Najchladnejšie ročné obdobie je za rohom. Prinesie so sebou hmlu, dážď a neskôr aj poľadovicu či snehové záveje. Niet pochýb o tom, že zima je náročná aj pre autá. Zodpovedný vodič by preto nemal zanedbať ani správnu prípravu svojho vozidla na zimné obdobie.
Ako na to? Všetko podstatné nájdete v našom článku – na čo myslieť, čo doplniť a čo vymeniť, aby vás sneh alebo mráz nezaskočili? Ako pripraviť svoje auto na prípadnú náhlu zmenu počasia?
Pneumatiky sú základ
Väčšina vodičov má prípravu auta na zimu spojenú iba s výmenou pneumatík. Zimný variant by sa podľa zákona mal používať od 15. novembra do 31. marca. v prípade, že je na vozovke sneh, ľad alebo námraza. Ak pneumatiky neprezujete, môžete dostať pokutu a ak spôsobíte nehodu, poisťovňa vám môže znížiť alebo odmietnuť poistné plnenie.
Druhým riešením je voľba celoročných pneumatík. V takom prípade sa však informujte vo vašej poisťovni, aké stanovisko zastáva v otázke tohto typu pneumatík. Niektoré poisťovne totižto celoročný variant neuznávajú.
Mráz nebude mať šancu
Zima preverí aj funkčnosť vašich stieračov. Preto pred príchodom zimného obdobia vymeňte gumičky stieračov a doplňte nemrznúcu zmes do ostrekovačov. Ak máte v nádobke stále dosť ružovej alebo žltej nemrznúcej zmesi, ktorá sa používa v lete, odporúča sa časť odstriekať a až potom doliať zimnú zmes.
Gumové tesnenia dverí a okien počas chladných dní môžu tiež primrznúť. Tomu sa ľahko vyhnete, ak ich ošetríte špeciálnym prípravkom proti primŕzaniu.
Chladné počasie sa môže negatívne podpísať aj na laku karosérie. V zimných mesiacoch je preto zvlášť dôležité lak ošetrovať špeciálnou autokozmetikou, ktorá zabráni posypovej soli, aby ho poškodila.
Nezabudnite ani na batériu
Chladné počasie nepoteší ani batériu v aute. Akumulátor by ste preto pred zimou mali dobiť, prípadne vymeniť. Takto zabezpečíte, že bude mať dosť energie pri studených štartoch v nízkych teplotách. Na škodu určite nebude ani to, ak si do auta hodíte aj štartovacie káble.
Bez lopatky a deky ani na krok
Každé ročné obdobie má svoje nástrahy, no zima ich má najviac. Preto jazdite bezpečne a nezabudnite na snehové reťaze, štartovacie káble, lopatku a škrabku na okná, ktoré patria do povinnej zimnej výbavy každého zodpovedného vodiča.
Ak sa chystáte na dlhšiu cestu, chybu neurobíte, ak si pribalíte deku a dostatok jedla a pitia. Nepriaznivé zimné počasie môže spôsobiť kolóny, v ktorých sa môžete zdržať aj niekoľko hodín.
Prečítajte si tiež
Zarosené okná a rýchle vyhriatie auta v zime.
Správne poistenie tiež patrí k správnej výbave
Zhoršený stav vozovky je priam magnetom na nehody a iné škodové udalosti. Ľahko sa môže stať, že dostanete šmyk a poškodíte cudzie vozidlo, prejdete cez výtlk alebo príde k poškodeniu auta v dôsledku snehu či víchrice. Takéto nešťastie nikoho nepoteší, zvlášť, keď tieto situácie prichádzajú ruka v ruke s nečakanými výdavkami.
Pred nimi vás však môže uchrániť povinné zmluvné poistenie. Vďaka praktickej kalkulačke pre porovnanie poistenia môžete získať výhodné PZP už za pár minút, a to priamo z domu. Kvalitná poistná ochrana pre vaše auto by vo vašej zimnej výbave určite nemala chýbať. Pretože náhody sa stávajú a v zime to platí dvojnásobne. Nič teda nenechajte na náhodu a nepríjemným výdavkom sa so správnym zákonným poistením ľahko vyhnete.
— PR článok —
Foto: pexels.com