Desaťmetrový kríž s nápisom Bože ochraňuj turistov. 17 metrov vysoká rozhľadňa. Najstaršia rotunda na Slovensku. A nádherné výhľady.
Aj toto môžete zažiť na malom turistickom výlete, ktorý vám teraz ponúkneme. Naozaj nenáročná, ale krásna túra na pár hodín. Považský Inovec na západe Slovenska, bohatý na pramene minerálnych vôd s ľudským osídlením ešte z čias staršej doby kamennej.
Tak poďme na to. Obujte si topánky, vyložte na chrbát ruksak a môžeme vyraziť. Trasa má približne 13 kilometrov a prevýšenie 478 metrov.
Príjemná víkendová turistika
Marhát sa týči nad Nitrianskou Blatnicou, takže odtiaľ budeme vyrážať. Táto dedinka sa nachádza na východ od Piešťan v smere na Topoľčany, cca 15 km, čiže autom asi 20 minút po zjazde z diaľnice D1.
Po príchode do Nitrianskej Blatnice nechávame auto na malom parkovisku priamo pred vstupom na náučný chodník, ktorý sa začína tesne za kostolom na konci obce Nitrianska Blatnica. Niektoré autá šli ďalej ešte asi 1,5 km, kde je ďalšie parkovisko, ale to je už naozaj úplne tesne pred vstupom do lesa. Určite odporúčame zaparkovať pri začiatku náučného chodníka a vychutnať si peknú prechádzku k lesu.
Pri jeho vstupe sa nachádza označník Nitrianska Blatnica, Vinohrady (315 m.n.m.). Odtiaľto vedie asi 2 km dlhá lesná cestička k Rotunde sv. Juraja. To vám potrvá cca 30 minút a stúpanie je len mierne. Určite to zvládnu aj deti 🙂
Rotunda sv. Juraja a Súsošie Golgoty
Keď sa dostanete k rotunde, určite vás tá krása očarí a pohladí dušu. Nádherne opravený kostolík, ktorý je tiež nazývaný Jurko, predstavuje najstaršiu stojacu sakrálnu stavbu na území Slovenska a v strednej Európy. Nájdete tam veľké množstvo drevených lavičiek, nakoľko sa tam konajú púte.
Vyššie v lese nad Rotundou sa nachádza Súsošie Golgoty s krížovou cestou. Asi 10 – 15 metrov za súsoším je ohnisko, kde si môžete urobiť malý piknik a opiecť špekáčiky. Rotunda Jurko sa nachádza priamo pod hrebeňom vrchu Marhát, v pohorí Považský Inovec.
V roku 1980 rotundu znovu začali obnovovať. Opravili strechu, dlažbu, aj dvere. Momentálne je táto stavba chránená kamerami, aby ju neničili vandali. Je totiž národnou kultúrnou pamiatkou. Zaujímavosťou je, že od 16. storočia sa tu vždy 24. apríla (na pamiatku sv. Juraja) slúži svätá omša.
odporúčame navštíviť, nakoľko ide skutočne o vzácnu stavbu. Je najstaršou svojho druhu na Slovensku, aj v strednej Európe.
Výstup na vrch Marhát
Výstup na vrch Marhát (748 m.n.m.) vám od Rotundy sv. Juraja potrvá asi hodinku. Cestou určite stretnete pomerne dosť turistov, ale tiež cyklistov, nakoľko sú tieto miesta súčasťou Bikeparku Považský Inovec. Cestou na Marhát sa naskytne viacero krásnych výhľadov, ako vidíte z fotiek.
Po príchode na vrch sme sa potešili, že vystúpime na 17 metrov vysokú rozhľadňu. V roku 2008 ju postavili na mieste, kde kedysi dávno stálo hradisko. Bohužiaľ, rozhľadňa bola čerstvo natieraná a nedalo sa na ňu ísť, čo je síce škoda, ale aspoň existuje dobrý dôvod kedykoľvek si túto turistiku zopakovať. Priamo pod rozhľadňou sú lavičky s prístreškami a ohnisko, kde si možno opiecť slaninku. My sme si tu trošku oddýchli, vypili kávu z termosky a pomaly sa zberali na zostup dole do dediny.
Odporúčame tiež
Cyklotrasa na Veľkú Javorinu.
A ide sa dolu…
Cesta späť bola trošku rýchlejšia, veď ako to už býva zvykom, z kopca sa vždy ide ľahšie. Naspäť k autu nám to trvalo asi hodinku a pol. Krásne výhľady si vychutnáte oveľa viac, než cestou hore. Dolu sme šli rovnakou trasou ako predtým, znovu sme prešli okolo rotundy a pokračovali k parkovisku.
Každému, kto býva v blízkom okolí, ale aj tým, ktorí bežne za turistikou, či cykloturistikou dochádzajú desiatky kilometrov vrelo odporúčame práve toto miesto. Okrem spomínanej Rotundy a vrchu Marhát je pohladením pre dušu aj samotný okolitý les a príroda. Z kedysi obyčajného zalesneného kopca sa stalo toto miesto vyhľadávaným cieľom turistiky. Aj preto, že má strategickú polohu na rozhraní Považia a Ponitria, turisticky mu pomohlo aj vybudovanie rozhľadne a samozrejme, blízka Rotunda.
Na Marhát môžete teda vystúpiť nielen z Nitrianskej Blatnice, ale aj z Výtokov alebo zo Starej Lehoty. Každá má svoje špecifiká a treba vyskúšať. Určite ide o príjemný víkendový výlet pokojne aj s deťmi.
Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Wikimedia