Pagaštan konský ako liek na vaše kĺby

LinkedIn

Pagaštan konský alebo tiež divý gaštan nájdete na mnohých miestach – v parkoch, lesíkoch a určite nie je vhodný len pre kone, ale aj pre ľudí. Nechutí – radšej si urobte nejakú dobrotu z jedlých gaštanov (gaštanové pyré, krém, gaštanovú polievku, či úžasné pečené gaštany). No pagaštan konský je skvelým liečiteľom.

 

Liečivý pagaštan konský

Pagaštan od jedlého gaštanu spoznáte ľahko – hnedá guľôčka s bielym bruškom, ktorá sa vykotúľala z pichľavého pláštika.
Pagaštan má vysokú nutričnú hodnotu, preto bol doplnkový krmivom domácich prežúvavcov (aj koní).
Deti si z gaštanov rady robia milé postavičky, do ktorých zapichnú zápalky alebo špajdle.

Bylinkári zasa poznajú liečivý potenciál pagaštanu konského. Pomáha pri artróze, dne, opuchoch nôh, prekrvení končatín.
Extrakt je vhodný pre pacientov, ktorých trápi varikóza, lebo posilňuje oslabené žily. Zabraňuje vzniku trombózy a znižuje krehkosť vlásočníc. Dobrý je aj na ekzémy.

 

Pagaštanový kúpeľ

Reumatikom lekári kedysi odporúčali pagaštanový kúpeľ, ktorý pomáhal odstrániť bolesť z ich poskrúcaných kĺbov. Semená však museli byť čerstvé. Prospešný je aj pri opuchoch po zlomeninách.
Pagaštan našiel uplatnenie aj v estetickej medicíne. Pridáva sa do ochranných krémov, pretože bráni v tom, aby sa koža po slnení zapálila.

pagaštan konský

Nazbierajte si divé gaštany. Deti potešíte milými postavičkami a sebe uľavíte liečivými účinkami.

Krém na kĺby

Ten si môžete urobiť aj doma a nemusíte ho kupovať.
Desať rozdrvených alebo nakrájaných gaštanov vložte do skleneného pohára a zalejte alpou alebo liehom. Nechajte niekoľko týždňov lúhovať pri izbovej teplote – stačí cca 20 dní a tekutina zhnedne. Získa konzistenciu ako želé, takže to je správny čas začať ho používať.

Takýto liehový bylinný extrakt z pagaštanu konského pomáha proti bolestiam kĺbov a chrbtice. Natierajte ho na boľavé miesta. Bolesť zvykne po štvrť, polhodinke odznieť.
Takúto zmes môžete využiť aj proti zápalu kŕčových žíl.

 

Tinktúra z pagaštanu konského

Tinktúra je celkovo dobrá pri cievnych problémoch. Zlepšuje cirkuláciu krvi v pľúcach, nohách, zlepšuje kvalitu cievnych stien a periférneho prekrvovania.
Takáto tinktúra je vhodná aj pri liečbe hemoroidov, bercových vredoch a kŕčových žilách. Užíva sa aj po infarkte, či pri prevencii mozgovej mŕtvice.

Tinktúra sa vyrába z púčikov rastlín pagaštanu konského. Jeden diel púčikov sa zmieša s 10 objemovými dielmi liehu a nechá sa stáť v uzatvorenej sklenej nádobe asi tri týždne na slnku. Po prefiltrovaní sa používa zvonka na natieranie boľavých a postihnutých miest.

jedlé pečené gaštanyPrečítajte si aj
Gaštany jedlé. Čo všetko sa z nich dá pripraviť?


                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.