Nádherný a jedinečný región. Pritom malebná kopaničiarska krajina Myjavskej pahorkatiny je takpovediac naruby. Na rozdiel od iných slovenských regiónov tu ľudia stavali sídla a cesty na oblých chrbtoch, zatiaľ čo mnohé doliny zostali zalesnené a neprístupné. Krajina na chrbtoch pahorkatiny je široko otvorená a poskytuje ďaleké výhľady siahajúce až za jej hranice. To sú úžasné myjavské kopanice, ktoré ponúkajú krásne vyhliadky.
V knihe Najkrajšie vyhliadky nájdete množstvo výletov s výhľadom na okolitú krajinu, ktoré vyrážajú dych. Zostavil ju skúsený cestovateľ a fotograf Ján Lacika a zárukou kvality je aj vydavateľstvo Dajama, ktoré nás zásobuje nádhernými knihami o Slovensku.
Ponúkame vám dve vyhliadky na Myjavskej pahorkatine, ktoré rozhodne stoja za to!
Myjavské kopanice
Vyhliadky obsiahnuté na tejto trase sú od seba pomerne vzdialené. Aj keď sa dajú absolvovať v rámci jedného celodenného pešieho výletu, povaha terénu a kvalita ciest medzi vyhliadkami ich priam predurčuje prejsť na nejakom dopravnom prostriedku. Kto má kondíciu a nebojí sa kopcovitej krajiny, sadne na bicykel, pohodlnejší cestovatelia absolvujú dlhšie úseky medzi hlavnými vyhliadkami trasy autom alebo motocyklom. Na posledné dve alternatívy nie je vhodný iba prvý úsek z Košarísk na Bradlo.
Na Bradlo
Cyklistický výlet sa začína v Košariskách. Z rázovitej obce, ktorá je rodiskom Milana Rastislava Štefánika, vyrazíme po asfaltovej ceste smerom na Brezovú pod Bradlom sledujúc žlté turistické značky.
V Dolných Košariskách odbočíme doprava na strmo stúpajúci chodník.
Výstupová trasa vedie popri drevenom dvojkríži, od ktorého sa otvára prvá vyhliadka na trase výletu. Stredobodom výhľadu sú Štefánikove rodné Košariská s kulisou zalesnených Malých Karpát v pozadí.
Hlavným cieľom prvej časti výletu je však vyhliadka z mohyly stojacej na vrchole Bradla (nižšie na mapke 1), ktorá je dostupná po zeleno značkovanom chodníku.
Monumentálny pamätník z bieleho spišského travertínu projektovaný architektom Dušanom Jurkovičom je miestom posledného odpočinku M. R. Štefánika. Stojí na vrcholovej plošine najvyššieho vrchu Myjavskej pahorkatiny. Výhľad na sever je čiastočne obmedzený lesným porastom, avšak o to krajší a otvorenejší je výhľad na opačnú stranu. Neďaleké mestečko Brezová pod Bradlom uvidíme ako na dlani.
Cestou od mohyly k parkovisku sa nám predsa len viac ukáže aj severná strana, aj keď len cez lúku, ktorá sa v zime využíva ako zjazdovka.
Putovanie kopanicami
Z Bradla sa po červenej turistickej značke dostaneme do Brezovej pod Bradlom. Z mesta na jeho úpätí pokračujeme po trase označenej zelenými turistickými značkami. Tento úsek nie je vyhliadkový, pretože vedie po asfaltovej ceste stúpajúcej hore dolinou. Okolitá krajina však nie je nezaujímavá, pretože patrí k typickým kopaničiarskym oblastiam a cesta míňa jednu kopanicu za druhou. V osade Rafčíkovci odbočíme z cesty doľava a hore svahom vystúpime do väčšej osady Bašnárovci. Záverečný úsek k druhej hlavnej vyhliadke prechádza prevažne zalesnenou krajinou s obmedzenými výhľadmi. O to ohromujúcejší je príchod k hradu Branč.
Na Branč
Hrad Branč (na mapke pod číslom 2) je medzi slovenskými výhľadmi pojmom. Je logické, že ak charakteristickú siluetu hradnej zrúcaniny na vŕšku vidieť z takmer všetkých možných kútov severného Záhoria, musí sa do výhľadu z nej vmestiť obrovský kus okolitej krajiny. Inak povedané, z Branča dohliadneme na celé severné Záhorie. Hrad postavili v 13. storočí na ostrom vápencovom vŕšku, ktorý je najzápadnejším bradlom dlhočizného bradlového pásma prechádzajúceho takmer celým Slovenskom až po ukrajinskú hranicu. Upravená hradná zrúcanina s čiastočne zakonzervovaným murivom leží blízko Podbranča, v ktorom sa cesta za myjavskými vyhliadkami končí.
Trasu si možno predĺžiť a navštíviť na vyhliadky štedrú kopaničiarsku krajinu na severnej strane doliny Myjavy. Zvlášť pôsobivá je trasa po lokálnych a červeno značkovaných asfaltových a poľných cestách medzi Sobotišťom a Vrbovcami.
Odporúčame
K výletu za myjavskými vyhliadkami možno pridať aj zaujímavý sprievodný program týkajúci sa miestnych osobností a dejinných udalostí, ktoré sa odohrali v tomto malebnom kúte Slovenska. Vo východiskovej obci Košariská môžeme v letnej sezóne navštíviť Múzeum M. R. Štefánika zriadené v jeho rodnom dome. V okolí Myjavy a Brezovej pod Bradlom sa nachádza viacero pamätných miest spätých s udalosťami revolučných rokov 1848 a 1849.