Ako reagovať na výpoveď a zvládnuť obdobie bez práce

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jedným z vážnych ekonomických a sociálnych dopadov koronakrízy je vyššia nezamestnanosť. Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku stúpla oproti februáru 2020 (čas „pred koronou“) v apríli toho istého roka o 1,52 percentuálneho bodu na 6,57 %. Tiež vám hrozí výpoveď, alebo ste sa do najnovších štatistík ÚPSVaR už zaradili?

Strata zamestnania predstavuje stresovú životnú situáciu, ktorá na každého človeka môže doľahnúť inak. Má väčší alebo menší vplyv na sebaposudzovanie a životný postoj, pričom starší ľudia ju obvykle znášajú horšie ako mladí. Po prvotnom šoku z výpovede nasleduje fáza optimizmu, kedy sa človek naplno sústredí na hľadanie novej práce. Ak sa mu nedarí, dochádza k poklesu tejto aktivity a nastáva fáza pesimizmu až fatalizmu (strata akéhokoľvek záujmu o prácu). Dlhšie trvajúca nezamestnanosť zvykne vyústiť do viacerých psychických, neurotických či psychosomatických problémov.

Zaskočiť vás môže výpoveď v skúšobnej dobe alebo po mnohých odpracovaných rokoch v jednej a tej istej firme. Zmiešaným pocitom sa zrejme vyhnúť nedá, ale skúste sa držať nasledujúcich rád:

ikona zdvihnutý palecNechajte si otvorené vrátka

Negatívne emócie sa snažte aspoň vo chvíli, keď vám šéf oznámi nepríjemnú správu, udržať na uzde. Nie je nič zlé na tom, ak vám pred šéfom vyhŕknu slzy. Ale búchaniu po stole alebo dverami od zlosti, prípadne vyhrážaniu právnikom sa radšej vyhnite. Zbytočne by ste tým stratili možnosť sa do daného zamestnania vrátiť. Po skončení krízy vás môže zamestnávateľ opäť potrebovať.

ikona zdvihnutý palecBojujte, len ak máte istotu, že ste v práve

Ak vás hlodá červ pochybností, či ste výpoveď dostali oprávnene, prípadne niečomu vo výpovedi nerozumiete, nechajte ju skontrolovať právnikovi. Niekedy môže zamestnávateľ skutočne spraviť chybu a výpoveď nemusí byť platná, alebo máte nárok na väčšie odstupné, alebo na dlhšiu výpovednú lehotu. Je veľmi dôležité rozlišovať výpoveď (jednostranný akt) zo strany zamestnávateľa, zamestnanca, v skúšobnej dobe,… a skončenie pracovného pomeru dohodou (dvojstranný akt). Svojich práv na súde sa domáhajte až po porade s právnikom.

ikona zdvihnutý palecV núdzi spoznáš priateľa

Tak ako v každej náročnej situácii, aj v týchto chvíľach je dôležité mať pri sebe niekoho, pri kom sa môžete vyventilovať, kto vás vypočuje, povzbudí, privedie na iné myšlienky a pomôže nájsť vhodné riešenie. Dobrý kamarát vás zoberie von, prinúti oprášiť rybárske potreby, prípadne si s vami pôjde každé ráno zabehať. Ten najlepší sa s vami o udice podelí, alebo vám daruje tenisky nike air max ?. Prečo práve tie? Lebo sú kvalitné a k behu ich budete potrebovať.

ikona zdvihnutý palecS posielaním životopisov začnite čo najskôr

Pravdepodobne ste doteraz na nikoho a na nič nemali čas. Teraz si svojich kamarátov, rodinu, seba a svoje koníčky môžete užiť dosýta. Venujte sa tomu, čo vás baví, ale popritom sa nezabudnite zlepšovať vo svojich kvalitách, ktorými môžete získať výhodu na trhu práce. Zdokonaľujte sa napr. v cudzích jazykoch alebo v práci s počítačom. A najmä, s hľadaním práce dlho neotáľajte. Nie na všetky rozposlané životopisy dostanete automaticky odpoveď, a kým príde pozvánka na pohovor, chvíľu to môže potrvať. A ani tak nie je isté, že dané miesto dostanete.

pracovníkPrečítajte si tiež
Hypersenzitívni ľudia v zamestnaní.

ikona zdvihnutý palecČo vás napĺňa?

Rybačka alebo ranný beh v darovaných teniskách sú zdraviuprospešné záľuby, či ich robíte vo dvojici alebo osamote. V druhom prípade poskytnú výbornú príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo naozaj chcete. Skutočne vás predchádzajúce zamestnanie uspokojovalo? Chcete si hľadať prácu v rovnakom obore? Čo viete robiť, v čom vynikáte a čo by vás bavilo? Ak vás baví rybolov, možno sa oplatí začať živiť predajom rybárskych prútov, navijakov, háčikov a pod. Je načase skúsiť podnikať alebo si hľadať nové zamestnanie práve v oblasti vašich záujmov.

ikona zdvihnutý palecSpravte dočasný kompromis

Zväčša po troch mesiacoch od straty zamestnania prichádza fáza pesimizmu, a s pribúdajúcimi mesiacmi sa vaše psychické rozpoloženie môže zhoršovať. A preto, ak sa vám do istej doby nepodarí získať prácu snov, prijmite akúkoľvek pracovnú ponuku. Namiesto obchodu s rybárskymi potrebami sa zamestnajte v obchode so športovou obuvou. A aj keď si momentálne viete spomenúť iba na jednu značku športových topánok, pred pohovorom sa dôkladne pripravte a prácu získate. Lepšie ako nič, je robiť niečo. Popri stálej robote a pravidelnom príjme pracujte aj na uskutočnení svojho sna a naďalej vyhľadávajte vhodné pracovné ponuky a príležitosti.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.