Najskôr si predstavte, ako vezmete do ruky krásnu červenú reďkovku a zahryznete do nej. Je chrumkavá, šťavnatá, vôbec nie štipľavá. Presne aká má byť…
Reďkovka je nielen skvelá do šalátu, ako príloha, ale tiež má množstvo liečivých účinkov. Vedeli ste napríklad, že reďkovky vo všeobecnosti obnovujú náš imunitný systém? Po ich konzumácii nás síra, ktorú obsahujú, chráni pred všetkými patogénmi a slúži ako prostriedok proti žalúdočným červom a iným parazitom.
Organické sulfidy obsiahnuté v reďkovkách udržiavajú čistotu v žilách a cievach a vytvárajú ochrannú bariéru v krvných cievach tak, aby sa na nich neudržali nečistoty. Reďkovka je neuveriteľne dôležitá zelenina a my sa na ňu bližšie pozrieme, aby sme konečne presvedčili aj tých, ktorí neveria – reďkovka je nielen chutná, ale aj nesmierne zdravá.
Reďkovka proti rakovine
Reďkovka pomáha predchádzať srdcovým chorobám a iným srdcovocievnym poruchám, napríklad podporou dobrého cholesterolu a potláčaním zlého. „Navyše šupka reďkovky bojuje proti prakticky všetkým druhom rakoviny, čo robí z tejto malej zeleniny pomocníka v prevencii proti tejto chorobe. Nemôžeme zabudnúť ani na to, že reďkovky liečia obličky, pečeň, pankreas a slezinu,” tvrdí Anthony William v knihe Liečivá sila potravín.
Odborníci a lekári odporúčajú zaradiť reďkovku do jedálnička, ak ste napríklad častejšie unavení, mávate závraty, poruchy spánku, bolesti kĺbov, alebo pálenie záhy. Tiež keď máte vysoký krvný tlak, rôzne zápaly, zvonenie alebo bzučanie v ušiach, vyrážky, zápchu alebo problémy s dýchaním.
Biela reďkovka pomáha aj pri nadváhe, zlepšuje zdravé trávenie. Ak máte problémy po ťažkom jedle, treba si nakrájať a skonzumovať surovú bielu reďkovku, uľaví sa vám.
Kombinácia reďkovky, stonkového zeleru a cibule je základom úžasne liečivého vývaru. Zvlášť pre tých, ktorí bojujú so zápalom pľúc alebo priedušiek.
Aj pri týchto chorobách pomáha reďkovka:
- nádor na mozgu, či rakovina mozgu
- refluxová choroba pažeráka
- artritída
- astma, bronchitída, zápal pľúc
- herpes simplex
- zvýšený krvný tlak
- ochorenia obličiek
- ochorenia štítnej žľazy
- črevné červy a iné parazity
- lymská borelióza
- nespavosť
Vňať z reďkovky nevyhadzujte!
Tú väčšina z nás vyhadzuje, čo je však veľká škoda. Zelená časť reďkovky, čiže vňať, je jedna z najliečivejších potravín vôbec. Vňať reďkovky je druhým najsilnejším prebiotikom, hneď po lesných čučoriedkach.
Listy reďkovky obsahujú hojnosť živín – vitamínov, minerálov, antioxidantov, fytochemikálií a alkaloidov účinných proti rakovine, majú aj antibakteriálne a antivírusové účinky.
Podľa A.Williama obnovujú hrubé črevo a ďalšie časti črevného systému, ktoré stratili schopnosť absorbovať živiny. Živiny zo skonzumovaných zelených častí reďkovky sa vstrebú do nefunkčných častí tráviacej sústavy a vďaka výbornému enzýmovému profilu sa asimilujú lepšie než akákoľvek iná potravina.
Reďkovkové listy môžete jesť surové alebo uvarené. Pripravujte ich podobne ako ostatnú listovú zeleninu. Môžete ich aj posekať a posypať nimi šalát.
Skúste aj čierne reďkovky
Čierne reďkovky sú najsilnejšie zo všetkých druhov reďkoviek. Všetko, čo sme si povedali o hodnote ich koreňa a zelených častí, pre čierne reďkovky platí dvojnásobne.
Vďaka vitamínom C, E, B1, B2, B6 a betakaroténu ju ocenia hlavne ľudia trpiaci poruchami činnosti pečene. Pomáha rozpúšťať žlčové kamene, čistí organizmus a obnovuje jeho funkcie. Lieči dýchacie cesty, podporuje činnosť mozgu a urýchľuje nervovo-svalové reakcie.
Je vhodná aj na mastiace sa vlasy, pri tvorbe lupín, pomáha proti nadmernému masteniu pokožky.
Prečítajte si tiež
5 dôležitých druhov zeleniny, ktoré možno nepoznáte.
RECEPT na svieži reďkovkový šalát
Vyskúšajte túto sviežu vitamínovú bombu z reďkovky a uhorky, doplnenú bylinkami, olivovým olejom a citrónom. Mňam! Suroviny sú na dve porcie.
SUROVINY
- 2 šálky pokrájaných reďkoviek
- 2 šálky pokrájaných uhoriek
- 2 polievkové lyžice pomletého estragónu
- 4 polievkové lyžice nasekaného kôpru
- 2 polievkové lyžice olivového oleja
- šťava zo ¼ citróna
- ½ čajovej lyžičky morskej soli
Kúsky reďkovky a uhorky vložte do stredne veľkej misy a zmiešajte so zvyšnými prísadami. Šalát pred podávaním vložíme na 15 minút do chladničky.
Foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com