Stretnutie medveďa s človekom. Čo robiť, ako reagovať a aké sú signály útoku?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V médiách občas preletia správy, ako medveď zaútočil na turistov, alebo o náhodnom stretnutí medveďa s človekom. Čo robiť v takom momente? A dá sa tomu vyhnúť? A keď už narazíte na medveďa, aké sú tie najnebezpečnejšie signály, kedy je už zle?

Ako tvrdí Ivan Kňaze, veľký znalec prírody, cestovateľ a fotograf, „medveď hnedý je nevyspytateľná šelma. V dôsledku absencie mimických prejavov nie je možné odhadnúť jeho bezprostrednú reakciu, ktorá môže byť blesková. Z ťažkopádne sa pohybujúceho chlpatého zvera sa v okamihu stane vrtká a veľmi rýchla šelma.“
On sám sa s medveďom stretol a v prírode medvede často sledoval. Napísal o tom aj v úžasnej knižke Príbehy zvierat, ktorá vyšla vo vydavateľstve Dajama.

 

Stretnutie medveďa s človekom

„Aj keď som v živote stretol azda sto medveďov, tak každý z nich bol povahovo odlišný. Ako aj človek – jeden je odvážny a druhý zbabelý, jeden je smelý, druhý prestrašený. Zdanlivo môže byť medveď aj pokojamilovný, aký bol ten v Nízkych Tatrách pod Poludnicou,“ spomína si Ivan Kňaze.

Po týždni pozorovania si už myslel, že sú priatelia, chodil mu v pätách, bol spolu s ním na pasienku, z pätnástich metrov mu aj s fotoaparátom pozeral priamo medzi zuby, ako sa napchával kvetmi púpavy. No stalo sa niečo nepredvídateľné!

Z dobrého mladého priateľa sa stal „nervózny“ medvedík. Keď konzumoval chutnú potravu, v dobrej nálade si išiel pod strom odpočinúť. Vtedy sa k nemu Ivan Kňaze znovu „smelo“ približoval, lenže medveď už znervóznel a vypálil proti nemu. Na zábere vidieť, ako útočí s mierne zdvihnutými prednými nohami na nepriateľa.

stretnutie medveďa s človekom

Medveď útočí na nepriateľa.

 

Pozor na medvedice a mláďatá

Veľmi nepríjemná situácia je, keď má medvedica pri sebe mláďatá a potravy sa nehodlá vzdať, aj keby bol človek nablízku. Ak vtedy zavetrí pach človeka, zdvihne sa dovysoka, aby bola čím väčšia a cvaká zubami. Táto situácia by bola aj preňho riskantná, keby nebol na krytom posede, no aj v takom prípade behá človeku mráz po chrbte.

„Ešte v horšej situácii som sa ocitol, keď sa smerom k posedu rútil obrovský medveď – asi 250-kilogramový samec s otvorenou papuľou a penami na pyskoch,“ približuje skúsený cestovateľ a fotograf v knihe Príbehy zvierat. „Pravdaže, posed bol z hrubých dosiek a rebrík z tvrdého dreva. Ale vtedy sa aj tak všeličo človeku v mysli premelie. Veď už sa stalo na Poľane, že medveď dolámal celý posed, alebo sme videli na videu, ako medvede vyšli po rebríku na posed.“

stretnutie medveďa s človekom

Medvedica s mláďatami pri kŕmniku.

 

Predvídajte, buďte opatrní

V revíri medveďov kráčame radšej riedkym lesom ako húštinou, aby sme mali prehľad a videli do diaľky aspoň 50 – 100 metrov. Keď zbadáme medveďa, je prirodzené, že dostaneme strach, netreba však spanikáriť. Prvý bude medveď, čo sa rýchlo stratí, ani nevieme, kam zmizol.

Agresivita medveďa stúpa v dôsledku stresu a vyhladovania, keď sa neuloží na zimný spánok, alebo opačne, keď ho vyduria z brloha kopovy pri zimných nadhánkach na diviaky. Práve tu sa stávajú dosť často úrazy pri strete medveďa s človekom.

Na človeka medveď nikdy neútočí z veľkej vzdialenosti, pretože ako všežravá šelma neútočí kvôli potrave. Na človeka najčastejšie útočí, keď sa ním cíti byť ohrozený. Ak sa človek ocitne nečakane v jeho bezprostrednej blízkosti alebo priamo pri čerstvo ulovenej koristi či pri mláďatách. Zo všetkých stretov medveďa s človekom najväčšie percento pripadá napadnutiu medvedicou, ktorá vodí mláďatá. To však neznamená, že každá medvedica s mláďatami je agresívna, takisto je bojazlivá ako aj iné medvede, človeka sa bojí a uteká pred ním. Môže zaútočiť, keby sme chceli mláďa chytať.

stretnutie medveďa s človekom

Toto je veľmi nebezpečné, medveď vetrí nepríjemné pachy a cvaká zubami.

 

Nenechajte sa oklamať!

Veľmi nebezpečný je medveď, ktorý sa správa agonisticky, upozorňuje Ivan Kňaze. Tento anglosaský termín označuje akúsi nadradenosť, zahŕňa obe časti agresívneho správania (útok a útek), ako aj prejavy, ktorými si súperi navzájom hrozia. Čiže v tom okamihu sa dostal do krízovej alebo konfliktnej situácie, napríklad samec pri ruji a pod.

Takého medveďa môžeme spoznať podľa nervózneho správania, pričom aktívne mrmle a do všetkého hryzie. Aj do posedu, na ktorom práve sedíme, alebo hryzie aj do porastu. Jeho chôdza je pritom strnulá s tvrdým našľapovaním, pričom zanecháva hlbšie odtlačky stôp v zemi.

„Poradiť niekomu, ako by sa mal správať, aby ho medveď nenapadol, sa jednoducho nedá,“ tvrdí Kňaze. „Budem niekomu radiť a samého ma môže medveď prepadnúť. Iní ľudia majú rôzne názory, ako predísť k stretom so šelmou. Jedni hovoria, že si treba ľahnúť a robiť sa mŕtvym a medveď človeka nechá na pokoji. Možno niečo na tom pravdy je, ale veľmi záleží aj na povahe medveďa, musí to byť medveď ľahostajný. Ale čo zlostný a srditý medveď?“

sprej na medveďaPrečítajte si tiež
Sprej na medveďa. Ako funguje, koľko stojí a je naozaj účinný?

Čo si však musíme všetci zapamätať, je, že medveď, ale ani iná šelma nie je v žiadnom prípade vraždy chtivý. Ojedinelý prípad sa stal tento rok v júli, keď usmrtil medveď človeka za obcou Liptovská Lúžna.
Medveď človeka nevníma ako korisť, ale v prípade pocitu ohrozenia sa len bráni. Dosť nebezpečný pre človeka je aj medveď, ktorý sa živí odpadkami z kontajnerov alebo na smetiskách pri hoteloch a pod.

Pri tejto „hotovej“ potrave je neústupčivý. Radšej sa pustí do šarvátky, ako by mal len tak naľahko ujsť. Celkove teda môžeme povedať, že nebezpečnejšie môžu byť zvieratá, ktoré sú zvyknuté na prítomnosť človeka a strácajú prirodzenú plachosť, dodáva Ivan Kňaze.

 

V spolupráci s vydavateľstvom Dajama.
Foto: Ivan Kňaze, Dajama.sk

kniha príbehy zvierat Dajama


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.