zmýšľate čo uvariť vašim hladošom na obed či večeru? Ste už prejedení rôznych mäsových jedál? Všade samé rezne, guláše či soté… V letných horúčavách sa vám možno tiež nechce dlho vystávať pri sporáku ako nám, a tak hľadáte niečo rýchle, jednoduché a hlavne chutné?
Máme pre vás skvelý tip. Sladké recepty majú radi nielen deti, ale aj dospelí. Palacinky, šišky, knedličky, ale aj žemľovku….ale čo tak urobiť si minižemľovky. Inú verziu tohto tradičného jedla?
Máme pre vás skvelý tip. Sladké recepty majú radi nielen deti, ale aj dospelí. Palacinky, šišky, knedličky, ale aj žemľovku….ale čo tak urobiť si minižemľovky. Inú verziu tohto tradičného jedla?
Receptov na žemľovku je mnoho. Niekto používa pri jej príprave rožky, iný žemle. U nás používame vianočku či biely koláč. V sezóne nesmie chýbať čerstvé ovocie, v zime zasa kompót. Najradšej ju máme s vrstvou sladučkého bielkového snehu 🙂 Vyskúšajte si ju pripraviť netradične – ako minižemľovky. Stačia vám menšie zapekacie formičky, alebo aj mištičky.
Recept na minižemľovky
Žemľovka je známa ako sladký chlebový nákyp. Poznali ju už starovekí Rimania, ktorí ju pripravovali s chlebom, mliekom a medom. V stredoveku bola obľúbeným pokrmom na anglickom vidieku, kde na jej prípravu používali cestoviny, mlieko a vajcia. V českej a slovenskej kuchyni ju pripravujeme ako sladký nákyp z jabĺk a z bieleho pečiva, namočeného v osladenom mlieku. Susedné Rakúsko ju pozná ako Scheiterhaufen.
SUROVINY na 4 ks minižemľoviek
- 1 ks vianočka (biely koláč)
- 500 ml plnotučné mlieko
- 4 ks vajce
- 1 ks tvaroh
- 3 až 4 ks jablká (alebo iné ovocie)
- 1 ks vanilkový cukor
- 1/2 ks vanilkový puding v prášku
- 6 PL kryštálový cukor
- 1 ks citrón
+ tuk na vymazanie formičiek
+ strúhanka na vysypanie
+ strúhanka na vysypanie
POSTUP
Pripravíme si formičky na minižemľovky. Tie, ktoré sme použili mali priemer 12 cm. Vymastíme ich tukom a vysypeme strúhankou. Formičky naukladáme na plech na pečenie. Rúru na pečenie vyhrejeme na 180°C. Ak nemáte zapekacie formičky, môžete použiť mištičky vhodné do rúry alebo žiaruvzdorné dózy.
Jablká si umyjeme, očistíme a nastrúhame na strúhadle. Môžeme použiť aj iné ovocie. Počas sezóny napríklad čerešne, višne, slivky, nektárinky či broskyne. V zime zas obľúbené kompótové ovocie, ktoré máme v komore.
Tvaroh vymiešame s ½ vanilkového cukru a pridáme trocha citrónovej šťavy. Mali sme v chladničke mascarpone, tak sme ho vyskúšali použiť. Samozrejme môžete použiť hrudkovitý tvaroh obľúbenej značky, alebo vyskúšať mascarpone.
Vianočku alebo biely koláč si nakrájame na menšie kocky. Žĺtka oddelíme od bielkov. Bielka si odložíme bokom. Do misky nalejeme plnotučné mlieko. Pridáme 2 PL kryštálového cukrua vaječné žĺtka. Prisypeme ½ vanilkového pudingu v prášku. Metličkou vymiešame.
Vyskúšajte tiež náš recept na
Marhuľovo-tvarohová žemľovka. Chutná spomienka na detstvo.
Do pripravených formičiek dáme vrstvu nakrájanej vianočky. Polejeme zopár lyžicami vanilkovej zmesi. Na vianočku dáme 1 PL ochuteného tvarohu a uhladíme. Na tvarohovú vrstvu uložíme postrúhané jablká, ktoré predtým vyžmýkame rukami. Jabĺčka posypeme ½ PL kryštálového cukru. Uložíme ďalšiu vrstvu vianočky a opäť polejeme pár lyžicami vanilkovej zmesi.
Minižemľovky dáme piecť na približne 20 minút. Pečieme na strednej koľajničke v rúre, aby sa nám žemľovky upiekli, no zároveň neprihoreli.
Z odložených bielkov si vyšľaháme tuhý sneh. Pridáme 2 PL kryštálového cukru a ½ vanilkového cukru. Sneh navrstvíme na minižemľovky a dáme zapiecť. Postačí zopár minút. Upečené minižemľovky vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Formičku uložíme na tanier a podávame.
Foto: autorka/LepšíDeň.sk