Máte pocit, že ste v strese, neustálom napätí a pociťujete čoraz väčšiu únavu? Možno si myslíte, že vám pomôže šálka kávy, večer malý pohárik, alebo pred dlhou cestou autom energetický nápoj. Áno, krátkodobo vás tieto životabudiče vedia nabiť energiou, no častým využívaním majú na náš organizmus negatívny vplyv. Viete, prečo nám tak škodia? A ktoré životabudiče využívame najčastejšie? Aké sú ich konkrétne vplyvy?
„Povzbudzujúce prostriedky sú najväčší nepriatelia energie,“ upozorňuje odborníci Patrick Holford a Susannah Lawsonová, autori knihy Od stresu k progresu. „Hoci vám ju z krátkodobého hľadiska dodajú, dlhodobé následky ich príjmu sú vždy negatívne. Platí to aj o strese. Dôležitým krokom v protistresovom programe je vylúčenie životabudičov, či aspoň obmedzenie ich príjmu.“
A týka sa to kávy, čaju, čokolády, cukru, rafinovaných potravín, cigariet, energetických nápojov a alkoholu.
Absťák zo životabudičov
Autori tvrdia, že ak tieto životobudiče obmedzíte na mesiac, oveľa lepšie pochopíte, ako naozaj účinkujú. Čím viac škôd napáchajú, tým nepríjemnejšie budú abstinenčné príznaky. Keď budete „čistí“, všimnete si, čo sa stane, keď si prvý raz dožičíte čaj, kávu, cukor alebo čokoládu.
Pravdepodobne zažijete to, čo odborník na stres Hans Selye, ktorý prvý opísal všeobecný adaptačný syndróm (general adaptation syndrome, GAS): ak po dlhšom čase vypijete silnú kávu, pravdepodobne zažijete pulzujúcu bolesť hlavy, zrýchlené myslenie, zvýšenú frekvenciu srdca a nespavosť. Tieto príznaky neskôr vystrieda extrémna ospalosť…
Keby ste životabudiče prijímali naďalej, prispôsobili by ste sa (druhá fáza). V prípade, že by ste povzbudzujúce látky užívali dostatočne dlho, nastala by vyčerpanosť (tretej fáza). Napokon sa jej dočká každý. Ľudia sa líšia iba v tom, ako dlho im trvá, kým dospejú až sem.
Dobrou správou je, že zotavenie je nielen možné, ale zvyčajne aj rýchle. Väčšina z nás cíti oveľa viac energie a stres zvláda lepšie už 30 dní po vysadení životabudičov.
Najčastejšie životabudiče
- Alkohol vzniká pôsobením kvasiniek na cukor, preto pôsobí podobne. Z krátkodobého hľadiska potláča uvoľňovanie glukózy z pečeňových rezerv a znižuje hladinu krvného cukru. Podnecuje tým chuť do jedla (práve preto sa v predajniach kebabu a karí dosahujú neskoro večer také vysoké zisky). Medzi ochorenia, ktoré súvisia s nadmerným príjmom alkoholu, patrí cukrovka, srdcovo-cievne choroby, cirhóza a rakovina pečene.
- Čokoláda obsahuje ako hlavnú zložku kakao, v ktorom sa nachádza kofeín a veľké množstvo stimulansu teobromín. Ten pôsobí podobne ako kofeín, aj keď nie tak účinne. Na teobromín sú bohaté aj kakaové nápoje, ako je horúca čokoláda.
- Cigarety sú zdrojom nikotínu a 16 ďalších rakovinotvorných látok. Hlavným stimulansom je nikotín, ktorý má výrazný vplyv aj v nízkych dávkach. Vo vyšších pôsobí ako sedatívum. Je návykovejší ako heroín. Keď sa ľudia pokúšajú prestať fajčiť, často trpia nízkou hladinou krvného cukru.
- Káva obsahuje teobromín, teofylín a kofeín, teda samé stimulanciá. Hlavnou účinnou látkou je kofeín, ostatné dve súčasti sa však nachádzajú aj v bezkofeínovej káve.
Teofylín narúša normálny priebeh spánku. Konzumácia kávy súvisí s vyšším rizikom rakoviny podžalúdkovej žľazy a so zvýšeným výskytom vrodených chýb a ďalších problémov v tehotenstve.
Prečítajte si aj
Potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať
- Energetické nápoje zvyčajne obsahujú rozličné množstvo kofeínu. Kola vám dodá polovicu dávky kofeínu, ktorá sa nachádza v esprese, Red Bull približne celú (80 gramov). Tieto nápoje bývajú bohaté na cukor, umelé sladidlá i farbivá a pôsobia stimulačne.
- Lieky proti bolesti hlavy neraz obsahujú kofeín. K dispozícii sú aj ďalšie kofeínové tabletky, napríklad Pro Plus. Kofeín obsahuje aj paulínia nápojová (guarana).
- Čaj je bohatý na kofeín, teobromín, teofylín a tanín. Pôsobí povzbudzujúco a močopudne, účinkuje podobne, no slabšie ako káva. Šálka silného čaju vám zvyčajne dodá rovnaké množstvo kofeínu ako šálka slabej kávy. Tanín narúša vstrebávanie minerálov. Ľuďom, ktorí často pijú čaj, hrozí zvýšené riziko žalúdkových vredov. Tento nápoj však obsahuje aj aminokyselinu teanín, ktorá pôsobí uvoľňujúco. Celkovo teda predstavuje lepšiu voľbu ako káva.
Ak hovoríme o škodlivosti životabudičov, ide najmä o nekvalitné suroviny (lacná čokoláda, čaj, ktorý má len arómu ap.). Niečoho sa zbavte určite (cigarety, energetické nápoje), iné môžete nahradiť kvalitou (horká vysokopercentná čokoláda, sypaný čaj, kvalitná káva).