Potravinové mole. 12 tipov a babičkine rady, ako sa ich účinne zbaviť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Potravinové mole vedia narobiť poriadne problémy a sú naozaj nepríjemným spoločníkom. Navyše v kuchyni, kde chceme mať čisto a poriadok. Napriek tomu sa občas objavia, aj keď vyčistíte celú domácnosť a skrinky s potravinami. Jednoducho sa vrátia a boj sa môže začať odznova. Odkiaľ sa tieto mole berú, prečo sa vracajú a ako s nimi bojovať? Akými prostriedkami a osvedčenými radami sa ich zbaviť?
Poradíme!

Nepríjemné potravinové mole

Neštípu, nebzučia a neprenášajú žiadne choroby. Mohli by ste nad nimi mávnuť rukou, ale pravdou je, že tieto nenápadné motýle vám môžu znepríjemniť život a spôsobiť v domácnosti spúšť. Týchto nevítaných hostí najčastejšie nájdete v špajzi, kde sa živia suchými potravinami, ako sú múka, obilniny a sušené ovocie. Chutí im aj ryža, strúhanka, obilniny, instantné polievky a korenie.

Larvy potravinových molí ste si pravdepodobne priniesli domov z obchodu. Ak bývate v činžiaku, nájdu si cestu aj od vašich susedov. Môžu k vám preletieť a usadiť sa v kuchyni, blízko potravín. Ako sa ich zbaviť? Čo funguje na potravinové mole?

12 tipov na potravinové mole

Začneme samozrejmými tipmi, ktoré však väčšinou zanedbávame, no zopakujme si ich – vedia vám ušetriť veľa času a energie.

Skontrolujte nákup

Keď si domov prinesiete potraviny, vyberte si tie, ktoré mole obľubujú, a dôkladne ich skontrolujte. Dávajte pozor na vrecká s múkou, cukrom, ryžou, strukovinami, strúhankou alebo inými sypkými potravinami.
Mole tiež majú rady sušienky, keksy, čokoládu alebo orechy. Otvorte a skontrolujte sypké potraviny a potom ich preložte do uzatvárateľných a priehľadných nádob.
Zaberie vám to len pár sekúnd a už týmto prvým krokom dokážete veľa odhaliť…a predísť usadeniu molí v kuchyni.

potravinova-mola

Poriadne vyčistite špajzu

Toto je najdôležitejší krok. Preventívne alebo keď už sa nejaké objavia – kompletné a dôkladné vyčistenie špajze, skriniek s potravinami a zásuviek.
Odstráňte všetky potraviny a dobre povysávajte každý kút, najmä štrbiny a miesta za policami. Použite zmes vody a octu alebo dezinfekčný prostriedok a dôkladne utrite všetky povrchy. Odstránite tak nielen zvyšky potravín, ale aj feromóny, ktoré priťahujú ďalšie mole.

Skontrolujte potraviny, ktoré už máte

Dajte si tú námahu a raz za čas prezrite všetky potraviny, ktoré máte doma. To, že sa do nich dostali mole, zistíte podľa typických drobných bielych pavučín a chumáčikov. Sú to akoby jemné hodvábne vlákna utkané húsenicami a zvyšky kokónov. Ak niečo takéto nájdete, hoci aj malý kúštik – napadnuté potraviny okamžite vyhoďte a okolie dobre vyčistite.

Pasce na potravinové mole

V obchodoch aj na internete už kúpite veľa pascí a odpudzovačov molí. Vzhľadom na možný kontakt s potravinami však vyberajte také, ktoré neobsahujú insekticídy, nie sú toxické a nemajú zápach.
Najviac sa osvedčili špeciálne papierové lepiace pásiky, tzv. pasce na mole, ktoré sú napustené feromónmi. Tie vydávajú vôňu, ktorá priťahuje samčeky molí. Všetok hmyz, ktorý sa na ne zachytí, sa prilepí a uhynie.

Napríklad 2 kusy lapača potravinových molí od Brosu vás vyjdú na tri eurá. Je to lepiaca pasca bez zápachu na sledovanie prítomnosti vijačky paprikovej v kuchyniach, špajzách, skladových priestoroch alebo priamo v skriniach s potravinami. Lepidlo s feromónmi účinne zachytáva samcov vijačky paprikovej. Neobsahuje aktívne insekticídy a účinkuje až 3 mesiace.
Alebo múdry Ferokap, lepiaci pás na odchyt potravinových molí za pár desiatok centov.

lepiaci-pas-potreavinove-mole

Ďalšie tipy proti potravinovým moliam

  • Bobkové listy rozložte pomedzi sypké potraviny alebo tam, kde sa vám v minulosti objavili mole. Ich silná vôňa odpudzuje mole.
  • Klinčeky a škorica je tiež skvelým odpudzovačom, lebo mole nemajú rady ich vôňu. Klinčeky alebo tyčinky škorice rozmiestnite po skrinkách alebo v zásuvkách.
  • Sušená levanduľa nám krásne vonia, ale mole odpudzuje. Môžete použiť malé vrecúška so sušenou levanduľou alebo zavesiť vetvičky levandule ku skrinkám.
  • Jablčný ocot – mole milujú vôňu octu, tak im pripravte pascu. Nalejte jablčný alebo vínny ocot do malých mištičiek a tie vložte do komory, skriniek, zásuviek s potravinami. Mole sa v octe utopia, lebo mu neodolajú.
  • Céder je pre mole odpudzujúci, doslova sú naň alergické. Takže na niektoré miesta môžete rozložiť kúsky cédrového dreva.

máte doma mole? zbavte sa ichPrečítajte si tiež
Máte doma mole?
Zbavte sa ich prirodzenou cestou, bez chémie.

  • Citrusy sú ďalší osvedčený a účinný tip. Sušená kôra z pomarančov, mandariniek, citrónov alebo limetiek  rozložte na miesta s potravinami a ich vôňa mole odradí.
  • Pivová pasca je tiež dobrý nápad, keďže mole pivo zbožňujú podobne ako my 😊 Nalejte trošku piva do pohára, prikryte ho obväzom a ten previažte okolo pohára šnúrkou alebo stiahnite gumičkou. Pivo zláka mole, ktoré vlezú do pohára a von sa už nedostanú.
  • A na záver ešte jeden tip – vložte napadnuté potraviny do mrazničky. Múka, cukor, ryža ap. – dajte ich na jeden deň do mraziaceho boxu. Zmrazíte tak prípadné zárodky a zabránite ich šíreniu. Potravinám to neublíži. Potom len danú potravinu preosejte a prezrite.

Zdroj a foto: Youtube/The Nifty Nester, wikimedia/Mvuijlst,
LepšíDeň.sk, trasti.cz, idnes.cz


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.