Mnohí vodiči-seniori to nevedia a možno áno, ale nerešpektujú zákon o cestnej premávke a hrozí im tak pokuta. Vodiči nad 65 rokov sú povinní absolvovať pravidelné lekárske prehliadky, aby mohli pokračovať v šoférovaní – ako často a čo k tomu potrebujú? Ako je to s okuliarmi a inými korekčnými pomôckami nad 65 rokov? A čo im hrozí pri nedodržaní týchto nariadení?
“Mal som 70 a teraz musím ísť každé dva roky na prehliadku,” hovorí Ján z dedinky pri Bratislave. “Viem, že mám problém s jedným okom, asi by som prehliadkou neprešiel, takže ideme predať auto. Trošku nám to skomplikuje fungovanie, ale zvládneme to.”
Vodiči nad 65 rokov a lekárske prehliadky
Po dosiahnutí veku 65 rokov musia mať vodiči potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré vydáva všeobecný lekár. Ide o držiteľov vodičského oprávnenia skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T.
Intervaly prehliadok sú nasledovné:
- Po dosiahnutí 65 rokov je potrebné absolvovať lekársku prehliadku každých 5 rokov.
- Po dosiahnutí 70 rokov je potrebné absolvovať lekársku prehliadku každé 2 roky.
- Po dosiahnutí 80 rokov sa môže lekárska prehliadka vykonávať aj každoročne, podľa zdravotného stavu vodiča.
Doklad o zdravotnej spôsobilosti vodiča a spôsob jeho vyplnenia je uvedený v prílohách k vyhláške Ministerstva vnútra číslo 9/2009 Zbierky zákonov.
Čo ak nemá senior-vodič lekárske potvrdenie?
Podľa § 89 vodiči, ktorí dosiahli vek 65, rokov musia mať pri vedení motorového vozidla pri sebe doklad o zdravotnej spôsobilosti. Na výzvu policajta sú povinní sa takýmto dokladom preukázať.
Ak by takéto potvrdenie nemali alebo ho odmietli ukázať, dopúšťajú sa priestupku, za ktorý mu môže byť uložená pokuta do 100€ v správnom konaní alebo v blokovom konaní do 50€.
Pokiaľ ide o vodičov iných vodičských oprávnení, platia častejšie lekárske kontroly.
Po dovŕšení 65 rokov musia ísť na lekársku prehliadku každé dva roky držitelia vodičského oprávnenia C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE. Taktiež vodiči, ktorí vedú vozidlo s právom prednostnej jazdy, motorové vozidlo využívané na zasielateľstvo a taxi službu a na poskytovanie poštových služieb.
Prečítajte si tiež
Ako postupovať pri dopravnej nehode?
Všetky dôležité informácie a tipy.
Čo obsahuje lekárska prehliadka?
Ide o posúdenie zdravotného stavu so zameraním na choroby a poruchy, ktoré zdravotnú spôsobilosť na vedenie motorových vozidiel vylučujú alebo podmieňujú.
Choroby a poruchy, ktoré zdravotnú spôsobilosť na vedenie motorových vozidiel vylučujú alebo podmieňujú a spôsob ich posudzovania. Tie sú uvedené v prílohe č. 5, Vyhláška 9/2009 Z. z. , Minimálne požiadavky na úroveň telesnej schopnosti a duševnej schopnosti na vedenie motorových vozidiel.
Ide o pomerne rozsiahlu vyhlášku a preto vám to zjednodušíme.
Tu je Zoznam Minimálnych požiadaviek na zrak, sluch, kardiovaskulárne choroby, pohybové obmedzenia, cukrovka a ďalšie ochorenia.
Kde získať predtlačený doklad?
TU si môžete stiahnuť Doklad o zdravotnej spôsobilosti žiadateľa.
Ak by ste mali problém s vyplnením, na tejto stránke nájdete popis.
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti si musí vybaviť a zaplatiť sám vodič. Prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť pre dospelých, alebo lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť pre deti a dorast.
A čo psychická spôsobilosť viesť vozidlo?
Psychickou spôsobilosťou sa rozumie schopnosť viesť motorové vozidlo bez zníženia, narušenia alebo obmedzenia minimálnej úrovne psychických schopností.
Posudzuje sa psychologickým vyšetrením a môže to urobiť len psychológ s certifikátom na certifikovanú činnosť dopravná psychológia.
Psychologickému vyšetreniu je povinný podrobiť sa:
- a) žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE,
- b) iná osoba, ktorej taká povinnosť vyplýva podľa zákona o cestnej premávke.
Pravidelným psychologickým vyšetreniam každých päť rokov a po dosiahnutí veku 65 rokov každé dva roky sú povinní podrobiť sa
- a) vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičského preukazu Slovenskej republiky a ktorí vedú motorové vozidlo skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE,
- b) vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičského preukazu Slovenskej republiky a ktorí vedú vozidlo s právom prednostnej jazdy, motorové vozidlo využívané na prepravu nebezpečných vecí, motorové vozidlo využívané na zasielateľstvo a taxislužbu a na poskytovanie poštových služieb.
Prečítajte si tiež
Sú lepší šoféri muži alebo ženy? | A toto ste vedeli?
Zdroj: minv.sk, Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska
Slovensko.sk, LepšíDeň.sk, Freepik.com