Máte problém s rozhodovaním? 7 techník a stratégií, ktoré vám pomôžu!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ste váhaví, keď sa musíte rozhodnúť? Trvá vám to dlho, zvažujete, naťahujete to a keď už sa rozhodnete, tak to po chvíľke začnete spochybňovať? Že či ste urobili dobre? Ak ste sa v tom našli, alebo máte niekoho takého vo svojom okolí, máme pre vás tipy špičkového stíhacieho pilota.
Hasard Lee je pilot, ktorý lietal na moderných stíhačkách a v rýchlosti 1000 km/h sa musel neraz rýchlo a správne rozhodnúť. Zlé alebo neskoré rozhodnutie môže mať katastrofálne následky, od smrti vás môže deliť pár sekúnd, aj preto títo piloti absolvujú špeciálny a náročný výcvik. Mimochodom, ako tvrdí – výcvik takéhoto skúseného pilota stojí až 50 miliónov dolárov a trvá desať rokov.

Ak máte problémy s rozhodovaním

Hasard Lee vytvoril stratégie a taktiky, ktoré už pomohli generálnym riaditeľom, agentom CIA, kozmonautom NASA, chirurgom, ale aj rodičom a študentom. Vo svojej knihe Rozhodujte sa s jasnou mysľou opisuje nielen rôzne zážitky a skúsenosti, keď lietal na najmodernejších lietadlách, ale približuje rozhodovacie stratégie, ktoré mu pomáhali. Radí, ako sa v zlomku sekundy správne rozhodnúť a ako ustáť tlak pred rozhodnutím. Ako sa naučiť posúdiť náročné situácie, analyzovať ich a dospieť k tomu najlepšiemu rozhodnutiu.
Tu je pár jeho postrehov a rád, ktoré sa mu osvedčili.

Trénujte mentálnu odolnosť

Musíte trénovať mentálnu odolnosť a to dovtedy, kým sa nezmení na podvedomý reflex. Keď stúpa stres a tlak, začnú nás ovládať emócie a strácame schopnosť robiť logické rozhodnutia. „Preto v okamihu, keď si nasadíte prilbu, strácate dvadsať bodov IQ. Stáva sa to aj vtedy, keď máte hovoriť pred veľkou skupinou ľudí, keď ste na prijímacom pohovore do zamestnania alebo v inej stresovej situácii,“ popisuje vo svojej knihe. Na svoju zručnosť, od ktorej môže závisieť aj váš život, sa môžete spoľahnúť len potom, keď si ju najprv tisíckrát precvičíte.

Precvičujte základnú zručnosť

Tréning mentálnej odolnosti ide ruka v ruke s tréningom základnej zručnosti. Či už ide o lietanie, športovanie, prednášanie pred publikom. Musíte byť dostatočne pripravení a opakovať to dovtedy, kým sa veľa zručností a rozhodnutí nestane bežnou rutinou.
Čiže pilot trénuje donekonečna na trenažéri; aj vystupujete pred ľuďmi, musíte vyhľadávať takéto situácie a trénovať, vyjsť z komfortnej zóny a tým sa stále po kúskoch zlepšujete.
Robíte nejakú inú činnosť: Precvičujte ju, opakujte a keď už si myslíte, že to ovládate, pridajte ďalšie opakovania.

rozhodnutie-sach-partia-figurka

Zlepšite si koncentráciu

Náš mozog je neuveriteľne výkonný; veľa jeho úsilia sa však stráca v myšlienkach na to, čo sa už stalo, alebo v starosti o budúce udalosti, ktoré teraz nemôžeme ovplyvniť. Aby sme mohli svoje mentálne zdroje využiť čo najefektívnejšie, musíme sa sústrediť na to, čo ovládame, a tým je rozhodnutie, ktoré práve musíme urobiť.

Bez ohľadu na akej úrovni pôsobíme, nikdy sa chybám nevyhneme. Je dôležité, aby sme im nevenovali priveľa mentálneho úsilia, aby sme sa prestali nimi zaoberať a radšej zamerali pozornosť na aktuálnu situáciu. Na analýzu chýb je vždy dosť času po akcii na záverečnom hodnotení. Pri rozmýšľaní o minulých chybách odvádzame pozornosť od toho, čo práve konáme a čo môžeme ovládať.
Trénujte a naučte sa sústrediť len na daný problém. Nemyslite na možné dôsledky, neuvažujte, čo dáte na sociálne siete, nezaťažujte sa inými problémami – chce to tréning, možno spočiatku to nepôjde ľahko, ale len cvičením sa zlepšíte.

Upokojte telo a myseľ

rozhodujte-sa-s-jasnou-myslou-knihaMusíte sa naučiť, ako upokojiť telo a myseľ, keď sa ocitne v stresovej situácii. Keď sa vám zrýchli tep, rýchlo sa zhoršujú aj motorické a psychické zručnosti. Hasard Lee tvrdí, že najlepší spôsob, ako upokojiť telo a myseľ, je sústrediť sa na dýchanie. Dýchanie je jeden z mála telesných procesov, ktoré sú pod vedomou i nevedomou kontrolou.

Nemusíme myslieť na to, aby sme dýchali; no na rozdiel od iných automatických procesov, ako trávenie, môžeme ho ovládať. Keď prežívame strach alebo stres, telo sa prepne do režimu „bojuj alebo utekaj“ a začne dýchať plytko a rýchlo. „My to však môžeme vedome zmeniť, keď budeme dýchať pomaly a hlboko cez nos. Tým sa aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý môže vrátiť telo do uvoľnenejšieho fyzického stavu a presunúť rozhodovací proces do prednej mozgovej kôry,“ píše v knihe Rozhodujte sa s jasnou mysľou.

Ako v strese správne dýchať?

Aby študentom pomohli odhadnúť rýchlosť dýchania, poradili im, aby vdychy a výdychy potichu počítali. V jednom cvičení, nazvanom dýchanie do škatule, to vyzeralo takto: päť sekúnd nádych, päť sekúnd zadržanie dychu, päť sekúnd výdych, päť sekúnd zadržanie dychu a pokračovať v tom počas piatich minút.

Druhý variant nazvali dýchanie do trojuholníka: päť sekúnd nádych, päť sekúnd výdych, päť sekúnd zadržanie dychu a potom v tom pokračovať. Je veľa rozličných techník, no v konečnom dôsledku to záviselo od osobnej preferencie spojenej s telesnými nárokmi na kyslík u každého jednotlivca.
Nie je dôležité, akú techniku dýchania si vyberiete; dôležité je naučiť sa, ako spomaliť a prehĺbiť dýchanie, aby sa vám myseľ čo najskôr vrátila do optimálneho stavu.

Dôležité je aj to, aby ste dýchali cez nos, pretože v ňom sa optimalizuje teplota, vlhkosť, kvantita a cirkulácia vzduchu lepšie ako v ústach.

Budujte si sebadôveru

Ďalší dôležitý aspekt správneho rozhodovania, na ktorý Hasard Lee upozorňuje. Systematické budovanie sebadôvery. Tá vám pomôže k lepšiemu a rýchlejšiemu rozhodovaniu.
V minulosti vládlo presvedčenie, že sebadôveru máte alebo nemáte. No sebadôvera je tiež zručnosť a dá sa zdokonaliť – predovšetkým pomocou vnútorného dialógu, ktorý vedieme sami so sebou.

Mnohí študenti boli takzvaní perfekcionisti – podávali vrcholné výkony, no dosahovali ich pod zbytočným tlakom sami na seba, len aby nesklamali. To však zvyšovalo účinok stresu počas rozhodovania a často zlyhali pri úlohe, na ktorú boli dobre pripravení. Mimoriadna náročnosť a súťaživosť výcviku spôsobila, že začali pochybovať o svojich schopnostiach práve vo chvíli, keď ich mali zužitkovať. Mnohí študenti obviňovali seba samých a viedli negatívny vnútorný dialóg.

rituály pre lepší životPrečítajte si tiež
Rituály pomáhajú, upokojujú a zlepšujú nám život.
Ako a prečo?

Lietanie na stoličke

A ešte jeden tip – tréning vo forme vizualizácie, známy ako lietanie na stoličke (chair flying). Táto technika sa zrodila medzi letcami počas druhej svetovej vojny. Urobili v nej, v súlade s pokrokmi v modernej neurovede, iba menšie zmeny. Študenti zatvorili oči a v duchu prešli letom, pričom doň zapojili čo najviac svojich zmyslov. Mohli si tak precvičiť koncepcie, ktoré sa naučili, rovnako ako ich použijú pri skutočnom lete. Bol to skvelý nástroj na prípravu a navyše im posilňoval sebadôveru. Vizualizovali si, ako úspešne absolvujú každý manéver – ak sa im do mysle vkradla pochybnosť, vrátili sa naspäť a opakovali ho dovtedy, kým ho v mysli úspešne nedokončili.

Presne takúto vizualizáciu môžete využiť aj pri životných rozhodnutiach – viete, že vás čaká ťažká situácia, pohovor, stretnutie, aktivita. Vizualizujte si, čo sa môže stať, k čomu môže dôjsť a ako by ste reagovali. Čo by ste urobili a ktoré rozhodnutie sa javí ako najlepšie.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Ikar, Freepik.com,
kniha Rozhodujte sa s jasnou mysľou.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.