Zvykne vás trápiť suchá pleť? Olupuje sa, robia sa vám na nej šupinky a príliš rýchlo vysušuje? Najmä po 30 roku života sa u žien začne pokožka vysušovať, hoci vyzerá čisto, vyživovaná, je dobre prekrvená. No postupne vidno, že na lícach a pod očami je jemne napnutá. Následne sa rýchlejšie tvoria vrásky (najmä okolo očí a úst).
Najhoršie je, že takáto suchšia pleť je citlivejšia na vonkajšie vplyvy. Slnko, vietor a mráz ju niekedy môžu podráždiť, občas sčervená, prípadne podlieha zápalovým stavom. Takáto pokožka je nedostatočne chránená pred únikom vody, a preto je potrebné pri nej používať rastliny s hydratačnými vlastnosťami, rovnaké ako pri normálnej pleti, ale oveľa častejšie.
Suchá pleť a 4 prírodné recepty
Čo pomáha? Napríklad ľan siaty, lipa malolistá, ibiš lekársky, mydlica lekárska, podbeľ liečivý alebo aloa pravá. Tieto bylinky a rastliny znižujú intenzitu a náchylnosť suchej pleti k lúpaniu, nadmernej citlivosti a vzniku zápalových stavov. Protizápalové účinky majú aj kvety čiernej bazy a rumančeka pravého.
1. Bylinkové čistiace mlieko
- 2 lyžičky čerstvých alebo sušených kvetov rumančeka (namiesto rumančeka je možné použiť kvety čiernej bazy alebo kvety lipy)
- ½ pohára plnotučného mlieka
Bylinky zalejeme mliekom a 30 minút zohrievame vo vodnom kúpeli, čiže v nádobe, ktorá je vložená do väčšej nádoby s vriacou vodou. Mlieko nesmie vrieť ani sa na ňom nesmie vytvoriť koža. Po uplynutí tohto času odvar na 2 hodiny odstavíme a scedíme.
Skladujeme v chladničke najviac týždeň. Emulziu nanášame na tvár tampónom a nadbytočné množstvo odstránime kúskami vaty. Odporúča sa najmä na suchú a citlivú pleť.
2. Čistiaci prípravok z rumančeka a otrúb
- 100 g pšeničných otrúb
- 1 fľaša liehového extraktu rumančeka (azulén z lekárne)
Hrsť pšeničných otrúb zmiešame s malým množstvom vody a pridáme 20 až 30 kvapiek rumančekového extraktu. Po vymiešaní umývame prípravkom tvár krúživými, jemne masírujúcimi pohybmi. Potom opláchneme veľkým množstvom vlažnej prevarenej vody.
Táto procedúra je vhodná najmä na suchú a nedostatočne prekrvenú pleť. Prípravok je vhodný na každodenné používanie.
3. Upokojujúca maska z aloe vera
- stredne veľký čerstvý list aloe vera
- 2 lyžice mäkkého tvarohu
- 1 lyžička medu
List aloy ošúpeme, nasekáme na drobné kúsky, roztlačíme a pridáme mäkký tvaroh a med. Po dôkladnom vymiešaní kašu nanesieme na tvár a po 20 minútach umyjeme vlažnou vodou.
4. Maska na suchú olupujúcu sa pleť
- po 1 lyžičke sušeného pamajoránu (oregana), lístkov šalvie, listov podbeľa, mletých semien rasce, kvetov rumančeka, mletého ľanového semena a mletých semien senovky
- 1 pohár vriacej vody
- 2 lyžice sušeného mlieka
Zmiešané bylinky zalejeme vriacou vodou. Keď pomerne riedka zmes ochladne, pridáme sušené mlieko a miešame, až kým nevznikne hustá kaša. Kúsok gázy s otvormi pre oči a ústa priložíme na tvár a nanesieme masku. Po hodine obklad zložíme a tvár umyjeme teplou vodou.
Zdroj a foto: kniha Krása z prírody, wikipedia, Freepik.com