Môže otužovanie a dychové cvičenia Wima Hofa pomôcť pri rakovine?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Asi ste už počuli o metóde Wima Hofa, prezývaného Ľadový muž. Už o ňom bolo popísaného veľa a je faktom, že jeho techniky využíva čoraz viac ľudí. Celebrít, ale aj politikov, športovcov, pacientov s reumou a Crohnovou chorobou, psychiatrov, kardiológov, internistov. Firmy pozývajú Wima, aby si dal ľadový kúpeľ naraz so stovkami manažérov.
Ďalší odborníci aktuálne skúmajú jeho metódu v nemocniciach a na univerzitách v Amsterdame, v Bostone či New Yorku. Prečo? Aké je tajomstvo metódy Wima Hofa?
A naozaj môže pomôcť jeho otužovanie a dychové cvičenie pri rakovine?

 

Otužovanie a jeho benefity

Cesta ľadového muža Wim HofKým sa dostanete k tej rakovine a ukážeme vám úžasný príbeh, najskôr sa pozrime na samotné otužovanie. Respektíve chlad, ktorý má mnoho prospešných účinkov. Píše sa o nich aj v knihe Cesta ľadového muža a údajne:

  • podporuje prekrvenie
  • posilňuje srdce
  • dodáva lesk vlasom
  • napína pokožku
  • zvyšuje energiu
  • zlepšuje náladu
  • potláča infekcie
  • posilňuje sebavedomie

Možno neviete, že vaše telo má stodvadsaťpäťtisíc kilometrov krvných ciev. Keby ste ich natiahli do jednej línie, trikrát by obišla svet. Všetky tieto cievy sa starajú o to, aby mali miliardy buniek v tele nepretržite dostatok živín a kyslíka. Ak fungujú správne, dobre funguje aj vaše telo, pretože má dosť živín a kyslíka. Mozog funguje tiež lepšie a to isté platí o svaloch, črevách, srdci, pečeni a tak ďalej.
A tomu všetkému prospieva chlad.

 

Pomáha to pri rakovine?

A poďme teraz k tej úvodnej otázke z titulku článku – pomáhajú techniky Wima Hofa pri rakovine? V spomínanej knihe Cesta ľadového muža sa uvádza zaujímavý príbeh. Wim Hof nikdy nepovedal, že vie liečiť rakovinu. Nikdy by nič také nevypustil z úst. Ale…

Astronaut a fyzik Wubbo Ockels, ktorému diagnostikovali rakovinu obličiek, začal po týždni s Hofom plávať v studených amsterdamských kanáloch.
Významný holandský filozof René Gude (rakovina kostí) sa pustil do Wimových dychových cvičení.
A novinár Mark Bos (rakovina prostaty) mal vo svojej chate drevenú kaďu na sedenie so stálou teplotou jeden stupeň nad nulou. Volal ju studené sedadlo.
Hľadali títo chlapi zúfalo liek na svoju chorobu?

metódy Wima Hofa pri rakovine

 

Chcel prekonať rakovinu prostaty

Novinár a dokumentarista Mark Bos bojoval s rakovinou a o Wimovi Hofovi sa dopočul krátko po oznámení diagnózy.
Rakovinu prostaty mu diagnostikovali v septembri dvetisícdvanásť. Mal značne zväčšenú prostatu a rakovina sa rozšírila do lonovej kosti. Lekári mu povedali, že je to neoperovateľné. Ďalšie testy mu robili vo fakultnej nemocnici Univerzity Radbout a prišli ďalšie zlé správy. Rakovina bola už aj v pečeni. Nedala sa liečiť.

Vedľajšie účinky injekcií boli nepríjemné, preto ich Bos odmietol, no bral lieky a dal sa do boja. Začal svoju chorobu skúmať, akoby to bola zaujímavá téma pre dokumentárny film. Okrem toho sa viac hýbal a zdravšie jedol. Inštinktívne vycítil, že je správny čas robiť všetko, čo považoval za zdravé, no ako novinár na to nikdy nemal čas. Jednoducho chcel niečo spraviť…

Otužovanie a dychové cvičenia hrali dôležitú úlohu v jeho snahe udržať sa v čo najlepšej fyzickej kondícii a psychickej pohode. Po prvom tréningu s Wimom Hofom bol z účinkov nadšený. Mal viac energie, dobrá nálada mu vydržala niekoľko dní. Rozhodol sa teda, že bude pokračovať v tréningu s Wimom.

 

….rakovina sa už nešírila

Šiel na týždeň do Poľska, kde sa otužovalo v kopcoch, a dýchal tam denne viac ako hodinu. Výsledky boli veľmi sľubné. Po röntgenovom vyšetrení v nemocnici si konečne vypočul dobré správy. Na prekvapenie lekárov nemal v kostiach po rakovine ani stopy. Rakovina sa už nešírila.

Lekári povedali, že jestvuje malá šanca na uzdravenie odobratím napadnutých žliaz a následnou sedemtýždňovou rádioterapiou. Bos nebol z toho spočiatku nadšený, no nechcel odovzdať svoj osud do rúk zázračných liečiteľov a umrieť bez liečby. S operáciou teda súhlasil.
Bola úspešná. Lekári mu odstránili štyridsaťjeden žliaz, pričom v sedemnástich sa našla rakovina. Lenže tumor bol v prostate priveľký. Radiáciu odborníci nakoniec zrušili, pretože mali pocit, že aj tak nepomôže. Bos bol znovu na začiatku. Absolvoval vážnu operáciu zbytočne. Bol totálne vyčerpaný a sklamaný.

Wim Hof Ľadový mužPrečítajte si tiež
Wim Hof. Jeho metóda pre lepší a zdravší život.

 

Potreboval získať vieru v uzdravenie…

A presne to aj spravil. Tesne pred operáciou sa pridal do expedície na Kilimandžáro (Wim Hof vymyslel výzvu, že vyjde na takmer 5900 metrov vysoký vrch za 48 hodín…a ľuďmi, ktorí majú rôzne vážne ochorenia).
Túžba dostať sa až na vrchol bola skvelou motiváciou na to, aby sa znovu vrátil k metóde Wima Hofa. Začal trénovať, zlepšil si kondíciu. V decembri dvetisíctrinásť zasa zabehol devätnásť kilometrov. Lenže keď to vyzeralo, že sa všetko uberá správnym smerom, prišla ďalšia prekážka.

Hodnota jeho prostatického špecifického antigénu (PSA) sa pred operáciou pohybovala na úrovni päťdesiatdva, no po operácii vyskočila na dvesto, a teraz dokonca prekročila číslo tristo. Bola to katastrofa. Bos musel poľaviť v tréningu a absolvoval ďalšiu operáciu. Napriek tomu šiel na Kilimandžáro. Vďaka odhodlaniu a dychovým cvičeniam vystúpil až na vrchol.

Koen de JongNikdy neveril, že by ho mohol Wim Hof vyliečiť,“ píše v knihe Cesta ľadového muža bestsellerový autor Koen de Jong,  „Všimol si však, že metóda mu dáva viac energie na každý deň, aby mohol žiť pozitívnejšie a aktívnejšie. Vzhľadom na okolnosti sa cítil skvelo. Behal, robil dychové cvičenia, každý deň otužoval. Neležal v posteli s rakovinou prostaty, ale žil svoj život naplno. Našiel si novú  priateľku, veľa cestoval. O svojej chorobe, hľadaní a skúsenostiach natočil dokumentárny film. Volá sa Retour Hemel (Spiatočný lístok do neba).“

A jeho rada pre ľudí trpiacich rakovinou?
„Nemám radu,“ odvetil. „Nie pre pacientov s rakovinou. Môj príbeh je príkladom, ako môže každý zlepšiť okolnosti vlastného života. Mám však radu pre lekárov, ktorí nás liečia – nech sa uvoľnia zo zovretia smerníc, protokolov a prejavia viac záujmu o pokrok, ktorý ľudia zažívajú po svojom.“

Objednajte si knihu Cesta ľadového muža TU:

 

Zdroj a foto: vydavateľstvo Motýľ, Enahm Ho, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.