Vlhký alebo suchý kašeľ. Prírodné recepty, ktoré pomôžu a uľavia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Návrat detí do škôl a materských škôlok. My dospelí sa vraciame z dovoleniek do práce. Oveľa viac ľudí v mestskej doprave, v obchodoch…od septembra začína pribúdať aj rôznych viróz. Nachladnutia, bolesti hlavy a tiež suchý alebo vlhký kašeľ, ktorý vie pekne potrápiť. Pri kašli ide najmä o obranný mechanizmus, ktorý má spriechodniť dýchacie cesty, aby boli voľné, ale dokáže nás pekne otráviť a vysiliť, však?
Máme pre vás niekoľko tipov – prečo je dôležité rozlišovať medzi suchým a vlhkým kašľom. A pridáme recepty na cibuľový sirup, olejový obklad, či citrónovo-zázvorový sirup.

 

Ktorý typ kašľa máte?

Naše telo sa snaží pomocou kašľa zbaviť vírusov a baktérií, ktoré napadli sliznice. Preto nie je vždy dobré úplne ho utlmiť. Ak kvôli nemu nemôžete v noci spať a budí vás – vtedy siahnite po prípravkoch a bylinkách, ktoré vám pomôžu. Tiež vo chvíľach, keď cítite kvôli usadeným hlienom tlak na prieduškách.

Pre suchý kašeľ je charakteristické dráždenie v krku, pričom nevykašliavame žiadny hlien.
Vykašliavanie hlienu a bolesť na prsiach je typický pre vlhký kašeľ, pričom hlien nemusí pochádzať z dolných dýchacích ciest. Môže ísť o hlien, ktorý steká z nosa, či dutín.

Podľa toho treba aj vyberať prípravky, ktoré majú rôzne cielenie a účinky. Niektoré tlmia reflex kašľania, iné uľahčujú uvoľňovanie hlienov. Takéto prípravky neužívajte súčasne, len by vám to priťažilo. A ešte jedna rada – lieky na podporu vykašliavania neužívajte neskôr ako o piatej či šiestej, aby vás kašeľ v noci nebudil.

vlhký alebo suchý kašeľ

 

Suchý a vlhký kašeľ

Na suchý kašeľ užívajte antitusiká, ktoré kašeľ tlmia. Poznáme kodeínové, ktoré by sa však nemali brať dlhodobo, pretože sú návykové. A nekodeínové.
Najobľúbenejšie lieky na suchý kašeľ sú Stoptussin sirup, Kaloba, Stodal, pre deti zasa Terezia Nekašli bylinný sirup na kašeľ.

Na vlhký kašeľ sú vhodné mukolytiká, ktoré znižujú viskozitu hlienu a uľahčujú jeho vykašliavanie. Známy je bromexin, acetylcystein, ambroxol, erdosteín.
Na vlhký kašeľ výborne účinkujú rôzne bylinné prípravky z brečtanu, materinej dúšky, tymiánu, prvosienky, alebo skorocelu.

Zápal priedušiek
Niekedy sa infekcia usadí na prieduškách a spustí sa akútna bronchitída, čiže zápal priedušiek. Ak si ochorenie ešte nevyžaduje antibiotiká, má slabší priebeh, v tom prípade skúste využiť prípravok obsahujúci výťažok z pelargónie. Ten je vhodný už pre deti od jedného roka. Vykašliavanie tiež podporujú prípravky s eukalyptovými silicami.

bolí ma hrdlo obkladPrečítajte si tiež
Bolí ma hrdlo, škriabe ma v ňom – pomôže mi obklad?

 

Recepty na vlhký a suchý kašeľ

  • cibuľa a medUrobte si cibuľový sirup na odkašliavanie. Nakrájajte cibuľu na kolieska a pokvapkajte medom. Dajte na noc do chladničky, aby vznikol z toho sirup. Ten potom užívajte po lyžičkách 3x denne.
  • Podobne si pripravte aj cesnak s medom: tri väčšie strúčiky cesnaku ošúpte, najemno rozdrvte a vložte do pohára. Po pár minútach pridajte dve lyžice medu a premiešajte. Keď vás bolí hrdlo a kašlete, užívajte každú hodinu štvrť lyžičky tejto zmesi – skvele vám to uvoľní dýchacie cesty a následne aj hlieny.
  • Keď už beriete lieky na kašeľ, pite dostatok čistej vody a bylinkových čajov, prípadne zvlhčujte vzduch v miestnosti.
  • Populárne je cumľanie pastiliek. Podľa lekárov neuškodia, môžete ich cumľať, vďaka tomu totiž dochádza k zvlhčovaniu sliznice krku a zníženiu nutkania na kašeľ.
  • Na vlhký kašeľ výborne zaberajú odvary, čaje alebo tinktúry z koreňa sladovky, resp. sladkého drievka, ďalej fenyklová, anízová silica, tiež divozelový kvet.
  • Vynikajúci je pľúcnik lekársky, ktorý prečisťuje dýchanie orgány, uľahčuje vykašliavanie a zmierňuje zápal. Vyskúšajte čaj zo sušeného pľúcnika, ktorý pripravíte zaliatím lyžičky suchej vňate. Tu nájdete liečivé účinky aj recepty na čaj, pľúcnikový olej, či šalát. 
Poliekový kašeľ
Možno ste už počuli o tzv. poliekovom kašli, ktorý je typický pre pacientov užívajúcich napríklad lieky na vysoký krvný tlak alebo na zníženie tepovej frekvencie. Po zmene liečby dochádza k ústupu tohto kašľa do niekoľkých týždňov.
  • Recept na citrónovo-zázvorový sirup: bio citrón aj s kôrou a zázvor nakrájajte na kúsky, vložte do sklenenej uzatvárateľnej nádoby, zalejte medom, aby boli zázvor s citrónom prekryté. Zatvorte a uložte do chladničky. Keď zmes pustí šťavu, môžete začať užívať – bude mať takú želatínovú konzistenciu. Môžete si dávať lyžičku niekoľkokrát denne, prípadne pridáte do teplej vody a vypijete.
  • Osvedčilo sa kloktanie slaným roztokom a to v prípade, že máte aj zapálené hrdlo alebo nádchu. Roztok zriedi hlieny, ktoré vám stekajú do nosohltanu, čím sa ľahšie odstránia a neprejdú do pľúc. Do 1 dcl vlažnej vody dajte lyžičku soli a kloktajte.
  • Odporúčame aj šalviu lekársku, ktorá potláča zápal, pomáha vykašliavať, má antibakteriálne a antivírusové účinky. Šalviu je výborná aj na kloktanie pri boľavom hrdle.

šalvia a liečivé účinkyPrečítajte si tiež
Šalvia alias babské ucho na bolesť v krku.

  • Pri dráždivom kašli, tzv. laryngeálnom pomáha obklad z vaty so stolovým olejom. Na kúsok látky, vreckovky nakladiete vatu. V hrnčeku zohrejte klasický olej, ktorým vatu pokvapkáte. Potom priložíte na krk alebo hrudník (nesmie vás to páliť). Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, môžete vymeniť vždy ráno a večer.
  • A napokon osvedčený zemiakový obklad pri bronchitíde. Uvarte v šupke domäkka dva väčšie zemiaky. Roztlačte ich na starej plienke a priložte ešte teplé na hruď a chrbát. Stačí aplikovať raz, vždy večer po kúpeli a pred spaním.

Foto:  Pexels.com, vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.