Zábava s deťmi. Modelovanie, sochy z blata a odlievanie stôp

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci rodičia to poznajú. Dieťa sa jednoducho občas nudí, nič ho nebaví, prípadne je choré alebo vonku tak prší, že sa tam nedá vyjsť. Vtedy musíte zapnúť fantáziu na plné obrátky a dať dieťaťu podnety a tipy, ako sa môže zabaviť. Inšpirovať ho a ešte lepšie, chvíľu sa s ním aj pohrať.
Tentoraz sme pre vás vybrali modelovanie, ktoré je pre deti naozaj výborná zábava. Má viacero priaznivých účinkov, podporuje fantáziu a rozvíja motorické schopnosti. Navyše sa pri tejto činnosti dieťa upokojí. Úspech, ktorý táto aktivita má u detí od najútlejšieho veku, spočíva v množstve možností, ktoré ponúka, či už ide o materiály, nástroje alebo najrôznejšie doplnky. Jednoducho, zábava s deťmi.

Máme pre vás tri tipy – modelovanie (aj s receptami na prípravu modelovacej hmoty), odlievanie stôp a tvorenie sôch z blata. Inšpirovali sme sa úžasnou knihou Rok zábavného učenia, v ktorej nájdete 150 rôznych aktivít na celý rok.
Autorka Elsa Thiriot pracuje ako učiteľka na prvom stupni základnej školy. Pri svojej práci sa inšpiruje pedagogikou Montessori, waldorfskou pedagogikou a princípmi Reggio Emilia, takže jej aktivity sú nielen zaujímavé, zábavné, ale aj všeličo naučia.

 

Zábava s deťmi – 3 skvelé tipy

Modelovanie

  • Vyberte si materiál dňa. Môžete sa rozhodnúť pre slané cesto, domácu modelovaciu hmotu, mesačný piesok, hrnčiarsku hlinu. Ak si budete modelovaciu hmotu vyrábať sami, zapojte aj svoje dieťa!
  • Najskôr dieťaťu ponúknite modelovaciu hmotu, neskôr mu prineste rôzne nástroje primerané jeho veku. Ak dieťa prekonalo orálnu fázu, pridajte ďalšie materiály: najmenšie deti ich budú jednoducho zastrkávať do modelovacej hmoty, väčšie deti nimi vyzdobia svoje výtvory…
  • Dajte dieťaťu voľnosť, aby s modelovacou hmotou voľne nakladalo pomocou nástrojov či bez nich. Prípadne môžete chrániť stôl tým, že ho zakryjete vhodným prestieraním. Hotové výtvory, ktoré chcete uchovať, nechajte uschnúť na vzduchu; sošky zo slaného cesta či hrnčiarskej hliny môžete upiecť v rúre.

 

zábava s deťmi modelovanieikona receptRecept na slané cesto

Premiešajte pohár jemnej soli a pohár múky. Pridajte pohár vlažnej vody a všetko dôkladne miešajte tak dlho, až získate mäkkú hmotu. Neváhajte pridať podľa potreby vodu či múku, ale vždy v malom množstve.

ikona receptRecept na domácu modelovaciu hmotu

Zmiešajte v hrnci 200 gramov múky, 200 gramov jemnej soli, 50 gramov vínneho kameňa, 2 lyžice oleja, 300 ml vody, 6 ml potravinárskeho farbiva. Za stáleho miešania pomaly zahrievajte. Po niekoľkých minútach sa hmota bude dať miešať len veľmi ťažko. Dotknite sa jej špičkou prsta; ak nelepí, vyberte ju na pracovný stôl a mieste ju tak dlho, kým cesto nebude mať jednoliatu farbu. Modelovaciu hmotu môžete uchovávať 9 mesiacov vo vzduchotesnom vrecku.

ikona receptRecept na mesačný piesok

Zmiešajte 8 dielov múky a 1,5 dielu olivového oleja. Výsledná hmota má zázračné vlastnosti; nelepí sa na prsty, nezasychá, kĺže po prstoch ako piesok a keď sa veľmi stlačí, dá sa tvarovať ako vlhký piesok.

Rada
Zvyšná hrnčiarska hlina sa dá uchovávať niekoľko mesiacov pri izbovej teplote. Rozdeľte ju na približne kilogramové hrudy, tie dajte okamžite pod tečúcu vodu a ešte vlhké ich uložte do nádoby, ktorú možno vzduchotesne uzavrieť.

Čo sa pri modelovaní zíde?

  • Nástroje: rezač papiera, vetvičky, vatové tyčinky, rydielko na pizzu, plastový nôž, škrabku, lis na cesnak, plastové nožnice pre deti, drevené nástroje na modelovanie, vykrajovačky, valček na cesto…
  • Doplňujúce materiály vhodné do rúry: najrôznejšie kamienky (z akvária, zozbierané vonku…), ploché guľôčky, mušle, skrutky, nepotrebné mince…
  • Doplňujúce materiály nevhodné do rúry: narodeninové sviečky, slamky, perie, listy, formičky na ľad, špáradlá, vetvičky, plastové oči na hračky, koráliky, veľké suché cestoviny, gombíky, čerstvé kvety, suché alebo plastové kvety, drôtiky, rôzne figúrky, autíčka, tekvicové semienka, klinček, žalude, lacná bižutéria…

montessori školaPrečítajte si tiež
Senzitívne obdobia dieťaťa podľa Montessori.

 

Sochy z blata

zábava s deťmi modelovanieAk má blato správnu konzistenciu, nie je ani príliš tvrdé ani nelepí, je skvelým materiálom na modelovanie. Neváhajte vytvoriť blato sami pomocou zeminy a vody.
Ponúkame niekoľko nápadov, ktoré vám i vášmu dieťaťu ukážu možnosti, ako s ním naložiť!

Voľná manipulácia. Ak vaše dieťa ešte nikdy nemalo možnosť siahnuť si na blato, navrhnite mu, aby sa s ním hralo podľa seba; jediným cieľom tejto aktivity je zmyslové preskúmanie tohto materiálu.

Guľa. Predveďte svojmu dieťaťu, ako vytvarovať dlaňami gule z blata. Potom ich obaľte machom, listami, úlomkami kôry… a dajte ich na seba, aby ste vytvorili postavy.

Koláče. Pustite sa spoločne so svojím dieťaťom do pečenia tort z blata a ak to bude potrebné, použite aj nejaké prvky z riadov pre bábiky. Naskladajte na seba rôznofarebné vrstvy blata do priehľadnej nádoby a na ozdobu použite perie, orechy, zrnká, kamienky ako sviečky.

Formičky. Vyklápajte bábovky či iné tvary z formičiek na piesok. Ak pracujete s ílovitou zeminou, zachovajú si svoj tvar aj po usušení. Z blata sa dá postaviť aj tradičný pieskový hrad!

Maľovanie. Do mokrého blata sa dá maľovať drievkom. Taktiež môžete namáčať koniec vtáčieho pierka či vetvičky do blata a maľovať na kamene alebo kôru, dokonca možno robiť odtlačky rúk či nôh na kamienky, papier alebo telo.

Praskliny. Pokryte veľký kameň blatom a nechajte ho zaschnúť. Ako bude postupne pri schnutí blato praskať, vytvoria sa na kameni zaujímavé kresby…

Stavanie. Môžete si vyrobiť miniatúrny tehly tak, že formičky na ľad naplníte blatom (najlepší výsledok dosiahnete s ílovitou zeminou). Dostatočne hutné blato môže slúžiť ako malta pri stavaní z umývateľných kociek alebo malých dlažobných kociek.

Variant
Ak nemáte záhradu, môžete sa hrať tak, že blato dáte do veľkej nádoby na zem na nepremokavú plachtu.

 

Odlievanie stôp

zábava s deťmi modelovanieStopy zvierat sú najlepšie viditeľné v zime a na začiatku jari. Ľahko sa vytlačia do zmäknutej pôdy a nie sú zakryté vegetáciou, ktorá je v tomto období roka skôr výnimočná. Vyrazte na lov stôp za súmraku, aby sa pravdepodobnosť úlovku zvýšila!

Potrebujete pevnú uzatvárateľnú guľatú škatuľku, napr. od syra, alebo iný typ škatuľky podľa tvaru a veľkosti predpokladaných odtlačkov; plastovú škatuľku, plastový pohárik ako odmerku, fľašu s vodou; modelársku sadru v prášku; kúsok dreva na rozmiešanie sadry; novinový papier, starú kefku na zuby.

POSTUP:

ikona stopaNájdite si počas svojich prechádzok ílovité a čiastočne rozbahnené miesto. Nenáhlite sa, venujte dostatok času na pozorovanie toho, ako sa mení konzistencia bahna a čo ju ovplyvňuje, napríklad vlhkosť alebo vietor.
Snažte sa odhadnúť, kedy bude mať blato vhodnú konzistenciu na uskutočnenie tejto aktivity (ani príliš mäkké, ani príliš suché).
Pravidelne navštevujte toto miesto, aby ste vypozorovali, aké stopy tu zanechávajú zvieratá (psy, kačice alebo hlodavce) alebo ľudia (odtlačky podrážok topánok, pneumatiky bicykle či traktora…)

ikona stopaUkážte svojmu dieťaťu, ako priložiť guľatú škatuľku okolo vybranej stopy a vtlačte ju jemne do zeme, stopu takto ohradíte.

ikona stopaPomôžte dieťaťu rozmiešať sadru: naplňte pohárik vodou a tú nalejte do plastovej škatuľky. Do vody pridávajte sadru (približne dva diely sadry na diel vody) dovtedy, než sadra sa dorovná s hladinou vody. Premiešajte ju kúskom čistého dreva. Výsledná konzistencia musí byť hustá a krémová.

ikona stopaNalejte opatrne sadru do papierovej škatuľky. Jej hrúbka by mala mať približne 3 centimetre. Nechajte ju asi pol hodiny zaschnúť a potom škatuľku opatrne uvoľnite. Sadrový odliatok zabaľte do novinového papiera, v ktorom ho odnesiete domov na doschnutí. Po dvoch hodinách je sadra už dostatočne suchá, aby z nej mohli byť odstránené stopy blata. Ukážte dieťaťu, ako sadru očistiť pomocou starej kefky na zuby. V tomto okamihu odliatok stopy jasne vynikne!

Bezpečnosť a ďalší variant
Skôr než začne vaše dieťa manipulovať s blatom, zalepte mu prípadné odreniny na rukách náplasťou. Uistite sa, že si po skončení aktivity dôkladne umylo ruky.

Ak nenájdete vo svojom okolí zvieracie stopy, vytvorte odliatky svojich dlaní a chodidiel, ktoré odtlačíte do blata. Môžete vytvoriť aj odliatky z odtlačkov rôznych prírodných materiálov: kamienkov, mušličiek, kôry, šišiek, listov…

Aj takéto aktivity nájdete vo vyše 200-stranovej knižke Rok zábavného učenia, ktorá je rozdelených podľa týždňov. V každom týždni 3 zábavné učenia. Žiadne špeciálne pomôcky, ani vedecké vysvetľovanie. Pri každej hre je aj vek, od koľko rokov je daná aktivita vhodná.
V spodnej časti strany je tip na „inšpiratívne čítanie“, ktoré súvisí s danou témou alebo na ňu nadväzuje, rozvíja ju. Výborný nápad, ktorý ešte rozširuje možnosti a dáva do pozornosti zaujímavé knihy pre rodičov a deti.


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.