Najvýchodnejší slovenský národný park, ktorý neraz ponúka neskutočné pohľady a jedinečné miesta. Územie Národného parku Poloniny patrí do sninského regiónu a nájdete tam unikátne prvky nielen prírodného, ale i kultúrneho bohatstva. Aj preto je toto prostredie z hľadiska turizmu veľmi atraktívne a každý rok tam láka množstvo turistov zo Slovenska, i zahraničia. Na vlastnej koži môžete zažiť karpatskú prírodu, drevenú architektúru a spoznať zaujímavých ľudí.
Poďte sa s nami pozrieť do Polonín a dáme vám niekoľko tipov, čo si určite pozrieť a čo navštíviť.
Poloniny sú ideálne na cykloturistiku
Je to preto, že sú tam značené cyklotrasy a cyklochodníky v úctyhodnej dĺžke viac ako 250 km. Trasy vedú prevažne po lesných cestách a chodníkoch v nenáročnom teréne. Pri jazde si môžete užívať malebné výhľady počas putovania karpatskými lesmi, dolinami a lúkami.
Na oficiálnej stránke Poloniny nájdete všetky dostupné cyklistické chodníky aj s informáciami o ich náročnosti, stúpaní, dĺžke, po akej turistickej značke vedú. A tiež pre aký typ bicykla sú vhodné. Momentálne je cykloturistom k dispozícii 12 trás rôznej náročnosti, napríklad:
- Cyklistický chodník ikon
- Po sninskej úzkokoľajke
- Za históriou Sniny
- Cyklochodník umenia
- Okolo Morského oka a ďalšie
Už z názvu vyplýva, čo vás počas jazdy čaká, čo budete môcť obdivovať a čo zažiť. Ak nemáte bicykel, nezúfajte. V požičovni elektrobicyklov si môžete prostredníctvom rezervačného formulára požičať ebajk, no najneskôr jeden deň vopred. Neskutočnú atmosféru rusínskeho kraja si môžete vychutnať aj spolu so skúseným sprievodcom, ktorý vám poskytne okrem bezpečnej jazdy aj pútavé rozprávanie.
Mimoriadne tmavá hviezdna obloha
Voľným okom sa tu dá pozorovať 2500 až 3000 hviezd. Ak majú návštevníci záujem, v observatóriu môžu absolvovať prehliadku s odborným výkladom. Pozorovať môžu objekty nočnej oblohy ďalekohľadom, alebo počas jasného dňa Slnko cez solárny teleskop. V ponuke je teda večerná exkurzia, denná exkurzia, program planetária, alebo prednášky na rôzne témy z oblasti astronómie a kozmonautiky.
Prečítajte si tiež
Svetelné znečistenie a parky tmavej oblohy.
Kde ich hľadať?
V Poloninách môžete nazbierať rôzne zážitky
Dobrodružstvami vás môžu sprevádzať odborníci z daných oblastí. Zo sprevádzaných zážitkov si môžete vybrať napríklad: Nočnou oblohou, Prales spieva, Pešo za bylinkami, Krajinou vlčích hôr, či Prales v noci nespí. Posledné dobrodružstvo je spojené so zážitkovým prenocovaním v lese pod hviezdnou oblohou v spacáku.
Unikátne sakrálne stavby
Väčšina z nich pochádza zo 17. až 18. storočia a zaujímavosťou je, že boli postavené bez jediného klinca. Sú charakteristické bohato zdobeným interiérom a nachádzajú sa už len v deviatich obciach na Slovensku – osem gréckokatolíckych drevených chrámov a jeden pravoslávny. Tieto národné kultúrne pamiatky v rámci destinácie Poloniny spája už spomínaný Cyklistický chodník ikon.
Na trase uvidíte rôzne zaujímavosti.
Drevené kostolíky – Uličské Krivé, Ruský Potok, Topoľa, Jalová, Kalná Roztoka, Šmigovec, Hrabová Roztoka, Ruská Bystrá, Inovce. Nová Sedlica – najvýchodnejšia obec SR, východisko na trojcíp – Kremenec, prales Stužica. Tiež Dúbrava – 300 ročný dub, vejmutovka, tulipánovník. Skúste Beňatinu – kúpanie v zatopenom kameňolome a môžete sa tiež napojiť na cyklotrasy na Ukrajine a v Poľsku.
Ubytovanie a jedlo
Ak chcete stráviť v Poloninách viac času a poriadne ich spoznať, naplánujte si s rodinou alebo s priateľmi pobyt a vyberte si ubytovanie. V ponuke je hotel, penzión, chalupa, turistická ubytovňa, ubytovanie na súkromí, aj kempovanie v stanoch.
A určite neostanete ani hladný, pretože si môžete vychutnať výborné regionálne jedlo, napríklad tatarčené pirohy, hustú polievku mačanku, alebo plnené kapustné listy, ktoré tu podávajú pod názvom holubky (tu nájdete náš tradičný recept na východniarske holubky). Na výber je dostatočné množstvo penziónov, hotelov, hostincov a reštaurácií, kde vás ochotne zasýtia.
Zubor hrivnatý tu žije vo voľnej prírode – a darí sa mu
Národný park Poloniny je jediným územím na Slovensku, kde žije vo voľnej prírode zubor hrivnatý, ktorý je najväčším európskym suchozemským cicavcom. Zubor je impozantné a mohutné zviera, ktoré v dospelosti môže vážiť v prípade samca od pol tony až po takmer tonu, teda neuveriteľných 1000 kg. Nečudo, že niektorí ľudia majú strach, že pri svojich potulkách týmto krajom natrafia na zubry. Je treba ich sledovať z väčšej vzdialenosti a pri náhodnom bližšom stretnutí zachovať pokoj.
Turistické atrakcie v Poloninách
- Medzi turisticky atraktívne miesta patria už spomínané poloninské cerkvi, ktoré spája Chodník ikon.
- Zaujímavý je aj pohľad na najväčšiu slovenskú nádrž na pitnú vodu, ktorá nesie názov Starina.
- Turisticky lákavým miestom je aj Jarabá skala (nazývajú ju tiež Riaba skala).
- Najväčší slovenský prales NPR Stužica.
- Najvyšším vrchom národného parku je Kremenec, a tam sa stretávajú hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny.
Dominantnou drevinou je buk lesný. Lesy sú bohaté na lesné plody a huby, no nesmieme zabúdať, že v národných parkoch a iných chránených územiach je zber lesných plodov zakázaný. Treba sa riadiť návštevným poriadkom národného parku, po zonácii však budú vyhradené lokality pre zber lesných plodov aj v NP Poloniny.
Zdroj a foto: Pri písaní článku sme čerpali informácie
z oficiálnej stránky www.regionpoloniny.sk.
FB Poloniny – neskutočne skutočné