však po desiatich minútach vyberiete. Zmes varte, až kým nezhustne.
Sirup nalejte do čistých fliaš a dobre uzavrite. Otočte ich hore dnom a nechajte na kuchynskej linke vychladnúť prikryté dekou. Potom fľaše skladujte na tmavom a chladnom mieste.
2. Lipové víno
V 5 litroch vody rozvarte 1 kg kryštálového cukru. Pridajte 8 hrstí lipových kvetov, 350 g medu, citrón nakrájaný na plátky a 10 vínnych kvasiniek.
Všetko dobre premiešajte, zložte z ohňa a potom nechajte kvasiť týždeň (aj viac).
Napokon lipové víno preceďte a naplňte fľaše. Takto pripravené vydrží asi 5 týždňov, skladujte ho na tmavom a chladnom mieste.
Vyskúšajte tiež
Recept na bazový sirup. Postup v 4 krokoch.
3. Lipové cukríky
Jednoduchý recept, ktorého výsledkom sa zavďačíte najmä malým maškrtníkom 🙂
Potrebujete 2 lyžice silného lipového výluhu – takže vezmite čerstvé alebo sušené kvety lipy, vložte do hrnčeka a zalejte horúcou vodou. Nechajte zakryté lúhovať 15 minút.
Do hrnca dajte 100 g cukru, šťavu z polovice citróna, pridajte 120 g medu a napokon 2 lyžice lipového výluhu. Na miernom ohni túto zmes pomaly zohrievajte a stále miešajte, aby sa suroviny prepojili a celé to zhustlo.
Potom zmes nalejte na plech vystlaný papierom na pečenie, rozotrite a nechajte stuhnúť. Hmotu napokon nakrájajte na malé cukríky. Ak máte silikónové formičky, využite tie – cukríky môžu mať rôzne tvary.
Hotové lipové cukríky obaľte v práškovom cukre, aby sa nelepili a skladujte v zaváraninovom pohári.
4. Med z lipového kvetu
Prípadne si pripravte med z kvetov lipy – tu nájdete video s jednoduchým receptom:
Foto: Pixabay.com, Wikipedia/A. Barra
Instagram/Katarína Puškárová