Prvá tatranská ferrata cez Priečne sedlo v Tatrách

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Po ôsmich rokoch plánovania a niekoľkých týždňoch vŕtania vznikla vo Vysokých Tatrách prvá via ferrata vo vysokohorskom teréne. Kompletne zaistená cesta vedie cez Priečne sedlo (2 352 m) – z Malej do Veľkej Studenej doliny. Náročnosťou sa tatranská ferrata radí medzi najľahšie, no výhľadmi medzi najkrajšie na Slovensku. Ferratové sety plánujú požičiavať aj na Téryho chate, takže by ste nemuseli mať vlastné. Nateraz je najbližšia požičovňa v Starom Smokovci.

„Výstup ferratou trvá pohodovým tempom 45 minút, no ak si pripočítate výstup k nej a zostup – ide o celodennú túru. Orientačný turistický čas okruhu zo Starého Smokovca (resp. Hrebienka) uvádza viac ako 9 hodín (bez posilnenia sa na Zamkovského, Téryho a Zbojníckej chate, ktoré sú po ceste), no v peknom počasí tento prechod cez dve doliny určite stojí za to,“ vysvetľuje Katka Bohušová, ktorá si ferratu preliezla a vrelo ju odporúča.
V spolupráci s časopisom Krásy Slovensko vás vezmeme na túto novú ferratu – ukážeme, ako vyzerá, prečo sa tam oplatí zájsť a či je vhodná aj pre vás.

 

Vysokohorská tatranská ferrata

230 kramlí a stúpačiek, schodíky a 430 metrov oceľového lana na kompaktnej tatranskej žule. Taká je nová zaistená cesta, ktorou môžete prejsť od Téryho k Zbojníckej chate. Vedie Tatranským národným parkom, národnou prírodnou rezerváciou Studené doliny, kde platí najvyšší, piaty stupeň ochrany prírody. Podľa návštevného poriadku TANAP-u bude prístupná len počas letnej turistickej sezóny – od 15. júna do 31. októbra. Počas zimy sú chodníky na tatranské štíty a cez vysokohorské sedlá uzatvorené, avšak tento prechod v zime vyhľadávajú skialpinisti.

Obľúbená túra cez Priečne sedlo bola až do roku 2014 jednosmerná, no dnes ním vedú až 3 línie: obojsmerné prepojenie Studených dolín turistickým chodníkom zaisteným reťazami, paralelne s ním vedie nová železná cesta. Prvý chodník cez sedlo vybudovala v rokoch 1935 až 1937 ostravská sekcia Klubu československých turistov, za novú cestu vďačíme Klubu slovenských turistov.

tatranská ferrata cez Priečne sedlo

 

Vhodná aj pre začiatočníkov

Hoci pôvodné plány zneli logickejšie – sprístupniť niektorý z tatranských vrcholov/vysokohorské sedlo, kde nevedie chodník, ale po dohode s ochranármi a záchranármi sa tvorcovia ferraty rozhodli pre tento variant. Plánovali vybudovať cestu strednej náročnosti, no napokon máme v Tatrách železnú cestu náročnosti A vhodnú aj pre začiatočníkov.
Podľa klasifikácie 6-dielnej Schallovej stupnice náročnosti zaistených ciest je najjednoduchšia. Označuje mierne strmý terén, prevažne skalnatý, miestami trávnatý, kde sú všetky exponované prechody dôkladne zabezpečené.

Nástup na ferratu je priamo vedľa starých reťazí – pri žltej turistickej značke. „Vpravo od  chodníka obliekame sedáky a železnou cestou prekonáme prevýšenie 150 metrov. Pod nami sa kľukatí chodník k Téryho chate, vychutnávame si pohľady do Malej Studenej doliny, výhľady na Ľadový štít, na Lomnickom štíte sa leskne observatórium a v doline Spišské plesá, zo Žltej steny počuť cinkot horolezeckých istení a hlasné povely zo štandov,“ popisuje Katarína Bohušová.

tatranská ferrata cez Priečne sedlo

 

Ferrata Horskej záchrannej služby

Trasa sa končí povyše sedla – na hrebeni Širokej veže.  Pred zostupom do Veľkej Studenej doliny sa kocháme výhľadom do dolín a na protiľahlú Priečnu vežu. Čaká nás ešte 80 metrov istený zostup popri chodníku.
Možný je aj zostup žlto značeným chodníkom naspäť do Malej Studenej doliny k Téryho chate. Hoci výstup hravo zvládnu všetci zdatní turisti, cesta na viacerých úsekoch prechádza cez mokré trávy a exponovanejším terénom ako klasická cesta. Preto by v povinnej výbave nemala chýbať ferratová súprava – prilba, sedací úväz a tlmič pádov.

Ak súpravu ešte nechcete odložiť, v neďalekej Tatranskej Kotline, pri turisticky prístupnej Belianskej jaskyni sa nachádza starý lom. Okrem cvičných lezeckých ciest tam nájdete aj ferratu Horskej záchrannej služby – prvú svojho druhu na Slovensku. Stenou vedie 120 metrov dlhá línia, ktorá má dva varianty náročnosti C. Cesty na vyšmýkanom vápenci sú technicky náročnejšie, no k nástupu sa od parkoviska dostanete za pár minút a výstup nezaberie viac ako štvrťhodinku.

 

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Predplatné na časopis nájdete TU.
Text a foto: Katarína Bohušová, Ivan Bohuš, LepšíDeň.sk

Krásy Slovenska časopis


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.