Zázraky sa dejú. Každý deň, každú hodinu i minútu. Veď už také narodenie dieťaťa je zázrak, ktorý trvá dlho a niekedy nás mení od základov. Aj preto je tento svet fantastický. Plný milých prekvapení a láskavých pohladení.
A teraz si predstavte, že vám vaše dieťa povie: „Mami. Poviem ti, aké to bolo v brušku, dobre?“
Presne to sa stalo Eny Hanks, ktorej 6-ročný Matejko jedného dňa začal z ničoho nič rozprávať o tom, aké to bolo v nebíčku, ako sa dostal do jej bruška a čo všetko tam zažil. „Úplne do detailov mi opísal pár situácií, ktoré sa naozaj stali. Akoby vtedy sedel vedľa mňa. Lenže Matejko bol v čase, keď sa tie situácie odohrali, ešte len v brušku. Až to ma presvedčilo napísať náš príbeh.“
A tak vznikla jedinečná knižka Mama, nebo a ja. Jej názov vymyslel Milan Lasica, podľa ktorého tu takéto čítanie ešte nebolo. Čítanie pre všetkých, ktorí si chcú spomenúť…
“Mami, napíšeme knižku pre všetky deti na celom svete a ich rodičov, pre babky a dedkov a pre všetkých, aby vedeli, aké to bolo v brušku.
Dobre, mami?
Poviem ti, aké to bolo v brušku…
Je to nezvyčajná a originálna kniha, ktorú musíte čítať s otvoreným srdcom i mysľou. Dostane vás bezprostrednosť a láskavosť rozhovorov, pri ktorých Matejko opisuje život pred svojím narodením. Aké to bolo v brušku úžasné, ako si vyhliadol svoju mamičku a chcel sa narodiť práve jej.
Lebo deti si vyberajú nás, rodičov. Pretože vedia, že ich budeme nekonečne a do konca života milovať. Bez podmienok a zo srdca.
“NA ČO SI NAJVIAC MYSLEL V BRUŠKU?
Na teba, veď som bol v tvojom brušku. Ako ma budeš držať v náručí.
“ČO SI NAJVIAC CÍTIL V BRUŠKU?
Smiech. Pardon, lásku. Dobre som sa cítil s láskou.
“ČO SI SI PAMÄTAL?
Najviac som si pamätal teba, mami, veď som chodil všade s tebou. A ešte Abuška.
Tento príbeh sa vás dotkne. Ak mu to dovolíte… Je písaný nezvyčajným štýlom, krásne ilustrovaný Luciou Čermákovou a po jeho dočítaní si uvedomíte, aký je tento svet úžasný. Tak sa „nechajte unášať ´ako pierka z krídla anjela´ v krehkých a vtipných dialógoch matky so synom v krajine nehy a najmä fantázie. Je tam príjemne,“ ako povedal Stanislav Štepka z Radošinskeho naivného divadla.
Mama, nebo a ja
Dizajnérke Eny Hanks vyrozprával jej 6-ročný syn Matejko prekvapivé spomienky „z pobytu v brušku“. Pridal detaily a situácie, o ktorých nemohol vedieť a ktoré nezažil.
V prvej časti knihy Eny Hanks popisuje svoje tehotenstvo. Sviežo, veselo, mesiac po mesiaci.
Svoje pocity, postrehy, zaujímavé fakty. Od čudných chutí, cez stráženie hmotnosti, ako sa mení telo. Spomína na odobratie plodovej vody, prvé pohyby bábätka, 3D obraz dieťatka. Až po cisársky rez a dva mesiace v inkubátore.
Druhú časť knihy Mama, nebo a ja tvoria láskavé rozhovory Mamičky s Matejkom o tom, aké to bolo v brušku. A vlastne ešte predtým, ako bol v nebíčku…
“AKO SI MA NAŠIEL? AKO MAMINKU?
Našiel? Keď som si takto spojil ruky, tak som ich mal ako ďalekohľad. Takto som zamieril. Videl som ťa, ako ležíš a spíš a hovorím si: no, už mám tú maminku a tľapol som rukami. A ešte som sa aj usmieval.
“PREČO SI TAK DLHO ČAKAL?
Ja som chcel byť s tebou, tak som musel čakať.
“TO SA DÁ? AJ INÉ DETIČKY ČAKAJÚ NA SVOJE MAMINKY, KTORÉ SI VYBRALI?
No, čakal som, kým sa narodíš ty, mami. Všetci vieme, kedy sa kto narodí, keď ešte nežije. Tak ja som čakal na teba. A spoznal som ťa. A vidíš, som tu s tebou, mami.
„Prajem všetkým ženám, aby si túto knižočku prečítali a užili si materstvo, či už pred, alebo po pôrode, lebo, ako píše autorka, je to zázrak, ktorý nám nikto nemôže vziať,” vyznala sa herečka a moderátorka Kamila Magálová.
Pozrite si aj ďalšie KNIŽNÉ TIPY.
Je to len fantazírovanie?
Po prečítaní príbehu Matejka a jeho mami vám hneď napadne – je to všetko len nevinné detské fantazírovanie?
Je pravdou, že detská fantázia je doslova bezbrehá a je posplietaná myšlienkami a pocitmi. Občas neviete, čo je naozaj pravda a čo len výmysel.
Ale čo ak sú to spomienky, ktoré poodhaľujú trinástu komnatu našej existencie? Čo ak naozaj existuje čosi „medzi nebom a zemou“ a občas majú vyvolení schopnosť o tom porozprávať. Či skôr dar…
„Nečakajte ďalší zázrak. Takých detí je veľa. Matej nie je jediný na svete, ktorý touto formou podal posolstvo nám, dospelým. Je to úplne obyčajný chlapec, rovnaký ako ostatné deti. Môj synček nie je zázračné dieťa. Je už na čitateľovi, ako to prijme…“ tvrdí Eny Hanks.
V detských slovách sa zvykne skrývať veľa krásneho. Aj pravdy, lásky.
Ak by ste aj tento príbeh brali len ako fantazírovanie, nevadí. Hlavne nech vám pripomenie nádherné chvíle, ktoré môžete tráviť v rozhovoroch so svojimi deťmi.
Keď sa im venujete naplno.
Keď vaša myseľ neblúdi všade naokolo, ale sústredí sa na to najdrahšie čo máte.
Ako povedal ku knižne Mama, nebo a ja český herec Miroslav Donutil, „som rád, že som si mohol prečítať túto knižku a aspoň sčasti pochopiť stav duše ženy, ktorá prežíva najkrajšie chvíle svojho života. Dúfam, že sa táto výpoveď stane návodom pre všetkých rodičov, aby v ranom fantazírovaní svojim deťom nielen nebránili, ale naopak, venovali mu pozornosť a podporovali ho, ako najdlhšie to pôjde, pretože môže byť pre ich ďalšie uvažovanie o živote, akokoľvek je krehký a neuveriteľný, veľmi dôležité.”